539) MÜFTÜ SİYASET YAPAR MI?

Yayin Tarihi 6 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

image0018.jpg

Tekirdağ Müftüsü Ahmet Okutan hakkında, devletin resmi kurumu olan Diyanet Eğitim Merkezi’nde AKP’nin propagandasını yaptığı ve yaptırdığı iddiası savcılık soruşturma başlattı.

Cuma namazı sonrası camilerde toplanan paraları zimmetine geçirdiği ve kendisine ait dini kitapları imamlara zorla sattırdığı iddiası üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen müfettiş tarafından hakkında soruşturma açılan Tekirdağ Müftüsü Ahmet Okutan’a, bu kez de Cumhuriyet Savcılığı, Diyanet Eğitim Merkezi’nde AKP‘nin propagandasını yaptığı ve yaptırdığı iddiası ile soruşturma başlattı.

19 Şubat perşembe günü meydana gelen olayda, Tekirdağ Müftüsü Ahmet Okutan, kent merkezi ve köylerde bulunan 150 imamla birlikte Karadeniz Mahallesi’nde bulunan Tekirdağ Müftülüğü’ne bağlı Diyanet Eğitim Merkezi’nde bir araya geldi. Her ay düzenli olarak yapılan bilgilendirme toplantısında müftü Okutan, imamlara Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. İddiaya göre Müftü Okutan, 29 Mart günü yapılacak yerel seçimler konusunda imamlarla sohbet etti ve toplantıda bulunan Tekirdağ Belediye Başkanı AKP‘li Ahmet Aygün’ün, sinevizyon gösterisiyle çalışmalarını anlatacağını söyledi.

Bu takdimden sonra kürsüye çıkan Başkan Aygün, yaptığı çalışmaları anlatarak imamlardan AKP için oy istedi. Aygün imamlardan, kendisi için halktan oy istemelerini talep etti. Toplantı bitiminde ise imamlara belediye Başkanı Ahmet Aygün tarafından ‘Ahmet Aygün’ yazılı kırmızı- beyaz kravat dağıtıldı. Ancak imamlar bu dağıtılan kravatları almadı. Toplantı sonrasında ise Başkan Aygün, Tekirdağ Müftüsü Okutan ve bazı imamlarla birlikte Eğitim Merkezi’nin yemekhanesinde birlikte öğle yemeği yedi.

‘SEÇİMLE İLGİLİ BİŞEY KONUŞMADIK’

İddialarla ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Müftü Okutan propaganda suçlamasını reddederek şunları söyledi:

“Her ay düzenli olarak imamlarla birlikte bir araya geliriz. Toplantı bittikten sonra ben Eğitim Merkezi’nin içine geçtim. Bu sırada Belediye Başkanı Ahmet Aygün geldi ve bazı imam arkadaşlarla sohbet etti. Ben ise kentin belediye başkanı geldiği için yanına gittim ve sohbet ettik. Daha sonra ise müftülükten görevli bazı arkadaşlar ve başkanla birlikte Eğitim Merkezi’nin yemekhanesinde yemek yedik. Yemekte yan masada bazı imam arkadaşlarımız da oturuyordu. Ancak kesinlikle seçimle ilgili bir şey konuşmadık. Siyasetçilerin benim üzerinden prim yapmasını istemem. Mesleğim ne gerekiyorsa ben onu yaparım. Böyle bişey olmaz ve hiçbir siyasi bunu bana söylemeye cesaret edemez.”
Aygün tarafından propaganda yapıldığı iddialarını da kabul etmeyen Müftü Okutan, “Ben görmedim. O esnada CD ve kravat dağıtmış olabilir. Ben şahit olmadım” diye konuştu.

Tekirdağ Diyanet Eğitim Merkezi’nde imamlara parti propagandasının yapıldığı haberlerinin medyada yer almasının ardından Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Savcılık olayla ilgili olarak Müftü Okutan’ın ve toplantıya katılan imamların ifadelerine başvuracak.

Ferhat AKGÜN/TEKİRDAĞ, (DHA)

Paylaş:

Yorumlar

“539) MÜFTÜ SİYASET YAPAR MI?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Serdar Bayram yorum tarihi 6 Mart, 2009 22:16

    ALLAH Akil fikir versin bu Devletin Müftüleri bile yoldan cikmissa sokakdaki Insanimiz ne yapsin…

    http://serdar61bayram.repage7.de

Yorum yap