546) İSRAİL SU İSTİYOR!

Yayin Tarihi 13 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

İsrail su için Türkiye’nin kapısında

image00119.jpg

İsrail çok sık su krizi yaşıyor ve bu krizi Türkiye üzerinden halletmeyi düşünüyor.

Yağışların yetersiz kalması İsrail’i büyük bir su krizinin içine sokarken, bu alandaki projelere önümüzdeki bir kaç yıl içinde 100 milyon dolarlık yatırım planlayan İsrail, Türkiye’den de yeniden su ithalini bir seçenek olarak gündeme getirdi.

Su krizi ile ilgili olarak oluşturulan Ulusal Komisyonda, bir süre önce rafa kaldırılan, Türkiye’den su ithali konusunun uygulanabilir olup olmadığı tartışıldı.

Yahudi Ulusal Fonu yöneticilerinden Russell Robinson, Ulusal Komisyonda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıllarda unutulup gitmiş olan fikrin yeniden yaşama geçirilmesi için Fonun hem İsrail ve Türk hükümetleriyle hem de İsrailli özel girişimcilerle görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

Yahudi Ulusal Fonu yetkilileri, bugünkü global mali kriz ortamında, deniz suyunun arındırılıp tatlı su elde edilmesine yönelik projeler için yatırımcı bulmanın zorluğunu dile getirdiler. Aynı yetkililer, söz konusu kriz ortamının, yeni koşullar ortaya koyduğunu, nakliye maliyetlerini de düşürerek, su ithalini daha ekonomik bir duruma getirdiğini ifade ettiler.

Robinson ile diğer Fon yetkilileri, Türkiye’den su ithalinin yanı sıra İsrail’in bir yenilik geliştirmeye odaklanmasının yararlı olacağını söylediler.

İsrail Dışişleri Bakanlığı danışmanlarından Ehud Keinan da, Türkiye’den su ithaliyle ilgili planların gerçekleşememesinin nedenlerine işaret ederken, yüksek maliyetler, teknik zorluklar ve Türkiye’deki bazı içsel sorunları buna gerekçe olarak verdi. Keinan’ın, Türkiye’den su ithali konusunda 2002-2006 yılları arasında bilfiil çalıştığı belirtiliyor.

SON YILLARIN EN BÜYÜK SU DARBOĞAZI

Kış mevsiminin büyük ölçüde kurak geçmesi ve Mart ayı başındaki yağışların da yetersiz olması nedeniyle İsrail, son 10 yılın en ciddisi olarak nitelenen su krizinin içinde bulunuyor.

Ülkenin belli başlı su kaynaklarının düzeyinin, bu yaz sonu itibarıyla tehlike sınırlarının da altına düşmesi bekleniyor. Örneğin, ülkenin en büyük su kaynaklarından biri olarak kabul edilen Kinneret Gölü’nde (Celile Denizi) su yüzeyinin, tatlı su teminindeki en önemli kaynaklar olarak kabul edilen bir kaç yeraltı su havzasındaki seviyelerin kabul edilebilir minimum seviyelerin de altına ineceği öngörülüyor.

Son yağışlar öncesi, ülkenin son 80 yılın en büyük su krizi ile karşı karşıya bulunduğu ifade ediliyordu.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“546) İSRAİL SU İSTİYOR!” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. cevdet durmaz yorum tarihi 14 Mart, 2009 15:58

  İsraile elini veren kolunu kaptırıyor.Filistin toprak verdi topraksız kalmak üzere.İsraile su vermek intihar demek.İsraile su verirsek Allah bize hiç vermez.

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 14 Mart, 2009 17:24

  *AMA,YURDUMUZUN HERYERİNDELER!
  AH!BUNUN TAM FARKINA VARSAYDIK..
  *BUGÜN VATNI BU HALDE BIRAKMAZDIK;(

 3. ilker yorum tarihi 14 Mart, 2009 18:25

  teknoloji karşılığı satalım..

 4. hakan hak yorum tarihi 15 Mart, 2009 02:09

  Israil istiyorsa ya gönüllü verirsin yoksa gelir alir !!!!

 5. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 15 Mart, 2009 02:38

  *İSTERMİSİNİZ,SUSUZLUKTAN KIRIRLIP!BİRDE SALGIN HASTALIKLAR İCİNDE KIVRANSINLAR?
  *BELKİ?O VAKİT,DÜNYADAKİ ACIMASIZ HAKİMİYETLERİNDEN VAZGECERLER!
  *GERCİ,DİGERLERİNİNDE ACIMASIZLIGININ PEK FARKI YOK;(
  *DÜSÜNÜNCE,ÜLKEMİZDEKİ,İNSANLARIN/ERKEKLERİN,NASILDA MERHAMETLİ 0LDUGUNUN FARKINA VARIYORU İNSAN.TABİİ,POLİTİKADA BUNUN ZARARINI GÖRÜYORUZ!AMA EN MASUM MİLLETİZ HERHALDE.

 6. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 16 Mart, 2009 09:21

  Su için masaya oturmak güzel.
  Bir koyup bin almak zamadır.
  Allah bize ne fırsatlar tanıyor.
  Fakat, tanrı tanımazlar bu fırsatı nasıl kullanırlar bilemem.
  Yoksa yine ucuza mı gideriz.

 7. Kürşad yorum tarihi 17 Mart, 2009 18:20

  Bazen Türk ün merhameti saflık derecesine erişiyor. Bir gün bu sebepten milletce ercez. Zaten bu kadar hainlikten, ekonomik zorluklardan ve sefaletten sonra ermiş gibi bir halk olduk. Dünya bizi hayretler içinde seyrediyor. Bu kadar sıkıntılara, yoksulluğa, eşitsizliğe ve bitip tükenmek bilmeyen terör ile savaşlara bizim kadar duyarsız kalmak ermişlik ile aynı hesaba gelse gerek. İsrail arkadaşın da dediği gibi hiç bir şey için rica etmez sadece alır. Kimseyede bir şey sormaz. Üstelik öle bir alır ki ne millet onlarının bu hırsızlıklarının farkına varır nede bir gün nasıl olupda yoksullaştığının. Şu an Türkiyenin %50 sinden fazlasının hiç bir şeyden habersiz olması gibi bir duyarsızlık ile hemde.

 8. cevdet durmaz yorum tarihi 2 Nisan, 2009 14:27

  Ne pahasına olursa olsun su verilmez.Hele İsraile hiç verilmez.Çok acı bir gerçek .Binlerce yıldan beri var olan bir millet .dünkü kurulan bir yavudi kabilesine muhtaç kalmak.Sebebi biribirimizi yemekten etrafımızı göremiyoruz .düşmanlarımıza avuç açmak onların kölesi olmak zorunda kalıyoruz .Hazıra alışmışız üretim değil tüketmeyi çok seviyoruz.Gururlu milletiz gururumuzun incilmemesi için verilen sadakaları almamalıyız .satılamayız.

Yorum yap