54) ŞEKER HOCA

Yayin Tarihi 29 Aralık, 2007 
Kategori SOSYAL

ŞEKER HOCA

image00186.jpg

Celal Tilgen, Malatya’daki Şeker Camii’nin imamı. Lakabı, Şeker  Hoca. Ama bu lakabı sadece camiye borçlu değil. Tilgen yani namı diğer Şeker Hoca, ülkenin en modern din adamlarından biri. Vaazlarını laptopla veriyor. Soruları internetten yanıtlıyor, vaaz arası reklam alıyor. Vaazını “Malatyaspor Galatasaray’ı yensin, amin” diye bitiren ama kimseden tepki almayan bir din adamı

Şeker Hoca bir alem hoca: “Peygamberimiz yaşasaydı cipe binerdi, zaten devenin de iyisine binmiş!” diyor. 

Teravih namazında eli boş gelen kadınlara “Televizyon programlarına börek çörek yapıp gidersiniz, buraya eliniz boş geliyorsunuz!” diye takılıyor.  Söylediklerini oya sunuyor, Cuma namazının farzını kıldırıp “Memleketin 330 milyar dolar borcu var, haydi şimdi gidip çalışın!” diye cemaati işlerinin başına gönderiyor.  O Malatya’nın ünlü Şeker Camii’nin Şeker Hoca lakaplı imamı Celal Tigen.  Basın Yayın Halkla İlişkiler mezunu.  Yaşını sorduğumuzda “52 modelim!”  diyor.

İşte sorular ve cevaplar:

 

Cemaatiniz camiden taşıyormuş.  Nedir bunun esbab-ı mucibesi?
“Zebanilerden, cehennemde kaynayan kazanlardan, cehennem ateşinde yananlardan bahsetmem.  Cami korkutma yeri değil, sevdirme yeridir.  Adam camiye zaten dert, ızdırap içinde geliyor.  Bir de cehennemden mi bahsedeceğiz?”

Camide promosyon uygulamanız varmış?
“Gelenleri caminin monoton havasından kurtarmak lazım.  Camiye gelen çocuklara camiyi sevdirmek gerekir.  Onlara sorular soruyorum, bilseler de bilmeseler de şehirler arası bilet, çeyrek, cumhuriyet altını veriyorum.”


Camilerde niye devamlı ayakkabılar çalınır?
” Bizde ayakkabılar kaskoludur.  Ayakkabısı çalınana ayakkabı alıyorum.”

Hep böyle grand tuvalet mi giyersiniz?
“İslam dini cübbe, sarık, takke ve tesbihten ibaret değildir.
Peygamberimiz sıcak iklimde yaşadığı için entari giymişti.
Kutuplarda yaşasa öyle mi giyecekti?”

Hurafeler ve batıl inançlara niçin bu kadar itibar ediliyor?
“Şiddetle karşıyım.  Gidiyorlar türbelere, çaputlar bağlıyorlar, ”  Al sana göbek, ver bana bebek!” bunlarla uğraşıyorlar.
Malatya’da Keşşaf Baba Türbesi var.  Bir baktım kadınlar türbenin etrafında neredeyse içki kokteyli yapıyorlar.  Yakını içki içen eline viski, şarap, rakı ne varsa mezara getirmiş.  Şimdi bu adam kalksa bunları kovalasa haklı değil mi? 

Bunlar dini, takvim yapraklarında, cami diplerinde öğrendikleri için oluyor.”

Allah bilir sizin internet siteniz de vardır?
“Cemaate; www.celalhoca.com.tr ‘ye girin, sorular sorun dedim.
Cemaat araştırmış.  “Hocam bulamadık!” dediler.  Sitem yok, espri yapmıştım.
Ama hazırlıkları yapılıyor, yakında olacak.”

Cuma Namazının farzını kıldırıp cemaati gönderdiğiniz oluyormuş, niye?
“Bu memleketin 330 milyar dolar borcu var.  Namazın farzını kıldırdıktan sonra; “Haydi şimdi gidin çalışın, memleket düzlüğe çıksın!”  diyorum.”

Sizden rahatsızlık duyanlar yok mu?
“Neşeli şeyler anlatıyorum diye çok tepki verdiler.  Dini preslemişler, monoton hale getirmişler.  İslam dini güler yüzlü bir din ama namazı bile somurtarak kılıyoruz.”

Şeker Hoca devam ediyor:

“Şeker Camii’ne yalınayak gelinmesini yasakladım.  Ayağında mantar, egzama, başka bir hastalık olabilir.  İnsanlar o ayakla basılan yere secde ediyorlar.  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı’na cemaate galoş giydirelim dedim.  Henüz alamadım ama 1000 tane alıp koyacağım camiye.”

***
“Bir gün sabah namazı için camiye gelmiştim.  Üstünde hırka olan birini gördüm ama çok karanlıktı, tanıyamadım.”Kimisiniz?” dedim, “Turgut Özal’ım” dedi.  O sırada Başbakandı.  Korumalarını atlatıp gelmiş.  Annesi Hafize Hanım’la tanıştırıp aile imamları olmamı, dini konularda onları yönlendirmemi ve yılda 5 kere hatim indirmemi istedi.  “Babam için 5 kere hatim indirmiyorum, ancak bir kere yapabilirim!” dedim.  “Peki öldükten sonra mezarıma 5 yıl boyunca gelip dua okur musun?”  dedi.
“Ya Amerika’da, Arabistan’da ölürseniz, nasıl geleyim?” dedim, onu da kabul etmedim.
Ama 4 yıl boyunca Özal ailesinin aile imamlığını yaptım.”

“Bir zaman cami yeni yapıldığı zamanlarda 4 avize gerekiyordu.
Halde çalışan birine; “Sen camiye avizeleri getir, ben senin reklamını yapayım!”dedim.  Cami doluyken cemaate; “Namazın farzı kaç diye sorsam aranızda bilen olur, bilmeyen olur.  Haydi ondan da vazgeçtim, abdestin farzını sorsam onu da bilen olur, bilmeyen olur..
Ama kaliteli, ucuz sebze ve meyvenin hal binası No:47 Şahin Topaloğlu’nda satıldığını bilip oraya gidersiniz!” dedim.  15 gün sonra avizeleri getirdi.  “Hocam, gelen giden benim dükkanı soruyor, caminin başka ihtiyacı var mı?” diye sordu.”

***
“Bir ara dünya kupası maçı vardı.  Birkaç rütbeli kişi teravih namazını da, maçı da kaçırmak istemiyordu.  “Hocam ne yapacağız?” diye sordular.  “Teravihe gelin, hızlı kıldırıp sizi maça yetiştiririm!”
dedim.  Birkaç rekatı hızlı hızlı kıldırdım.  Sonra biraz rolantiye almışım.
Maça geciktiler.
“Hocam ne yaptın?  İyi gidiyordun,s onra birden yavaşladın?” dediler.  “Yahu radara yakalandık!  Görmediniz mi, cemaatin arasında Malatya Müftüsü vardı?” dedim.

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“54) ŞEKER HOCA” yazisina 55 Yorum yapilmis

 1. Mehmet ÖZTÜRK yorum tarihi 29 Aralık, 2007 23:18

  Böylesi açık sözlü aydın görüşlü islamı sevdiren inançları incetmeyen insanlarımıza da ihtiyacımız var. Şeker hoca’mızı da bize tanıttığınız için teşekkürler.

 2. Volkan APAYDIN yorum tarihi 30 Aralık, 2007 13:16

  hocanın çok yanlış sözleri de var.

  dengesiz birine benziyor.

 3. Anıl Çelebi yorum tarihi 30 Aralık, 2007 13:28

  Böyle güzel insanlar kaldımı ? Çok sevindim, çok mutlu oldum.

 4. Yakup Sengül yorum tarihi 30 Aralık, 2007 13:34

  Sözünü esirgemeyen ve sevecen ruhlu Hocamizi tanima firsati sundugunuz icin tesekkür ederim.
  Mülaktta sözü edilen “Aile Imamligi” ile ilgili merakimi iceren bir soru kendisine yöneltmek isterdim.
  Yani:böyle bir “Imamlik” türü ne zamandan beri vardir ve dini izahi nasildir? gibi bir soru kendisine sorulmalidir diye düsünüyorum.
  Saygilarimla

 5. burak yorum tarihi 30 Aralık, 2007 13:49

  bence gayet ii ben gecn bakımından bakıyorum gencler camıden kacıyor neden dakıkalarca oturup hocayı dınlemelerı hoca tamam bıtır gıbı sozlerı her kımse duymasada kendımden bılıyorum hıc degılse hoca olumlu şeylerden bahsedı mılletı otıve edıyor ii hoca devamını beklerız

 6. Elnur Hasan MİKAİL yorum tarihi 30 Aralık, 2007 14:03

  Güzel makale. http://www.emikail.com

 7. SERDAR KILIC yorum tarihi 30 Aralık, 2007 14:23

  Evet bencede cok dengesiz birine benziyor Allah rasulu ne buyurmus benim bildiklerimi bilseydiniz az güler cok aglardiniz cemaata Allahi islami sevdirmek lazim Zebanilaqri anlatarak korkutmak istamiyormus ama zebaniler sonucta gercektir insanlarin bunlari bilmesi lazim insanalarin kabire girdiginde yalniz basina amelleri ile bas basa kalacagini bilmesi lazim bence bu hoca kariyer pesinde

 8. murat kızıldag yorum tarihi 30 Aralık, 2007 14:43

  sayın hocam malatyayı bırakta bu bizim trabzonun hali ne olacak böyle yattarada giderse biz yandık valla şu trabzona seslende yollamasınlar bu yattarayı be

 9. mahmut lokum yorum tarihi 30 Aralık, 2007 15:13

  … şekerleşecem diye kıvamı cıvıtmış

 10. Rıdvan ESEN yorum tarihi 30 Aralık, 2007 15:35

  gençlere ve çocuklara elbette camiyi ve dini sevdireceksin ancak hocamızın yaptığı bence tartışmaya açıktır çünkü sen islamı temsil ediyorsun herkez çocuk değil birazda ciddiyet ama yanlış annlaşılmasın güler yüz kimi zaman tatlı sözler ve espiriler gerekli dinimizin emridir hoşgörü…

 11. bir birer yorum tarihi 30 Aralık, 2007 16:48

  Bıze boyle cagdas dın adamını tanıtanlara tesekkurler.Kendısını ayakta alkıslıyor,dıgerlerınınde hocamızı ornek almalarını dılıyorum.Hareketlerının tartısılacak hıcbır tarafıda yoktur.İcınde bulundugumuz 21 yy a ragmen maalesef halen ınsanlarımızı guzel dınımızden sogutacak kadar ıclerı ve dısları karanlık ve hareketlerı cıvık olanlarıda mevcuttur.

 12. Abdulkadir İpekoğlu yorum tarihi 30 Aralık, 2007 17:00

  Şeker hocamızı içtenlikle kutluyorum.Keşke din adamlarımız da bu müstesna hocamızı örnek alsalar.Zira, yüce dinizde “yessiru vela tuassiru-beşşirü vela tüneffiru=Kolaylaşltırın zorlaştırmayın, sevdirin nefret ettirmeyin” kuralı vardır ki bu kuralı örnek şahsiyetiyle işleten Şeker hocamızı Rize İmam Hatip Lisesi ilk mezunlarından emekli bir edb.öğretmeni olarak yürekten kutluyor; bütün imam hatiplere örnek olmasını can-ı gönülden diliyorum.
  Diyaneş işleri Başkanlığımızca da bu hocaamızın medyaönünde ödüllendirilemsi tek dileğim.Saygılarımla…Abdulkadir İpekoğlu-Em.edb.öğretmeni-İpek Emlak ltd.şti.Tlf:0464 2131248-Rize

 13. SEFA ŞAT yorum tarihi 30 Aralık, 2007 17:15

  bizim camidede buna benzer huyları olan bir hocamız vardı.ihtiyarlarımız çocukların cami bahçesinde oynamasına izin vermezdi.hocamız onlara yanlış yaptıklarını anlattı,çocuklar cami bahçesinde oynamaya başladı.çocuklara kitaplar hediye ederdi.bu şekilde davranan hocalarımıza teşekkürü borç bilirim.bütün din adamlarımızın camiye yardım istemek yerine bu işi üstlenebilecek kişileri seçip el altından cami eksiklerini gidertebilirler,maddiyatı olmayan cemaatında ezilmesine üzülmesine gerek kalmaz.

 14. Muhammed Ebubekir yorum tarihi 30 Aralık, 2007 17:26

  Ağzına saglık hocam İslam aleminin sizin gibi aydın hocalara ihtiyacı var çok değil yüzde onu böyle hareket etse yakın tarihte dünya nufusunun çoğunluğu müslüman olur

 15. Erol Erdoğmuş yorum tarihi 30 Aralık, 2007 19:40

  Eğer bu millete din bu yapıda hocalarca öğretilirse, millet mutlu olur. Ne yapıp yapmalı; bunların sayısını artırmalıyız. İslamiyete bundan büyük hizmet olamaz.

 16. Ali şükrü arslan yorum tarihi 30 Aralık, 2007 20:49

  çok güldüm ama çok hoşuma gidiyor aynı düşüncedeyim islamı böyle hocalarımız sevdirir çocuklarımıza allah sağlıklı ömürler versin.alişükrü arslan

 17. http://hidayetsaati.blogcu.com/ yorum tarihi 30 Aralık, 2007 21:12

  Allah bu hoca denen şahsa hidayet nasip etsin ve ümmeti muhammedi bu tip neye hizmet ettiği bilinmeyen kişilerin şerrinden korusun!

  AMİN!!!

 18. mehmet yılmaz yorum tarihi 30 Aralık, 2007 23:46

  hocam ağzına ve yüreğine sağlık gerçekten dediği gibi bizler bu ülkede dini ancak takvim yaprağından ve camii dibinden öğrenebiliyoruz bunun somut örneğide % 99 müslüman ülkemizin sadece % 5 kur,an okumasını biliyor oda yarım yamalak bu ülkeyi bu hale düşürenler utansın

 19. ramazan AYYILDIZ yorum tarihi 31 Aralık, 2007 00:47

  Ben yorum yerine;bir bilene soru sormak istiyorum. Bulgaristan göçmeniyim. Mevlut okuttuğumuz zaman, Türkiye’de yerli hocalar koskoca mevludü onbeş dakkada okuyup gidiyorlar.Biz neredeyse bütün gün hazırlık yapıyoruz, bir saat bali zınlasın mahalle istiyoruz. Göçmen hoca buluyoruz oda,140 dakika okuyor.Acaba, Bulgaristanda yasaklı yılları mı dolduruyor.Bir türlü anlıyamıyoruz aslı nedir.Fark çok büyük.Bir bilen varsa gerçeği açıklarsa son derece memnun olurum.Kalın sağlıcakla. Allah’a emanet olun..

 20. hüseyin şimşek yorum tarihi 31 Aralık, 2007 01:01

  hocam bu söylediklerin gerecekse seni tebrik ediyorum yolun acık olsun allah emanet ol

 21. dogan er yorum tarihi 31 Aralık, 2007 03:43

  şeker hocaya teşekkürler insanları dinden soğutmadan camiye gelmelerini ibadetlerini severek yapmalarına vesile olduğu için.
  kuran da dini zorlaştırmayın der ve şeker hoca da anladığım kadarıyla bunu yerine getiriyor.burada yazan bazı müslüman kardeşlerimizde eleştirilerde bulunup peygamberimizin sözlerinden örnekler vermişler benimde naçizane tüm kardeşlerimize tavsiyem kuranı kerimin ilk önce Türkçesini okuyup ne demek istediğini anlamalarıdır.Bir sürü yalan yalnış kulaktan dolma bilgilerle ibadet etmeye çalışan insanlar ordusu olmuşuz.Para karşılığı kuran okuyanlar ve okutanlar mı dersiniz taşlardan, evliyalara bez bağlayıp medet umanlardan, bir sürü yalan yalnış peygamberimizin sözleri diye hadis dayatmaları ile insanları cennete cehenneme sokan hocalar mı dersiniz yüce Allah bütün kullarına Kuranı kerimde ben sizin velinizim sizlerde benim velilerimsiniz başka veliler edinmeyin diye ayelerinde bildirmiştir eğer okuyup anlarsanız hiç kimseye tabi olmadan Allaha yakınlaşırsınız.
  Saygılar

 22. ahmet köse yorum tarihi 31 Aralık, 2007 09:31

  islam dini şarlatanlık kabul etmez sulandırılmış dinle sulandırılmış toplumla bir yere varılmaz.

 23. Nevzat Korkmaz Danimarka yorum tarihi 31 Aralık, 2007 11:41

  Allah’ın selamı hakkı hakim kılmak isteyenlerin üzerine olsun.
  Herkesin kendine göre farklı anlayışı olabilir. iyidir diyende var kötüdür diyende var. bende diyorumki Allah hepimizi toptan İSLAH eylesin (AMİN)
  Busene türkiyede 4 ay bir hafta kaldım, çok camilerde namaz ve değişik camilerde teravih kıldım, fakat şu bir gerçektir çoğu camilerde imam efendiler cemaatinden haberi yok gelinlik kız gibi kendine ayrılmış imam bölümünde sünnetini kılıyor, müezzin kamet yaparken cemaati yara yara namaz kıldırmaya geliyor, böyel imama böyle cemaat diyorum.(Cemaatinin saffını düzenlemeden Allahüekber diyor namaza duruyor)
  önce önümüze geçen imam ve liderlerimizin kendilerinin düzelmesi lazım (Haaaa Onların düzelmesinide beklemeyin, kendiniz kendinizi düzeltin) ki örnek alınsında cemaatde düzelsin. başımızda örnek alacak az insan kalmış onlarda piyasaya çıkmıyor veya çıkarmıyorlar.
  Biz müslümanlar Böl parçala yut oyunlarına gelmişiz.
  Allah İslam alemini gaflet uykusundan uyandırsın. Amin.
  Bugün yılbaşı Avrupadada Türkiyedede görüyoruz Müslümanlar tarafından Gavurdan daha gavurca yılbaşı kutlanılıyor.
  Selamlar. Nevzat

 24. ibrahim gor yorum tarihi 31 Aralık, 2007 14:00

  selamun aleykum
  Allah cümlemizi yolunda muvaffak kılsın mevlam kendi kusurlarımızı görüp düzeltmeye çalışan hakkı hak bilip hakla adaletle davranan batılı batıl bilip batıldan uzak olan kullarından eylesin hocamızdan da razı oluversin inşallah
  AMİN

 25. Bayram Köse yorum tarihi 31 Aralık, 2007 14:11

  Hoca iyi iyi konusuyor. Böyle devre, böyle Hoca. ALLAH danki pilajda sohbet vermiyor bide orda sogbet etseydi heralde moyoyla cikacakti sahneye.

 26. Kasim_55 yorum tarihi 31 Aralık, 2007 15:30

  işte bu ve bunun gibi insanlar lazım bu ülkeye

 27. cuneyt soylu yorum tarihi 31 Aralık, 2007 18:17

  şeker hocamızdan Allah c.c razı olsun böyle hocalarımız olmalı ki dinimizi sevsin ve yeni kuşaklara da sevdirsin.. Eğer somurtup yok öyle olmaz böyle olur deyip durur sak 10 sene sonra durum daha vahim olacak.

 28. zekeriya Ambar yorum tarihi 31 Aralık, 2007 18:30

  Hoca çok sallamış bazı konularda çok yanlış konuşmuş tabi doğru şeylerde sölemiş ama birazda gösteriş yapmış.

 29. Master Phago yorum tarihi 1 Ocak, 2008 18:15

  Yorumlar bazen cok klasik kalmis ama insanlarimizin seker gibi hocalara cok acilen ihtiyaci oldugunu hissediyorum. Keske helvamizda olsa, sekerli, lokumlu helva. Rabbim imsanlari türlü cesitli yaratmis, hocalari niye ayird edecektiki?

 30. Hüseyin Cengiz yorum tarihi 9 Ocak, 2008 13:04

  Böyle devre böyle …… Çünkü böyle birine hoca diyemiyorum.Dine kendinden bir şeyler katıp herkese kötü örnek oluyor.Bu adam bir an önce bu yaptıklarından vazgeçip,tevbe etmeli, yanlış yönlendirdiği kişilere İslam’ın emrettiklerini (kendisi de öğrenip) güzellikle anlatmalı ve o kişilerden helallik istemelidir.Allah bu adamı ıslah etsin.

 31. Zeynep Inanli yorum tarihi 10 Ocak, 2008 16:52

  Öncelikle Tüm Müslüman alemin Hicri yilbasinin mübarek gecmesini diliyorum. Tam 1429 yili geride birakmisiz ama malesef sadece yillari degil dinimizide geride birakmis bazi kardeslerimiz, ama onlara kizmiyorum kimseye kizmayada hakkimiz yok zaten, eger herbirimiz kendimize bakarak ve dinimizi anlamaya calissirsak elbette idrak edip bunu hayatimiza yansitmamiz lazim. Baskalarini elstirmek kolaydir, ama bence hepimiz kendimizi elestirip baskasinda hemen gördügümüz hatayi kendimizde düzeltelerim! Eger bizde o hata yoksa, absksinda olan o hatayi onu kücümsüyerek degilde, yapici bir sekilde elestirelim.
  Bu Hocamizin elbette ögrnek alacagimiz seyleri vardir ve belkide olmamasi gerektigine inandigim hususlarda vardir ama biz insanlarin hatasini görmekdense iyi yanlarini görelim bu her birimizin icin daha faydali olur.
  Iyi bir ögrnek 1000 nasihattan iyidir, bunu unutmayalim. Aslinda biz hepimiz bize düsen görevleri yerine getirirsek, zaten huzurun ve mutlulugun en dorugunu yasariz millet olarak, ama sadece baskasini kinayarak, hatta ön yargida bulunarak Hoca efendiyi gösteris yapiyor diye hitamda bulunmak bence yanlis.

  Gelelim benim “Seker Hocamiz” hakkindaki görüsüme, bir kisiyi tam tanimadan onun hakkinda yorum yapmak bence yanlis ama simdi okuduklarima yorum yapacaksak olursam, söyle basliyayim sözlerime, öncelikle dinimizi anlatirken yasaklarla degilde, sevgiyle baslamamiz gerektigine dair kurmus oldugu sözlerde, kendisine hak veriyorum. Fakat sadece sevgiyi anlatmak yetmez, elbette herseyin iki yönünü görmemiz lazim, nasilki hasta olmadan sagligimizin kiymetini bilmiyorsak, kötüyü görmeden iyinin kiymetini bilmiyorsak, elbette Cenneti anlatirken, cehenneminde oldugunu bilmemiz gerekir.

  Ama herseyin basi elbette sevgi ve güzellikler olmasi gerektigine inaniyorum, mesela unutmamamiz gereken cok önemli bir konu var bence, Peygamber Efendimiz s.a.v Islamiyetin ilk 12 yilinda sadece ” Lailahe illallah Muhammeden Rasulullah” i ögretti, Insanlara önce Allah c.c ve Rasul sevdirildi ve ondan sonra yasaklar ve emirler geldi, Yüce Rabbim tarafindan. Rasulu Ekrem 23 yil Peygamberlik görevini yapti ve düsünün 12 yili sadece Sevgiyi anlatmakla gecirdi ve ondan sonra emirler geldi, Eger Biz Allahi sevmeye calisirsak zaten emirlerini yerine getirmek zor gelmez bize, ama eger cocuklarimiza Allah sevgisini degilde yasaklardan baslarsak, zaten o cocuk kücük yasda Islamiyet gibi güzel bir dinden sogur.
  zaten ne olduysa o yüdzen olmadi mi? Bazi hocalarimiz veya bilincli olmayan ailelerimiz , cocuklara kücük yasda, her neyapsalar haram diye diye, kücük yasda cocuklarimizin dinimizden sogmasini uzaklasmasini sagladilar, cünkü neden haram oldugunu anlatmadik, sadece haram oldugunu söyledik ve haram islenildiginde nelerle karsilascagimizi ögrettiler.

  Siz hic Asik oldunuz mu?
  Nedense bir insana asik olan insanlar, sevdigi icin birseyden fedakarlik gösterdiginde bunu yadirgamiyoruz ama neden Rabbimin yasakladigi konulari, bir kulu ciddiye aldiginda ve o yasaklardan kacindiginda, ve bu yasaklarin yapilmamasini söylediginde neden bunu anlamiyoruz?
  Asik olan bir insan nasilki sevdigi kisiyi sadece mutlu etmek icin hic düsünmeden onun istedigini yapabiliyorsa, cünkü bilir ki sevdigi kisi onun kötülügünü istemez, iste Allahi sevende Rabbimizin herseyi bizim iyiligimiz icin istediginii idrak eder ve hic zor gelmeden yasaklarindan kacinir ve emredilenleri hic zorluk cekmeden uygular.

  Yani herseyin basi sevgi!

  Ama bazi arkadaslarimiza hak veriyorum, sevgiyi ögretirken, dinimizin eseslarindan kacmak dogru degil onlarida anlatmak lazim, sadece baskalarina hos görünmek icin Allahin emir ve yasaklarini unutmamamiz gerekiyor! Yani Seker hocam ciddiyetimizi elbette bozmayalim. Cehennemi anlatmak lazim cünkü “Cennet ucuz degil ama Cehennemde luzumsuz degil” fakat siralamada önce Cenneti anlatalim insallah…
  Dinimizde haramdan cok helal var ama malesef bilmiyoruz.

  Kalbinizin Sahibine emanet olun, emanet oldugunuz yeri dünyadayken sakin unutmayin, dünyada biz Onu unutursak Ahirette bizi hatirlamasini bekliyemeyiz ki, öyle degil mi? Ve sevgi ispat ister, bazi seyleri bilmek yetmez, isimize gelenleri uygulamakda yetmez, yasaklardan sakinmamiz gerekir bu dünyada belki zordur cünkü etrafimizdaki bir cok insan yasaklari uygulamiyor malesef ve emirleri yerine getirmiyor mesela ben hala 5 vakit namazi her gün kilamiyorum, ama eger ben dinine bagli olan bir arkadas istiyorsam, önce kendim öyle olacagim, eger iyi bir insan, eger yardimsever, eger özü sözü bir, eger sözünde duran, eger kötü söz kullanmayan, ve eger bana saygi verilmesini istiyorsam önce ben kendim bu vasiflari tasiyacagim, demek istedigim hep istemekdense biz verelim, ve kendimiz öyle olalim

  Diye sizlere bu soruyu yönelterek yazimi böyle bitireyim insallah.

  Sevgi selam ve daima Dua ile….

  Zeynep I.

  Cok uzun yazmisim ya:) okurken zamaninizi aldigim icin hakkinizi helal edin ama eger sizde öyle düsünüyorsaniz, paylastigimiz icinde sizlere tesekkür ederim!

 32. halis turkmen yorum tarihi 14 Ocak, 2008 13:19

  tek merakim bu soyismi nerden geliyor ,selanikten mi

 33. salih güler yorum tarihi 22 Ocak, 2008 01:36

  herkim islami sevdirerek teblig vazifesini yerine getiriyorsa allah ondan razi olsun , ister seker hoca olsun ister eksi hoca olsun, ancaaaaaaak, sulandirmadan espirinin dozajini asmadan, hayatimizin her alaninda allah resülü mutlaka altin bir sözü vardir , kim o sözden haz almaz ki,balligi anni valev kene ayeh buyuruyor efendimiz , benden bir ayet dahi olsa teblig ediniz , simdi seker hocam yukardaki espirili anlatimlarinizin arasina serpistirebilirsiniz birer ayet,-

 34. Mehmet KURT yorum tarihi 6 Haziran, 2008 09:32

  Merhaba Sevgili Dostlar,
  Hepinizi sevgi, saygı ve Muhabbetle kucaklıyorum.
  Allah bir elin beş parmağını nasıl farklı yarattıysa insanların her birini de o kadar ayrı yaratmıştır ancak diğer varlıklardan farkı ona MUHAKEME(MANTIK)ekleyerek.Zaten işin asıl önemli kısmı burasıdır diye düşünüyorum.Uzatmadan , herkesin düşüncesine saygım sonsuz, böyle olması da zaten tabiatımızın bir gereği zira yüce yaratan böyle istemiş.
  Şeker hoca’ya gelince ben Allah kendisinden bin kere razı olsun,uyuyan insanımızı ancak gaflet uykusundan istisnasız herkesin hoşuna gidebilecek bir şeyler söyleyerek uyandırabiliriz.Hocamız elbette herşeyin farkında ama O tebliğ görevini bu yolla yapmaktadır; bunda herhangi bir art niyet aranmaması gerektiği düşüncesindeyim.
  Gaziantep’te (Antepliler bilirler)Rahmetli Adil Hoca diye El-esher Üniv.-MISIR mezunu bir hocamız vardı onun bulunduğu camii cuma günleri dolar taşardı yer bulunmazdı sebebi ise günlük hayattan mantıklı,doğru,yanlışları güncel örnekleriyle verip doğruları halk diliyle espiriyle anlatarak İslamı tebliğ etmesiydi ve cemaat vaazını dinlerken hep bir ağızdan örneklere gülerdi.Birgün rahmetliyi bir konuşmasından dolayı vali bey çağırır.Ancak Hocamız gitmez,bir iki daha çağırılır son defasında vali beyin yanına gider:
  “Buyurun efendim, beni çağırmışsınız” der
  vali bey: “Ben sizi kaç defadır çağırıyorum, niçin gelmiyorsunuz” diye kızarak sorar
  Hocamız: “ben sizi günde 5 defa çağırıyorum,siz niye gelmiyorsunuz” diye soruya soruyla cevap verir.
  Bu gibi işini bilen , halkın anladığı dilden konuşarak islamı tebliğ edebiliyorsa mesele yoktur .Bu gibi hocalarımızdan Allah razı olsun diyor, selam ve saygılar sunuyorum.
  Dr.M.KURT

 35. turan kaf yorum tarihi 7 Haziran, 2008 02:49

  Ben şeker hoca hakkında ön yargı ile yorum yapanlara öncelikle gidin sohbetlerini dinleyin ve sizde kendi eksiklerinizi görün diyorum ben şeker hocanın yarı yaşıtı bir insanım şeker hocanı yaşı ve konumu itibari ile ne medyatik olmaya ne kariyer yapmaya nede maddi olarak bu yoldan bir kazanç elde etmeye ihtiyacı olmadığını çok iyi biliyorum .Şeker hocanın malatya da 20m senedir ne kadar fakir insana bayramını ,gecesini gündüzünü bırakarak ne hizmetler götürdüğünü bilseniz camiye gelen çocukların ellerini öperek girdikleri cami kapısını hafızalarında nasıl bir yer edinmesine vesile olduğunu bilseniz daha anlatacak onca şey varki maddi olarak imamlıktan aldığı maaşa hiç ihtiyacı olmamasına rağmen ve emeklisi belkide 7-8 yıldır dolmuş olmasına rağmen halen haftanın 2-3 günü malatya da ne kadar köy nahiye var ise buralarda islam dinini anlatarak ellerind eincil satan lara karşı kendi dinimizin savaşını verdiğinizi bilse idiniz bu yazdığınız ön yargılı ve bağnaz yazılarınızdan dolayı şeker hocam dan helallik diler idiniz.İslam dini ne demiş nefret ettirmeyiniz sevdiriniz zorlaştırmayınız kolaylaştırınız.
  Saygılarımla hocamın ellerinden öperim.

 36. Sercan Turkey yorum tarihi 20 Ağustos, 2008 15:33

  Çok çok zeki bir hoca söyledikleri büyük bir deha ürünü…

 37. cemal aydınoglu yorum tarihi 13 Eylül, 2008 22:33

  bundan hoca olmaz olsa olsa kometyen olur

 38. Yağmur Tokem yorum tarihi 10 Ekim, 2008 16:47

  Ülkemizdeki bütün bu bağnazlıkların, örümcek sarmış beyinlerin ortasında- ki İslamiyet’in dünya genelinde kafalardaki imajı (yansıması)oldukça kötüleşmişken- Şeker Hoca misali şeker gibi aydın seslere, yorumlara sonuna kadar ihtiyacımız var.
  “Şeker Camii’ne yalınayak gelinmesini yasakladım. Ayağında mantar, egzama, başka bir hastalık olabilir.”
  İslamiyet’in böyle sağlıklı (!) uygulamalara ciddi biçimde ihtiyacı var. Söz konusu sağlık olduğunda haram-mahrem ve daha bir dolu insan uydurması kısıtlamanın ortadan kaldırılması lazım. (Burda kastım erkek hastanın röntgenini çekmeyen türbanlı sağlık personelinedir.)
  Her neyse, İslam’ın modern yorumlanışlarına her daim kulp bulanlara da cevabı güzel Rabbim vermiş zaten :
  “Ben size şah damarınızdan daha yakınım” diyor. Daha ne desin?
  Ama ağzından “Elhamdürallah Müslümanım” lafını düşürmeyenler bu ayetten bi’haber yaşıyorlar. İyi ki bu ayet var da bu dinde inanç-ibadet-kul ve Tanrı arasına başkası giremiyor!!

 39. erkan gursu yorum tarihi 21 Kasım, 2008 14:31

  şeker hocayı can-ı gonulden tebrik eder,uzun ve saglıklı yıllar gecirmesini temenni ederim..bu memlekete ne cember sakallı yobaz takımı nede iranda gorulen bası sarıklı eli asalı din adamları lazım diil..bugun insanların camiye gitmemesinin nedeni islamın yanlıs anlatılmas,60 yasındaki erkeklerin 7 yasındaki kızlarla ewlenip sonrada bunu dinin geregi ve gayet sıradan bişimiş gibi gostermesi diilmidir.bizim islamın sevgi,saygı ve hosgoru dini oldugunu hatırlatacak,bizi araplara ozendirmiyecek,yaptıgı yanlıs işlere dini alet etmiycek ve kılıf uydurmuycak,aydın ataturkcu din adamlarına ihtiyacımız vardır..hem bu hemde diger dunyada duze cıkmanın yolu sakalları gobegine kadar uzamıs,ustunde entariyle gezen,cagı 100 yıl geriden takip eden din adamı musvettelerinden diil ancak ve ancak caga ayak uydurabilen aydın din adamlarından gecmektedir…hz ali nin buyurdugu gibi ”cocuklarınızı yasadıgınız caga gore yetiştiriniz”………
  selamlar

 40. Kebabci yorum tarihi 5 Ocak, 2009 13:53

  Bu Hocayi elestirenler önce bir kendi hata ve kusurlarina baksalar bence daha iyi olur.
  S.A

 41. Çağlar Abatay yorum tarihi 11 Ocak, 2009 15:06

  Erkan Gursu kardeşimin söylediklerine harfiyen katılıyorum. Bize İslamı yozlaştıran sakallı cüppeli cahil takunyacılar değil böyle şeker gibi imamlar lazım. İslamiyet diğer yobazlar yüzünden her geçen gün tüm dünya dan tepkiler alan bir inanış haline geliyor..

 42. MİRAC CAPKANER yorum tarihi 27 Ocak, 2009 20:50

  Hocam ben burak abide yakından tanıom basarılarınızın devamını dilerim

 43. Abdullah Karahisarlı yorum tarihi 5 Nisan, 2009 22:27

  Gerçekten lakabı gibi “Şeker” bir hoaymış.
  Korkutmama ve sevdirme konusundaki sözlerine tamamen katılıyorum.

 44. ramazan orhan yorum tarihi 6 Haziran, 2009 15:06

  kendısıyle barısık cematıne saygı duyan boyle insanlar oldugu surece dınımız daha ıyı anlatılacak bıze onu tanıttıgınız ıcın cok tesekkurler sogalun

 45. maykıl nayt yorum tarihi 6 Temmuz, 2009 00:05

  Rabbimiz’in bizden istediği bizim içindir!

 46. fatma yorum tarihi 4 Ağustos, 2009 15:04

  hocam insanlara hoş ve şeker görüneyim derken kıvamını tuturamamışsınız,,ve dini sulandırmışsınız,,,,oysaki islamiyet bu kadar cıvık bir din değil,,,,çok ayp etmişsiniz.. belliki psikolojik destege ihtiyacınız var,,,,şu okuduklarımdan sonra ne diyelim allah islah etsin,,,,,,dini alaya alanları….,,,,,ama yinede ben size hoşğörü ile bakıyorum çünkü islamiyet hoşgörü dinidir……. ama sizin abarttıgınız kadarda degil yaniii….kısa zamanda doktora başvurun lütfen topluma kötü örnek oluyorsunuz……

 47. erkan gürsu yorum tarihi 5 Ağustos, 2009 09:40

  aman da aman fatma hanım hosgoru gostermişmiş..sizin din anlayısınız bu işte…sizin gibilerin yuzunden bu millet tarikatlara cemaatlere giriyo…Allah aşkına hocanın abarttığı ne var?size kalsa bi erkeğin 4 hatun alması kadar doğal bişiy yok…bide kendi kus kadar beynine bakmayıpta millete psikologa gitmesi için tavsiyede bulunan orumcek beyinli yobaz surusu yokmu……senin yaşın kadar o adamın Kuran-ı hatmetmişliği vardır yahuu…sizin gibilerin islam anlayışıyla topluma iyi örnek olanlarıda görüyoruz..sab-i sübyanlarla basılıyolar…yazıklar olsun…bayanların daha cok sahip cıkması gerekirken…bide kotuluyolar….yine söylüyorum ve hep söyliycem…bu memlekete aklı bal-i,aydın,görmüş geçirmiş ve eğitimli hocalar lazım…cemaatine tv aldırmayıpta kendisi jet-ski ler üzerinde gezenler değil……….

 48. ismi lazım değil yorum tarihi 14 Ağustos, 2009 17:04

  helal olsun hoca sana,,,

 49. hüseyin engin yorum tarihi 2 Kasım, 2009 11:46

  iyi güzel de biraz abartılı eğlenceli dinimizi anlatıyor. Din ciddi bir görevdir,onu keşke insanların kafasına temelden sokan hocalar olsa da böyle laklakalarla insanlara eğlenceli göstermesek görevimiz olduğunu anlatabilsek.
  Tamam espirili güzel ama aşırı olmamak şartıyla biraz daha dikkat diyorum 123

 50. şamil YÜCEL yorum tarihi 28 Mart, 2010 10:21

  BİR ALLAH BİLİYOR, BİRİSİDE BEN..
  Melek ve Cebrâil ( ruh)miktarı elli bin yıl olan o derecelere bir günde yükselirler”(Kur’an). Buradan Ulema’ya., ve matematik uzmanlarına sesli sesleniyorum. Nasıl oluyor da , 50000 sene bir güne diğer bir deyimle: 50000 sene x 365gün = 18 250000 gün; bir güne eşdeğer oluyor. ? Ey Müslüman kardeşim bu ayetin senin için ne anlama geldiğini merak ediyor musun? Diyanet’e sordum bakın ne yanıtlar verdiler? Kim ki, bu ayetin anlamını ana kaynağına dayanarak açıklarsa sıfır kilo metre bir araba benden. Allah’a yeminler oldun k,i bu ayetin anlamını idrak etmediğiniz sürece ömür boyu yaptığınız tüm ibadetler boşa. Saygılarımla..
  DİYANET’İN BU AYET İÇİN VERMİŞ OLDUĞU YANITLAR:..
  Cevap: 1. Fetva Metni: Bildiklerinizi başkalarına söylemezseniz, hiçbir yararı olmaz. ( Diyanet)
  Cevap: 2. Demek bu sözün manası şudur: Kıyamet kopup kabirlerden çıkıldığında insanlar mahşer meydanına doğru yol alacaklardır. Mahşer meydanı çok uzun bir mesafededir. İşte bu mesafeyi kimileri sürünerek kat edecek, kimileri düşe kalka gidecek, kimileri ayaklar altında ezilecek, kimileri koşacak, kimileri de rüzgâr gibi, şimşek gibi ve hayal gibi geçecek ve bir anda yolu tamamlayacaktır. Herkes ameline göre bir hıza sahip olacaktır. Kâfirler için bu mesafe elli bin yıl sürecektir. Bir kısım ehl-i takva ise bu mesafeyi rüzgâr gibi ve hayal gibi bir anda kat edeceklerdir. Umarım tatmin olmuşsundur. Yine ayette geçen “elli bin” sene tabiri hakkında İbn Abbas Hazretleri der ki: “Bu kıyamet günüdür. Cenab-ı Hak kâfirler üzerinde onu elli bin sene kadar kılar, sonra onlar istikrar için cehenneme gönderilirler Umarım tatmin olmuşsundur. ” ,( Diyanet)

 51. SERAP ALKAN yorum tarihi 15 Ekim, 2010 13:49

  SAYIN ŞEKER HOCA MERHABA.BEN ANKARA DA 29 MAYIS HASTANESİNDEN BİR HASTANIN YAKINIYIM. SİZİNLE VE EŞİNİZLE TANIŞMIŞTIK.BABAMIZ RAHATSIZDI BİZİM SİZDE CUMA GÜNÜ BABAM İÇİN DUA EDECEĞİNİZİ SÖYLEMİŞTİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİZ.ALLAH DUALARIMIZI KABUL ETSİN İNŞALLAH.

 52. Melek Tuzkaya yorum tarihi 2 Haziran, 2011 21:59

  Selamünaleyküm sayin Seker Hoca,

  Herseyden önce mübarek Regaib Kandilinizi kutlar,bütün Islam alemine yüce Allahdan nice Kandiller temenni ederim…..

  Ramazan bayraminada kavusmak dilegiyle…

  Sayin Hocam,her hafta sohbetinizi ben ve oglum büyük bir heyecan ve ilgi ile dinliyoruz ve sizlere Allah’dan uzun ömürler ve daha nice vaazlar vermeyi gönülden diliyoruz..Allah sizden ve sizin gibilerden binlerce razi olsun,basimizdan eksik eylemesin insallah…

  Hocam bende 71 yasinda yasli ve yalniz oglumla yasayan bir böbrek hastasiyim,sizden arzum biz hastalardan dualarinzi eksik etmemeniz….

  Allah sizlerden razi olsun,Allah’a emanet olun hocam…

 53. ali subaşı yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 14:10

  sayın hocam bu memleketin sizin gibi hocalara ihtiyacı var.

 54. ali subaşı yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 14:11

  ellerinizden öperim saygılarımla…..

 55. ali subaşı yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 14:21

  atatürk sizin gibi din adamlarını elüstünde tutmuştur her zaman deger vermiştir elmalı hocamız bunlardan bir kacıdır hürmet ve saygılarımla

Yorum yap