551) TRT’DE “ARAPÇA TV” VE “KÜRTÇE RADYO” DA KURULUYOR!

Yayin Tarihi 19 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Arapça TV ve Kürtçe Radyo da geliyor

image00132.jpg

 

Kürtçe TV’den sonra TRT bünyesinde Arapça yayın yapan bir TV kanalı ve bir de Kürtçe radyo da kuruluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürtçe yayın yapan radyonun hizmete gireceğini belirterek, “Yeni bir adımımız da aynen TRT Şeş gibi Arapça yayın yapan bir televizyon çalışmamız. O da şu anda bitmek üzere. An be an o da hizmete girebilir. O da TRT bünyesinde” dedi.

Erdoğan, TGRT Haber televizyonunda katıldığı “Ankara’nın Gündemi” programda soruları yanıtladı.

“Bu seçimde Diyarbakır’ın sembolik bir önemi var. Diyarbakır’da durum nedir, oy oranları açısından?”şeklindeki soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

“Makas daralıyor. Orada birkaç parti yok, 2 parti var. 2 parti olduğu için ya o parti bizden alacak, ya biz o partiden alacağız, ama şu anda biz o partiden oy alıyoruz. Bundan dolayı da burada aldığınız 2 ise 2 ile çarpacaksınız. Süreç bu denli orada zor ve kolay. Zor, çünkü o 2 puanı alacaksınız. Onu 2 ile çarpacaksınız. Yani artık gece gündüz demeden çalışma yapacaksınız dedim.

Çünkü orada değişim şart. Benim Diyarbakırlı kardeşim, Kürt kökenli kardeşim burada hizmet istiyorsa, A’dan Z’ye hizmet istiyorsa, eğitimden sağlıktan, adaletten, emniyetten, yoldan, toplu konuttan ki bunlar başlattığımız hizmetler serisi… Bunların artarak devamını istiyorsa ki Güneydoğu Anadolu Projesi oraya yoğun bir şekilde şu anda zaten girdi. Bu kalkınmada bizim yerel yönetimden sıkıntı yaşamamamız lazım. Yerel yönetim sıkıntısını yaşamadığımız zaman bu hizmet patlar, çok daha hızlı gider.”

Bazı yerde plan tadillerinde geçen dönem sıkıntı yaşadıklarını ve bu dönem bunu yaşamak istemediklerini de ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

TRT Şeş, sadece Güneydoğu değil, şu anda Kuzey Irak’ta bile birinci sırada. İlgiyle seyrediliyor. Bunun yanında etkinliklerinde, kültür noktasında ana dillerini rahatlıkla kullanabilir durumdalar. Bir sıkıntı bu noktada yok. Şimdi yeni bir hazırlık var; bugün yarın olabilir veya seçim sonrasına yetiştirilebilir, bilmiyorum. Şimdi de Kürtçe yayın yapan radyo başlayacak. Yeni bir adımımız da aynen TRT Şeş gibi Arapça yayın yapan bir televizyon çalışmamız var. O da şu anda bitmek üzere. An be an o da hizmete girebilir. O da TRT bünyesinde.

Kaynak : AA

 

Paylaş:

Yorumlar

“551) TRT’DE “ARAPÇA TV” VE “KÜRTÇE RADYO” DA KURULUYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Kürşad yorum tarihi 19 Mart, 2009 11:36

    2 ile 2 leri çarpıp matematikcilik yapacağına, tv ratinglerinden bahsedip televizyonculuk yapacağına şu ülkenin ve milletin başına birazda başbakanlık yap. Şu kanalı adam gibi ne amaçla kurduğunu şu millete anlat. Birbilerini Kürtçe ile bile anlamayan Kürt kökenli insanlara, zazalara, krımancilere, vanlısına, muşlusuna, diyarbakırlısına aslında aynı sentezde ve yapıda Kürtçer öğretip bir millet yaratma amacını anlat insanlara. Sonra bu milleti aynı dil şemsiyesinde oluşturduktan sonra kuracağın Kürt okulları ile aynı beyin yapısında robot gibi kurma planlarını anlat millete. Sonrasında ise özelın bıraktığı yerden devam edip el ile zorla yarattığın bir millete böldüğün hangi Türk eyaletini vereceğini anlat bu millete. Bu ülkede sırf Türkmü var diyip Türkiye Cumhuriyetini Anadolu Cumhuriyeti diye değiştirip nasıl Tütk milletini onlaraca parcaya böleceğini ve bizi parça parça batılı ve daha batılılılara yem yapacağını anlat bu millete. Eskiden yine batılı ellerle, Lazlar ve Çerkezler üzerinde uğraştığınız ama vakıf olamadığınız bu sistemi benim zavallı saf Kürt halkımda nasıl rahatca uygulayabildiğini anlat bu millete.

  2. menekşe yorum tarihi 14 Nisan, 2009 20:28

    sefer turana başarılar.

Yorum yap