529) TÜRKİYE’YE “ŞANGHAY” DAVETİ…

Yayin Tarihi 20 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Rusya’dan Türkiye’ye

‘Şanghay’ çağrısı

image00136.jpg

Şanghay İşbirliği Örgütü dönem başkanı Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi Moskova’daki toplantıya çağırdı.

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) dönem başkanlığı yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, örgütün 27 Mart’ta Moskova’da gerçekleştireceği Afganistan gündemli konferansa Türkiye’yi de davet etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, 27 Mart’ta Moskova’da ŞİÖ himayesinde Afganistan’la ilgili özel bir toplantı yapılacak . Toplantıda Afganistan’daki gelişmelerin komşu ülkelere etkisi, terör, uyuşturucu ticareti ve organize suç çetelerine karşı mücadele için uluslararası topluluğun ortak çalışmalarının artırılması konuları değerlendirilecek.

Rus Dışişleri Bakanlığı, örgüte üye ülke dışişleri bakanlarını söz konusu konferansa davet etti. Ayrıca, Rusya ŞİÖ gözlemci üye ülke Afganistan, Türkmenistan, G-8 ülkeleri ile birlikte Türkiye’yi de konferansa çağırdı. 17-18 Şubat’ta Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda Afganistan konulu konferansın hazırlığıyla ilgili ŞİÖ üye ülkeleri uzman çalışma grubu özel bir toplantı gerçekleştirdi.

ŞİÖ, İRAN’IN TAM ÜYELİK TALEBİNİ GÖZDEN GEÇİRİYOR

Uzun süredir örgütte gözlemci statüsünde bulunan İran’ın 2009 içinde tam üyeliği hedeflediği kaydediliyor. Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan ŞİÖ yetkilisi, İran’ın talebi ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Yetkili, “Tahran’ın üye olma isteği prosedür gereği görüşülmekte. Rusya’nın Yekaterinburg kentinde bu yılın Haziran ayında yapılacak ŞİÖ ülke liderleri zirvesinde konuyla ilgili kararın verileceğini düşünüyorum.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki de Ria Novosti’ye yaptığı özel açıklamada ülkesinin bu yıl içinde ŞİÖ’ye tam üye olmayı hedeflediğini belirtti. İran’ın yanı sıra Moğolistan, Hindistan ve Pakistan da ŞİÖ’ye gözlemci üye statüsünde bulunuyor.

Şanghay İşbirliği Örgütü, adını kuruluşun ilk toplandığı yer Şanghay’dan alıyor. Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın 1996 yılında oluşturdukları yapılanma Şanghay Beşlisi olarak anılıyordu. 2001 yılında Özbekistan’ın da örgüte üye olmasının ardından kuruluş Şanghay İşbirliği Örgütü’ne dönüştü.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“529) TÜRKİYE’YE “ŞANGHAY” DAVETİ…” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Metin Gürman yorum tarihi 21 Şubat, 2009 16:13

  Atatürk’ün “Dengeli siyaset” ilkesine dönmek için güzel bir fırsat. Keza, Türk Dünyası ile ilişkileri geliştirmeye yönelik yeni ufuklar da açabilir.

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 22 Şubat, 2009 08:58

  Dünya her sabah yeniden şekilleniyor.
  Her sabah.
  Konjoktür, her ülkeye her sabah değişik fırsatlar sunuyor.
  En çok da Türkiye’ye sunuyor.
  Belki de bir daha ele geçmez fırsatlar.
  Dış politikada, verilen sözlere riayet etmek şartıyla, milli menfaatler, verilen sözleri her daim gözden geçirilmesini gerektirir.
  kaldı ki bize verilen sözlerin yıllar yıllar vardır ki tutulmadığı aşikardır.
  Bölgemizde ve dünyada yeni şekillenmeler hızlandı.
  Haydi Türkiye…
  Türkiye büyük bir devlettir.
  Bunu değil idareciler, bizatihi halkın kendisi bilmese bile büyük bir devlettir.
  Büyük devletler de büyük devlet gibi hareket etmek mecburiyetindedirler.
  Siz kendinizi yetersiz görebilirsiniz, fakat bu haberde görüldüğü gibi, sizin büyüklüğünüzü görenler, sizi Şanhay’a davet ederler.
  Gidilmeli, görülmeli ve milli menfaatlere uygunsa değerlendirilmeli.

 3. Fevzi Durmuş yorum tarihi 22 Şubat, 2009 20:52

  Türkiye Cumhuriyeti büyük bir Devlettir.Türk Cumhuriyetleri işbirliği ile daha güçlü ve saygın
  bir konuma gelebilir.Dini,dili,ırkı,örf ve adetleri bir olan bu toplumların yakınlaşmasından
  doğal daha ne olabilir.Daha dün birbirlerini yiyen aykırı uluslar,bugün birlik ve beraberlik içinde olmuyorlar mı?Birlik olmak;güçlü olmaktır,ezilmemektir,horlanmamaktır.”Böl ve Yönet” kavramını kırmaktır.Şair ne güzel demiş:

  Bir elin sesi var?
  İki elin sesi var.
  Binlerce elin ise;
  Bükülmez kolu,
  Eğilmez başı var.

Yorum yap