533) İRAN, ARTIK NÜKLEER GÜÇ!

Yayin Tarihi 25 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

İran nükleer santralinde deneme üretimi başlıyor

image00146.jpg

Yapımına 34 yıl önce başlanan ve büyük ölçüde tamamlanan santralin bu yıl sonlarına doğru tam kapasite ile üretime geçmesi hedefleniyor. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulam Rıza Ağazade ve Rusya Federal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sergei Kiriyenko’nun katılacağı törene çok sayıda yabancı gazeteci de davet edildi.

Gözlemciler, bugünkü deneme üretiminin İran’ın nükleer faaliyetlerinden kuşku duyan ülkelerin kaygılarını artıracağına dikkat çekiyor. İran, nükleer programının tamamen elektrik enerjisi üretme amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

İran’ın ABD ve diğer bazı Batılı ülkelerin desteğiyle başlayan nükleer enerji programı, bu ülkelerin anlaşmaları tek taraflı iptal etmeleri, sonraki süreçte teknoloji transferini durdurmaları ve BM Güvenlik Konseyi’nde yaptırım kararı aldırtmaları sonucu ilerleyemedi.

Rusya, temeli 1975’te Almanya tarafından atılan Buşehr nükleer santralini dört yıl içinde bitirmek üzere 1995’te İran’la anlaşma imzaladı.  Moskova, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetiminde gecikmeli olarak Aralık 2007’de 82 ton nükleer yakıtı Buşehr’deki santralde kullanılmak üzere İran’a teslim etti.

Ancak iki ülkenin karşılıklı taahhütlerindeki aksamalar ve üçüncü ülkelerin bazı parçaların siparişlerini zamanında teslim etmemesinin yanı sıra Batı’nın ambargoları, Buşehr’deki santralin tamamlanmasını 10 yıl geciktirmiş oldu.

İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsünün Fars Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaya göre bu sabah Tahran’a gelen Rus Atom Kurumu Başkanı’nın ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanının katılımı ile Buşehr nükleer santralinin ilk bölümü törenle faaliyete geçirilecek.

Yine tören için Rusya’dan 11 yüksek düzeyde bürokrat da İran’a geldi. Tahran’dan da çok sayıda üst düzey bürokratın açılış töreninde hazır bulunacağı bildiriliyor. Açılışı takip için Rusya’dan 8 gazetecinin geldiği, İran’dan da yerli ve yabancı 50 gazetecinin açılışa bizzat katılacağı duyuruldu.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“533) İRAN, ARTIK NÜKLEER GÜÇ!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Mustafa GÜRBÜZ yorum tarihi 25 Şubat, 2009 14:53

  İran Cumhuriyeti Başkanı AHMESİNEJAD Hazretleri,
  Ankara, 25.02.2009

  SİZİ ve İran halkını ve Devletini, ATOM gücü ile eletrik üretimine geçme fennine eriştiği için candan kutlarım. Başarılarının dünya sulhu için devamını, TÜRK ve İRAN DOSLUĞUNUN sonsuza kadar yaşaması ve işbirliğini, Cenabı ALLAH’ tan dilerim.

  En derin Saygı ve Sevgilerimle,

  Mustafa GÜRBÜZ

  Mimar, Yazar,

  http://www.orkun.com.tr http://www.anayurtgazetesi.com

  Atatürk Blv. Esat Akay Cd. 25/9
  Bakanlıklar-Çankaya TR 06700 Ankara-Türkiye

  Tel.: 090 312 417 78 10 Bg.: 4407122
  GSM: 0536 496 87 99

  [email protected]

  Mustafa GÜRBÜZ

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 1 Mart, 2009 18:43

  BÖYLE BİR GÜC HERNE KADAR TEHLİKELİYSEDE!BAZI,–SÜREKLİ;(BELA’LARA KARSI,GEREKLİDİR HERHALDE?
  *SANKİ,SON 4 SENE GECİKMİS GİBİ GELİYOR?
  *SAVAS?MI OLUCAK..HAH!BİR BU EKSİKTİ;(
  BU BERBAT DÜNYADA..
  AMA BU -EU,VE İSRAEL”ABD”MUTLAK SİLKİNMELİ!
  *BİZİDE İCLERİNE ALMAKTALAR!!GİBİ?

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 6 Mart, 2009 02:41

  İran’a sempatim yok.
  Ama, adam gibi devlet adamlarını takdir etmeden de geçemem.
  Helal olsun.

Yorum yap