54) ŞEREF MADALYALI SUUDİ KRALI, TÜRK ESERLERİNİ YOK EDİYOR !

Yayin Tarihi 13 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Osmanlı camilerinin yerine otel

Medine’de bakımsız kalan son Osmanlı eseri üç cami, Suudi yönetimi tarafından yıkılıyor

13 Ocak 2008 / 09:22

image00190.jpg

Medine’de yıllarca ilgi görmediği için bakımsız kalan son Osmanlı eseri üç cami, Suudi yönetimi tarafından yıkılıyor. Bin Ladin Grup tarafından yerlerine otel dikilecek olan Hz. Ali, Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir camileri, bir dahaki hac döneminde olmayacak. II. Abdülhamid tarafından bir asır önce çektirilen fotoğraflarda yerleri gösterilen camilerin, belki de son kareleri bunlar olacak.
Medine’de bulunan ve asırlardır ayakta kalmayı başaran Hz. Ali, Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir camileri, yıllar içinde kaderine terk edildi.

Bin Ladin Grup’a verildi

Kapılarına kilit vurulan, içeriden duvar örülerek kapatılan, bakımsız bırakılan tarihi camilerin yıkılması beklendi. Ancak tarihi yapılar bu şekilde yıkılmayınca, Suudi hükümeti bu üç caminin bulunduğu araziyi otel yapmak üzere Bin Ladin Grup’a verdi. Bin Ladin Grup, inşaat şantiyesini üç caminin ortasına kurdu.
Hac dönemi bittikten sonra yıkımına başlanılacağı belirtilen tarihi yapılar için Diyanet yetkilileri Türk Büyükelçiliği’nin devreye girmesini istiyor.
Yetkililer, eskiden namaz kılınabilen camilerin Medine’de ayakta kalmayı başaran Osmanlı dönemine ait son yapılar olduğuna dikkat çekiyor. Yetkililer, Suudi yönetiminin Osmanlı’nın izini silmek için camileri yıkacağını savunuyor.

Türkler bahçesine alınmıyor

Mescidi Nebevi’ye 450 metre uzaklıkta olan ve otopark olarak kullanılan Hz. Ömer Camii’nin duvarlarında her dilden yazılar bulunuyor.
Pencereleri tahtalar ile örtülen caminin iç tarafına da duvar örülerek tamamen ibadete kapatıldığı görülüyor. Minaresi hala ayakta kalmayı başaran caminin duvarları bakımsızlıktan çökme noktasına gelmiş.
Mescidi Nebevi’ye 290 metre uzaklıktaki Hz. Ali Camii’nin de etrafı demir perdelerle kapalı. Duvarının biri çökmek üzere olan camiye özellikle İranlı hacıların ilgisi yoğun. Suudi yönetimi İranlı hacıları caminin etrafına yaklaştırmıyor.
Osmanlı Sultanı II. Mahmut tarafından yenilenen ve halen kapısında II. Mahmut’un tuğrası bulunan Hz. Ebu Bekir Camii de ibadete kapalı tutuluyor.
Binlerce yıllık geçmişi olan Medine, şimdi modern bir şehir  görünümünde. Her köşede devam eden inşaatlar dikkat çekiyor. 20 yıl öncesine kadar görülen, Osmanlı mimarisi ile süslü cumbalı evlerden geriye tek bir tane kalmadı.
Gökdelenler Hz. Muhammed’in türbesinin de bulunduğu Mescidi Nebevi’yi kuşattı. Yaklaşık 400 yıllık Türk hâkimiyetine ait hiçbir iz kalmayan Medine’de, Suudi yönetimi hacılara şehrin tarihini artık maketlerle anlatıyor.

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap