544) HANGİSİ DAHA KURNAZ: RUSYA MI, ÇİN Mİ?

Yayin Tarihi 12 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Rusya korsanını yapar diye Çin’e uçak satmadı

image00115.jpg

Taklit mallarla dünya piyasalarına egemen olmaya çalışan Çin`in “deneme” isteği geri çevrildi

Rusya ile 50 adet “Su-33” tipi savaş uçağı satın almak üzere anlaşma yapan Çin, deneme amacıyla önceden 2 adet uçağın gönderilmesinde ısrar edince, uçağın “korsanı”nın yapılmasından korkan Moskova anlaşmayı iptal etti.

The Moskovsky Komsomolets gazetesinin haberine göre, Rusya ve Çin, uçak gemisine iniş kalkış yapabilen 50 adet Su-33 tipi savaş uçağı için bir süre önce anlaşmaya vardı.

Ancak Çin, üretime geçmeden önce, NATO’da “Flanker-Dö” olarak tanınan bu uçaklardan deneme amacıyla iki adet gönderilmesini istedi.

The Moskovsky Komsomolets’a göre daha önce benzer bir anlaşmadan ağzı yanan Rusya, Çin’in “deneme uçağı”nda ısrar etmesi üzerine anlaşmayı tek taraflı olarak iptal etti.

Gazeteye göre, Rusya ve Çin 1995 yılında 200 adet Su-27 tipi savaş uçağı için anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre, uçaklarda kullanılacak tüm elektronik uçuş ve silah kontrol sistemleri Rusya’da üretilecekti.

Ancak üretim aşamasında Çin’in Rus elektronik sistemlerinin taklidini imal edip uçaklarda bunları kullanmaya başlaması üzerine, Moskova 95. uçaktan sonra anlaşmayı iptal ederek satışı durdurdu.

Bu olaydan ders alan Moskova, bir süre önce yapılan Rus-Çin Askeri İşbirliği Komitesi toplantısında sorunu gündeme getirerek, deneme uçağında ısrar eden Çin’den “taklit yapmama” garantisi istedi. Çin garantiye yanaşmayınca, Rusya anlaşmayı iptal etti.

The Moskovsky Komsomolets’e göre, Sukhoi tipi Rus uçaklarını taklit etmede hayli başarılı olduğu belirtilen Çin, Su-27 tipi uçaklara J11 adını vererek uzun süredir sözde kendi uçaklarını üretiyor.

Çin son olarak da Rusya’dan kullanılmış uçak gemileri almıştı. Bu gemileri de taklit etmeyi başaran Pekin, 2020 yılında Çin yapımı ilk uçak gemisini suya indirmeyi planlıyor.

Kaynak: CNN

Paylaş:

Yorumlar

“544) HANGİSİ DAHA KURNAZ: RUSYA MI, ÇİN Mİ?” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 12 Mart, 2009 17:50

  *FİLMLERDEN GÖRDÜGÜMÜZ VEDE OKUDUGUMUZ KADARIYLA;HER İKİSİDE,DÜNYA SİLAH OLAYINDA,BÜYÜK ROL OYNAMAKTALAR!
  -DÜN GECE İZLEDİGİM!THE INTERNATIONAL*FİLMİNDE,DÜNYADAKİ BANKACILIK VEDE,PARA/SİLAH SİSTEMİNİN ASLINI ANLATIYOR!
  -İNANILMAZ..FİLM GİBİ..DENSEDE..GALİBA GERCEK?!
  *COK ETKİLEYİCİYDİ!İTALYAN POLİTİKACI,BANKADAN! FÜZE BASLIGI SATIN ALIYOR..K0NU BÖYE;BU 2 ÜLKEDEN MAADA, BİRDE,İTALYA,ALMANYA,VEE;TÜRKİYEDEKİ!İS ADAMI?!VARDI.O DA YAHUDİDİR HERHALDE?FİLM..TÜRKİYEDE SONLANDI.
  —HİN OLAN RUSYA HERHALDE,KURNAZDA,CİN..VEDE,DAİMA YAHUDİLERDİR HERHALDE?YOKSA DÜNYAYA SAHİP OLURLARMIYDI?
  –ASLINDA,MİSTİSİZM İLE,TABİİKİ/DİNİ OLARAK,İSİN İCİNDELER.BELKİDE YAHUDİLERİN OLMASI,ÜLKEMİZE BİRSEY OLMAMASINI SAGLIYORDUR?AMA,SU BİR GERCEKKİ;ÜLKE,TÜRKLERE AİT DEGİL..SADECE ADI KALMIS..KİMBİLİR?NE ZAMANDIR BU BÖYLE..BELKİDE,BUGÜNKÜ SIKINTILARIN SEBEBİ,ÜLKEYE,SAHİP CIKAN KİSİSLERLE ANLASMAZLIKLARIYDI,KİMBİLİR?
  –BUNLARIN HEPSİ,BİZLERİ COOK ASAN İSLER.
  *NE YAPALIM..ACINASI DÜNYA..SİLAHLA,FÜZE BASLIGIYLA..AYAKTA DURUYOR DEMEKKİ!

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 16 Mart, 2009 09:36

  Komedi gibi mi?
  Hayır komedi.
  Amma kapkara.
  Çine nereye kadar set çekilebilir.
  Bizim karadenizlinin eline ver, aynısını yapmamaz mı.
  Yapmadı mı.
  Aynısını yapmak Çinin hakkıdır.
  Helal olsun.

Yorum yap