557) FOK KATLİAMI BAŞLADI!

Yayin Tarihi 24 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Fok katliamı başladı!

image00145.jpg

Kanada`da çoğu insanın “vahşet” olarak nitelediği fok avı mevsimi başladı

Kanada’da her yıl mart ayının son haftasında başlayan ve avcıların kullandığı yöntem sebebiyle tüm dünyanın “vahşet” olarak nitelendirdiği fok avı için gemiler dün St. Lawrence Körfezi’nden demir aldı.

St. Lawrence Körfezi’ndeki Magdalen adasında bekleyen 20 gemi ve 100 kadar avcı, Kanada Balıkçılık Bakanlığı’ndan gelen başlama duyurusu ile birlikte ava başladı.

Yetkililer, ilk gün avcıların 200 kadar fok avladığını açıkladı.

Balıkçılık Bakanlığı Sözcüsü Phill Jenkins, 16 gözlemcinin sürekli olarak avlanmayı kontrol edeceklerini belirterek, bölgede basın mensupları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de var. Fok avının protesto edilmesine itirazımız yok, ancak geçen sene 5.5 milyon olan fok sayısı, bu yıl 6.4 milyona çıktı. Avlanma olmazsa sorun daha da büyüyecek” dedi.

Öte yandan Kanada;nın Charlottetown kentindeki Atlantik Veteriner Koleji’nden iki veterinerin, bakanlık gözlemcileri ve bir grup fok avcısına “daha insancıl av teknikleri” konusunda eğitim verdiği öğrenildi.

Quebec ve New Foundland-Labrador eyalet hükümetleri tarafından finanse edilen eğitim kurslarının gelecek yıllarda geliştirileceği ve bir süre sonra bu kursları tamamlayıp sertifika almayanlara avlanma izni verilmeyeceği belirtiildi.

Kanada, bu yıl 338 bin fokun avlanmasına izin verdi.   

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“557) FOK KATLİAMI BAŞLADI!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Bilinçli Vatandaş yorum tarihi 26 Mart, 2009 16:39

    Avcılık elbette doğaya saygılı olduğu müddetçe kabul görecektir.
    Avcılık katliam değildir ve olmamalıdır. Hayvan türlerinin sayısının sağlıklı bir şekilde kontrol altına alınabilmesi için kullanılan yöntemlerden biri de avcılıktır.
    Hal böyleyken vahşi görüntülere sebep olup kendi şahıslarında tüm avcıları töhmet altında bırakan davranış sahipleri önce vicdan sahipleri tarafından sonra da yüce mahkeme hzurunda yargılanacaklardır.

Yorum yap