537) ABD’DEN, RUSYA’YA İRAN TEKLİFİ!

Yayin Tarihi 3 Mart, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD’den Rusya’ya İran teklifi!

image0014.jpg

ABD, Rusya’nın İran’a nükleer desteğini durdurması halinde Doğu Avrupa’da füze savunma sisteminden vazgeçecek.

ABD, Rusya’dan İran’ın nükleer programına verdiği desteği durdurması durumunda, Doğu Avrupa’ya konuşlandırılması planlanan füze savunma sisteminden vazgeçeceğini açıkladı.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’e gönderdiği mektupta, Rusya’nın İran nükleer programına destek vermesinden vazgeçmesi durumunda ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne yerleştirmeye planladığı füze savunma sistemlerinden vazgeçeceğini açıkladı.

Bu amaçlar, Rusya’nın İran’a karşı Batı ülkeleri ile tek cephede yer alması gerektiğini ifade eden Obama, bu adımım her iki ülke içinde çok önemli bir adım olacağını kaydetti.

Gazetenin haberine göre, Moskova henüz Washington’a herhangi bir cevap vermedi.

İki ülke arasında bu konunun ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında Cenevre’de düzenlenmesi planlanan görüşmede bu sorunun çözülmeyeceği, konunun sadece Medvedev ve Obama arasında yapılacak bir görüşme ile sonuçlandırdığını belirtti.

ABD, İran ve Kuzey Kore’den gelecek füze saldırılarını önlemek amacı ile Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne füze savunma sistemi kurmayı planlıyor, Rusya ise, bu projenin asıl hedefinin İran ve Kuzey Kore olmadığını, aksine Rusya olduğunu belirterek bu projeye karşı çıkıyor.

Bu arada Rusya, süresi bu yıl dolacak stratejik nükleer füzelerin sayısının azaltılması konusunda ABD ile imzalanan antlaşmanın uzatılmasına karşı olduğunu, zira iki ülkenin, belirlenen tavandan daha aşağıda bir miktar silaha zaten sahip olduğunu bildirdi. Ria-Novosti ajansının verdiği habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov şöyle dedi: “Hem biz, hem Amerikalılar gerçekte, mevcut anlaşmaların izin verdiğinden daha az miktarda füzeye sahibiz. Bu süreyi daha fazla uzatmak, kötü bir sinyal gönderilmesi anlamına gelebilir.”

Rusya, Barack Obama yönetimi ile 2009’un sonunda süresi dolacak START Antlaşması’nın yerine geçecek hukuksal açıdan zorlayıcı bir anlaşma imzalamayı düşünüyor.

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, göreve gelmeden önce ocak ayında bir açıklama yapmış ve Soğuk Savaş döneminde imzalanan bu antlaşmayı Moskova ile en kısa süre içinde yeniden müzakere
etme sözü vermişti.

DÜNYA BÜLTENİ HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“537) ABD’DEN, RUSYA’YA İRAN TEKLİFİ!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Ersin Ovacık yorum tarihi 4 Mart, 2009 03:21

    Ben Obama’nın diğerlerinden farklı olduğunu düşünmüyorum bu düzende Türkiye olarak güçlü olmalıyız…

  2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 9 Mart, 2009 12:07

    Emperyalizmin iyisi olmaz.
    Sevmemekle bilikte, İran devlet adamlarını takdirle izliyorum.

Yorum yap