555) İRANLI GENERAL’İN MUHBİRLİĞİ!

Yayin Tarihi 22 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

İranlı general anlattı. İsrail vurdu

image00142.jpg

2007’de İstanbul’da ortadan kaybolan Rıza Asgari Suriye’nin nükleer tesislerinin vurulmasında baş rolü oynamış

Şubat 2007’de İstanbul’da ortadan kaybolan ve ABD’ye sığındığı belirtilen İranlı general Rıza Asgari’nin, Suriye’nin nükleer programı konusunda CIA’ya bilgi verdiği, ardından İsrail jetlerinin Türkiye üzerinden burayı vurduğu ortaya çıktı.

İsrail’in Türk hava sahasını da kullanarak 6 Eylül 2007’de Suriye’ye yönelik hava saldırısının arkasından aynı yılın şubat ayında İstanbul’da kaybolan ve ABD’ye sığındığı ileri sürülen İranlı general Ali Rıza Asgari çıktı.

Amerikan Associated Press ajansı, Alman Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde Asgari’nin Suriye’nin nükleer tesisi ile ilgili bilgileri Amerikan istihbaratına aktardığını yazdı.

Buna göre, eski savunma bakan yardımcısı Tümgeneral Ali Rıza Asgari, İran’ın ve komşularının silah programları ve nükleer emelleri konusunda en yüksek bilgiye sahip kişiydi. Asgari’nin verdiği en önemli bilgi Suriye’nin nükleer programıydı. Asgari, İran’ın 1-2 milyar dolarlık finansmanı ve Kuzey Kore’den alınan teknolojiyle Suriye’ye bir nükleer reaktör kurulduğunu Amerika’ya iletti. ABD uyduları hemen Suriye üzerine yönlendirildi.

ABD istihbaratı bilgiyi İsrail’e aktardı. Mossad hemen bir komando timi gönderilmesine karar verdi. Ağustos 2007’de iki helikopterle 12 İsrail komandosu bölgeye gizlice indirildi.

Komandolar nükleer tesisin fotoğraflarını çekip toprak örnekleri aldı. İncelemede bunun yılda 1 atom bombası üretecek kapasitede Kuzey Kore tipi bir reaktör olduğu tespit edildi. 6 Eylül 2007’de operasyon kararı alındı. 7 İsrail F-15 savaş uçağı Akdeniz sahili boyunca uçup Türkiye’nin güneyinden geçerek tesisin 50 kilometre yakınına geldi.

Buradan 22 roket fırlatarak tesisi yerle bir ettiler. Suriyeliler hava savunma sistemlerini devreye soktukları zaman İsrail jetleri çoktan bölgeyi terk etmişti.

Kaynak: Vatan

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap