532) IRAK’TA KÜRTLER VE ARAPLAR ÇATIŞIYOR

Yayin Tarihi 23 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

 Irak’ta Kürtler ve Araplar çatışıyor

image0016.gifimage00216.jpg

 

The Independent gazetesinin Irak konularındaki uzman muhabiri Patrick Cockburn’ün Musul’dan gönderdiği habere göre, Bağdat ve ülkenin güneyinde şiddet olaylarında azalma yaşanırken, kuzeyde Suriye’den İran sınırına uzanan bölgede çatışmalar artıyor.Çatışmanın tarafları Kürt peşmergeler ve ağırlığını Arapların oluşturduğu Irak ordusu.  Ülkede daha etkili olmaya başlayan ordunun etkinliğini Kürtlerin kontrolündeki kuzeye yayma çabası ise son dönemde yaşanan çatışmaların nedeni. Çatışmalar ise Barack Obama’nın Irak’tan asker çekme stratejisini baltalama riski taşıyor.

Haberde Diyala ve petrol zengini Kerkük bölgesindeki Kürtlerin intihar saldırılarına hedef olduğu, Arapların da Kürtleri kendilerine karşı etnik temizlik kampanyası yürütmekle suçladıklarına yer veriliyor.

Haberde görüşleri aktarılan Kürt yetkililer, hükümeti bölgede yüzde 80’i Araplardan oluşan birlikleri konuşlandırmakla suçlarken, bölgesel yönetimin başkanı Neçirvan Barzani ise, eğer anlaşmazlıklar Amerikalılar çekilene kadar çözülemezse taraflar arasında bir savaş yaşanacağı uyarısında bulunuyor.

Sorunu başyazısında irdeleyen Independent, Kürtler’in Arapların da hak iddia ettiği topraklar için savaşmaya hazır olduklarının anlaşıldığına dikkat çekerek, şöyle devam ediyor:

”Irak, sonuçları bu kez ülke sınırlarının ötesine geçecek yeni iç çatışma riskiyle karşı karşıya. Iraklı Araplarla Kürtler arasında şiddetin artması, Kürt devletini yeniden gündeme getirecek bu da Türkiye’de tedirginliğe ve hatta daha da fazlasına neden olacaktır.”

”Irak’ın diğer kesimlerindeki huzur ortamının bir diğer çatışmayı ve belki de ilkinden çok daha tehlikeli bir gerilimi tetiklemesi bir trajedidir. Ama Musul ve Kerkük’ün statüsü ihtilaflı kaldığı sürece, Irak savaşının bittiğini söyleyebilmek için çok erken olacaktır.”

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“532) IRAK’TA KÜRTLER VE ARAPLAR ÇATIŞIYOR” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 23 Şubat, 2009 19:46

  BATAKLIK KURUMADAN,SİVRİSİNEKLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN DEĞİL…İLAÇLAMAK,SORUNA ÇARE OLMUYOR.MİSAK-I MİLLİ EN İYİ ÇÖZÜM OLACAKTIR.

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 28 Şubat, 2009 12:30

  Stratejik ortağımız, başımıza bir sürü gaileyi yıktı gidiyor.
  Bu nasıl ortaklık diyen yok mu?
  Allah rızası için yok mu?
  Ya “Allah rızası” yalan.
  Ya da siz biz değilsiniz.
  Galiba ikisi de.

Yorum yap