55) TSK’YA SÜPER ARAÇ

Yayin Tarihi 13 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Ordu’ya Süper Araç

Türk Silahlı Kuvvetleri için yapılacak araç havada, karada ve suda gidecek.

13 Ocak 2008 / 13:16

image00191.jpg

Uluslararası Tasarım Ödülü alan Dr. Hakan Gürsu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri için yapacağı araç havada, karada ve suda gidecek.

Uluslararası şirketler ve saygın üniversiteler, Türkiye’nin tasarım dahisi ODTÜ öğretim üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu’nun (49) peşine düştü. ‘Volitan’ adlı tekne tasarımıyla dünyanın en prestijli yarışmalarından bir kabul edilen ve ‘tasarımın nobeli’ olarak gösterilen Uluslararası Tasarım Ödülleri (IDA 2007) yarışmasında ‘Geleceğin en yenilikçi ve çevreci deniz aracı’ nitelendirmesiyle ödüle layık görülen Gürsu, üniversitelerin teklifini, ‘ülkemi terk etmiyorum’ diye geri çevirdi. Volitan teknesinin üretimi için, büyük bir Fransız şirketiyle ön anlaşma yapıldı.

Göz yaşartacak proje

Gürsu’nun TSK için yürüttüğü çok önemli bir proje var. Bu projenin çok yakında herkesin gözlerini yaşartacağını söyleyen Gürsu, sözlerini şöyle sürdürdü:

4 ay sonra daha büyük bir şeye imza atacağız. Savunma sanayisine yönelik çok ciddi çalışmalarımız var. İşler bitti ama şu anda duyurulmuyor. Üç dört aya kadar açıklanacak. Detay veremem ama orduya yönelik çok ihtiyaç duyulan bir şeyleri realize ettik. Prototipi yapıldı ve şu anda çalışıyor. İnsanların gözlerinin   dolacağı bir proje. Bir araç geliştirdik. Havada taşınıyor, suda da gidiyor, karada da…

Yangın susuz sönecek

Gürsu, bunların dışında bir başka proje üzerinde de çalıştıklarını belirtirken, ‘Şu an çalıştığım projenin yanında Volitan çay kaşığı kalır’ dedi. Bu projenin, ‘uyduruktan bir tekneyle Türkler meşhur oldu’ laflarını gölgede bırakacağını savunan Gürsu, ‘Bununla Türklerin de yapabileceğini, beyin gücüne sahip olduğumuzu göstereceğiz. Bu, orman yangınlarına yönelik bir proje.  Cayır cayır ormanlarımız yanıyor. Su sıkıntısı çekiyoruz. Susuz orman yangını söndürülebilir. Bunun üzerine çalışıyorum, bu da yakında ortaya çıkacak diye konuştu.

Kopyacı Türk imajı

Volitan’la gelen ödülün kendisinin 21. ödülü olduğunu anlatan Gürsu, ’17 ayda 3’ü uluslararası, 6’sı ulusal 9 ödül aldık. Türklere ve Müslümanlara karşı uluslararası arenada bir önyargı var. Uluslararası fuarlarda Türk standartlarının kopya ürün nedeniyle kapatılıp, mühürlendiğini biliyorum. Çinliler, Japonlardan sonra Türklerin hazır ürünleri alıp, kopyalamak eğilimi var. Biz özgür, yaratıcı ürünler yapabileceğimize olan inançla yola çıktık. Farklı bir Türk imajı oluşturma düşüncesindeyiz‘ dedi.

VOLİTAN NEDİR?

Volitan, güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hareket eden, deniz suyunu tatlı suya çeviren, karbondioksit atık üretmeyen, geleceğin alternatif teknelerinden biri olarak tasarlandı. Kendi etrafında 360 derece dönebiliyor.

VATAN

 

Paylaş:

Yorumlar

“55) TSK’YA SÜPER ARAÇ” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. hasan akgün yorum tarihi 14 Ocak, 2008 10:24

  aman ha sıkı sıkıya koruyun
  su profesörü sayın üli ihsan bağış
  odtülü mühendisler ve aselsanın kripto mühendislerinin başına gelenleri biliyorsunuz

  bunları bari koruyalım etrafındakiler yakınındakiler ailesine yakın olanlar lütfen kendileri istemesede sizlerr hissettirmeden yakın koruma sağlayın bırakın kendi ailenizle az ilgilenin az gelişsinler ama onlar sağlam ve çalıştıkları konuların başında kalsınlar
  saygılarımla

 2. Gültekin ALTAY yorum tarihi 14 Ocak, 2008 12:55

  ÜLKEMİZDEKİ TÜM BİLİM ADAMLARINI BİR BİR YOK EDİYOLAR KORKARIMKİ SAYIN GÜRSUYUDA YA DISARI KACIRIRLAR YADA İS YAPTIRMAZLAR GECEN YIL BÜTÜN BİLİM ADINA ÇALIŞAN BEYİNLERİ UÇAK KAZASI BILMEM NE KAZASI DİYE KAYBETTİK ARTIK ÜLKEMİZİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKALIM YOKSA BATIYORUZ İYİCE

 3. Süleyman Hilmi Bilir yorum tarihi 14 Ocak, 2008 22:21

  Atalarımın ruhları sizleri koruyacaktır. (Cemil MERİÇ) .. Allah yardımcınız , yolunuz açık olsun. Geride kalacak olanları düşünmeden bu yola baş koyan insanlarımızı asla yalnız bırakmayız emanetlere mutlaka sahip çıkarız…. Vatanını sevenleri koşulsuz kuralsız seven bir vatansever olarak ben S.HİLMİ BİLİR bunu taahhüt ediyorum. SElam ve saygılarımla..

 4. Silvan GÜNEŞ yorum tarihi 19 Ocak, 2008 02:23

  ne güzel bir haber bu. Bizleri böyle başarılara aç bırakanlar utansın. Bakınız bir Türk yine Siiznle gururu duyuyoruz. Yolunuz açık olsun. Knedinize dikkat ediniz. Sizi kaybetmek istemeyiz. Sayın GÜRSU’yu memleketini terk etmediği için kutlarım. Umarım devletimiz size sahip çıkarda kaçırtmaz.
  saygılarımla

Yorum yap