561) KUTUPLARDA ENERJİ SAVAŞI

Yayin Tarihi 28 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Rusya’nın Kuzey Kutbu stratejisi

image00154.jpg

Rusya, Kuzey Buz Denizi’ndeki çıkarlarını korumak için özel bir askerî güç oluşturmayı planladıklarını açıkladı. ..

Moskova 2020 yılı itibarıyla petrol ve doğal gaz için ana kaynağının Kuzey Buz Denizi’ni olacağını belirtti. Milli Güvenlik Konseyi’nin internet sitesinde yayımlanan belgede, 2020 yılı itibarıyla petrol ve doğal gaz için ana kaynağın Kuzey Buz Denizi’ni olacağı belirtildi. Oluşturulacak askergücün de, bölgenin güvenliğini sağlayacağı ifade edildi. Moskova’nın Kuzey Buz Denizi stratejisini Eylül ayında onayladığı sanılıyor. Stratejinin, Kuzey Buz Denizi’nde hak iddia eden diğer ülkeleri endişelendirmesi bekleniyor.

Enerji firmaları, Kuzey Buz Denizi’nde şu anda ulaşılamayan alanlara iklim değişikliği sonucunda ulaşılabileceğini ve bu alanlarda da enerji kaynaklarının arama ve keşif çalışmalarının yürütülebileceğini tahmin ediyor.

2007 yılında Rusya’ya ait küçük bir denizaltı Kuzey Kutbu’nun dibindeki deniz yatağına ulaşmış, buraya bir Rus bayrağı dikmişti. Moskova, Kuzey Buz Denizi’nin Sibirya’nın kıta sahanlığının uzantısı olduğunu iddia ediyor.Ancak Kuzey Buz Denizi’ne kıyısı olan ABD, Kanada ve Norveç gibi ülkeler bölgede kendi çıkarlarını koruma niyetinde olduklarını söylüyorlar.

DÜNYA BÜLTENİ

İLGİLİ YAZILAR:

http://www.yenidenergenekon.com/313-kutupta-petrol-savasi/

http://www.yenidenergenekon.com/424-antartikada-esrarengiz-istasyon/

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap