550) “IMF KREDİSİNE, VATANI SATMAYIZ!”

Yayin Tarihi 18 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

 IMF kredisi için Vatanı satmayız!

image00130.jpg

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, Uluslararası Para Fonu IMF’nin kredi için öne sürdüğü hiçbir şartı kabul etmeyeceklerini söyledi. 

Rajapaksa, “Maddi yardım karşılığında vatanımızı ne satarız ne de rehin veririz.” dedi. IMF kamu harcamalarının kısılmasını istiyor.

Sri Lanka hükümeti, ekonomik darboğazı aşabilmek için IMF’yle 1,9 milyar dolarlık kredi görüşmeleri yürütüyor. IMF, genel olarak acil kredilerde bazı koşullar öne sürüyor.

Bunlar arasında kamu harcamalarının kısılması ve faiz oranlarının yükseltilmesi de var. Ancak Sri Lanka hükümeti, bu tür önlemler almaya zorlanamayacağını söylüyor.

Sri Lanka’da devlet denetimindeki Daily News gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, “Hiçbir şarta boyun eğmeyeceğiz. Ülkemizi sömürge haline getirmeyeceğiz.” dedi.

Son aylarda Sri Lanka’nın çay ve tekstil ürünleri ihracatında önemli oranda düşüş yaşandı. Bu da ülkenin döviz rezervlerini azalttı.

Hükümetin ayrıca, Tamil Kaplanları’yla son dönemlerde girilen çatışmalardan sonra ülkenin kuzey ve doğusundaki yeniden inşa çalışmaları için paraya ihtiyacı var.

Sri Lanka Merkez Bankası, IMF’yle varılacak bir anlaşmanın başka kuruluşlardan kredi almanın da yolunu açacağını ve adaya yabancı yatırımcıları çekebileceğini düşünüyor.

Merkez Bankası, IMF’yle sürdürülen görüşmelerin bu ay sonuna kadar bitmesini hedefliyor.

BBC

Paylaş:

Yorumlar

“550) “IMF KREDİSİNE, VATANI SATMAYIZ!”” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Kürşad yorum tarihi 19 Mart, 2009 11:26

    Aslında diğer ülkelere çok güzel örnek teşkil ediyoruz. Adamlar bizi izleye izleye imf nin amacını anlamışlar “vatanı satmayız” diyorlar. Merak etmeyin biz sizin yerinize de satıyoruz. Türkiyede oynanan oyunlar ın ucu size kadar uzanır, bir gün gelir.. bir gün gelir bizim kendi vatanımızı satma işimiz bitince, sizinkinide satarız sıkmayın canınızı.

  2. Damla Ozel yorum tarihi 24 Mart, 2009 10:48

    Bizim hukumettekiler neden bu asaleti, bu milliyetciligi, bu vatanseverligi gosteremiyor? Asil ben bu mertligi gosteren adama adam derim. Vay be…kiskandim Sri Lanka’yi valla.

Yorum yap