528) “Türkiye mozaikmiş!”, “NE MOZAİĞİ ULAN?”

Yayin Tarihi 20 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Kürdoloji bölümü için start verildi

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü için start verildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan lisans düzeyindeki Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü için çalışmalar başladı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Türkiye’de Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü açma düşüncesini ilk defa kendisinin gündeme getirdiğini belirterek, YÖK’ün de bu bölümün açılmasını sahiplendiğini söyledi.

Artuklu Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay başkanlığında Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Ana Bilim Dalı Komisyonu istişare toplantısı rektörlük binasında yapıldı. İstişare toplantısına, Kürt Dili üzerinde yurt içi ve yurtdışında akademik anlamda çalışmalarda bulunan bilim adamları, Kürt aydınları, eğitim sendikaları temsilcileri, Kürtçe yayın yapan TRT 6’nın kuruluşunda görev yapan uzmanlarla, Kürtçe yayın yapan dergi ve gazete yazarları katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Kürt yazar, aydın ve uzmanlarla birlikte Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün kuruluş çalışmalarının ilk istişare toplantısını yaptıklarını söyledi. Omay, bölgede konuşulan diller olan Süryanice ve Kürtçe’den sonra Arapça, Ermenice, İbranice ve Farsça bölümlerinin açılması için de çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Prof. Dr. Omay, Artuklu Üniversitesi bünyesinde Arami Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden sonra Kürt Dili ve Edebiyatı’nın da kurulması için oluşturulan komisyonlarda tartışıldıktan sonra hazırlanan raporların YÖK’e sunulacağını söyledi.

Konuşmasında gelişmiş ülkelerinin büyük üniversitelerinde, bu tür dil ve edebiyat bölümlerinin bulunduğunu kaydeden Rektör Omay, Türkiye’de ve dünyada lisans düzeyinde ilk defa Artuklu Üniversitesi bünyesinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün kurulacağını söyledi. Akademik altyapıyı oluştururken yurtiçi ve yurtdışındaki Kürt aydın ve yazarlarından yararlanacaklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Omay, bu konuda Türkiye ve yabancı ülkelerdeki akademisyenlerden yararlanacaklarını belirtti.

Prof. Dr. Omay şöyle konuştu:

“Bölgemizde son derece konuşulan, işlenen ve yazar ve çizerlerin üzerinde çalışarak ürünler verdiği Kürtçe Bölümü ile ilgili olarak ülkemizde henüz bugüne kadar akademik anlamda bir çalışma yapılmamış. Üniversitemize bağlı olan Fen-Edebiyat Fakültesine bağlı Kürdoloji Ana Bilim Dalı ve bunun daha yüksek hedefi olan Kürdoloji Enstitüsünün kurulması için ilk istişare toplantısını yapıyoruz. Kendimize hedef olarak koyduğumuz Sosyal Bilimler Üniversitesi için yaptığımız çalışmalar kapsamında Artuklu Üniversitemizi bir medeniyetler ile dinler ve diller üniversitesi haline getireceğiz. Bu toprakların genlerinden kaynaklanan ve yüzlerce yıllardan beri bir biri ile huzur ve barış içerisinde yaşayan dilleri, dinleri ve kültürleri bir araya getirerek yapacağımız çalışmalarla bu ülkenin barış ve huzuruna katkı sağlayacağımıza inanıyorum.”

Kürt Dili ve Edebiyatı hakkında siyaset ve politika yapmanın görevleri olmadığını dikkat çeken Omay, “YÖK’ün Ankara ve İstanbul illerindeki üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı’nın kurulması yönünde görüş bildirmesi bizim için çok önemli bir gelişmedir. Bizler de Kürt Dili ve Edebiyatı için doğal bir laburatuvar olan bölgemizdeki bir üniversitenin bünyesinde de kurulması gerekir” dedi.

İstişare Toplantısına katılan Kürt Yazarlardan Şerefhan Ciziri, Kürt Dili ve Edebiyat Bölümü’nün kurulması çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toplantıya katılan TRT 6 programcısı Sadık Yalsızuçanlar, Kürdoloji Bölümünün kurulması aşamasında kendilerine düşen görevi yerine getireceklerini belirterek, “Şarkiyat Enstitüsü içinde bulunan Kürt Dili ve Edebiyatı hakkında görüşlerimizi bildirmek üzere bir araya geliyoruz. Bütün şark dilleri Süryani, Ermenice, Farsça, İbranice, Kürtçe bunlar bizim zenginliklerimiz, bizim kültürümüzdür. Bunları yaşatmak dolayısıyla hepimizin görevi olmalı diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: Habertürk

Paylaş:

Yorumlar

“528) “Türkiye mozaikmiş!”, “NE MOZAİĞİ ULAN?”” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 20 Şubat, 2009 19:37

  Türkiyeye mozaik denirse 100 etnik topluluktan devşirme Amerikaya ne denir,bilinmez.100 etnik topluluktan oluşan Amerika halkı ortaya bir bayrak çıkarıp ”biz amerikalıyız”diye caka satarken Anadolu halkı kadar eşine ancak Okyanusya halklarında rastlanan bir homojenlik içeren Türk Milletine bu sıfatı yakıştırmak bir gaflet ve dalalet örneğidir.

  Türkiyenin mozaik olduğu iddiası tarihi inkar eden kocaman bir safsatadır.

  Bu konuda daha geniş bilgi almak isteyenlere Hasan Celal Güzel in Kuzey Irak/Kürtçülük ve Ayrılıkçı Terör adlı kitabını tavsiye edebilirim.

  Vatanımızı ve milletimizi bölmek isteyenlerin pompaladığı bu tarz söylemlere rağbet etmemek ve bu söylemleri dile getiren Türk Milletinin düşmanlarını iyi tanımak her Türkün başlıca ödevi olmalıdır…

 2. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 21 Şubat, 2009 18:38

  SUSKUNLUĞUMUZ,ASALETİMİZDENDİR….HER LAFA BİR CEVABIMIZ VARDIR ASLINDA……BİR LAFA BAKARIZ,LAF MIDIR? DİYE…..BİR DE ADAMA BAKARIZ, ADAM MIDIR? DİYE…….(MEVLANA)

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 22 Şubat, 2009 08:53

  Bu mozaik lafı, soysuz taifenin işine pek geliyor.
  Alman, İngiliz, Fransız, yıllar var ki Türkiye’deki etnik yapıyı araştırıyorlarmış.
  Yüz bilmem kaç çeşit etnik unsur.

  En son düziler de kazan kaldırdılar.
  Meğer, Osmanlı onları da katilam etmiş.
  Ha o dürziler, ha diğerleri.
  Sevsinler bu yalancı dürzileri.
  Biz, dürzileri severiz, bu yüzden her kızdığımız ademoğluna dürzi deriz.
  Aşk ile bir dahi diyelim, bakalım hanım nasıl diyelim.


  Telefonu konuşmaz, şarzı bitmiş dürzüler,
  Yamalığı kalmamış, terzi bitmiş dürzüler,
  “Türkiye mozaiktir,” en son teraneleri,
  Abdestsiz namaz kılar, farzı bitmiş dürzüler.

 4. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 23 Şubat, 2009 00:48

  *yukarıdaki 3 ülke dostuda,oldukca,ÖZ YAZMIS.
  TESKKÜR ETMEK GEREK.
  -BEN,HEP SÖYLERİM;ÜLKEMİZ!
  ÖZGÜR OLABİLSEYDİ!?
  ”MUTLAK,DİGER -EU- ÜLKELERİ GİBİ,COOK DERİN,KORUMA POLİTİKALARIYLA,
  VEDE;DİNİMİZDEKİ YÜCE KELİMELERİ,BU KADAR,HOSGÖRÜYLE,KULLANMAMIS OLSAYDIK,SÜREKLİ!!karsı tarafdan gelebilecek TEHLİKELERE KARSI!/SAVUNMA;( YERİNE!!saldırı!politikasıyla!DAHA GÜCLÜ OLURDUK(*
  –ÜLKEMİZİN ARDINDAKİLER!
  BUNCA ZAMAN!
  ELİNİZDEKİ İPLERİ,BURANIN DEGİL;(
  -SİZİ BASA GETİRENLERİN!istegine GÖRE AYARLAMISSINIZ BU COOK BELLİ!
  YAHUDİ DÜNYASIDA,BURAYI SEVDİGİNDEN+HUZUR BULDUGUNDAN DEGİL,ASYA,ORTODOGU,ADINA!BURADA.
  ABD,İSRAİL,İNGİLİZ,ARAP,
  4LÜSÜNDEN,
  BUNLARIN ARALARINDAKİ MEZHEP AYRILIGINDAN!ORTODOKS!KATOLİK,
  ANLASMAZLIGI? VS.SORUNLARDAN
  -BASLARINI ALABİLSELER!BİRLESEBİLSELER!
  TÜRKİYENİN ESAMESİ KALMIYACAK;(
  BU DA YAZIKKİ!ÖYLE OKUNUYOR.
  İSTE TAMDA BURADA!KESİN!bize yardımı dokunuyor!TÜM KAİNATIN!
  -baska türlü izahı mümkün degil!
  KURTULUSUMUZ!böyle oluyor!BUNCA DÜSMANLIGA!!!
  –O YÜZDEN..SÖZ artık yetmiyor!

 5. Kürşad yorum tarihi 25 Şubat, 2009 12:28

  Konu başlığı beni çok duygulandırdı çünki bu sözü söyleyen zat birden gözümün önüne geldi. Kendisi son Başbuğumuzdu. Umarım bir gün nmilli değerlere onun kadar bağlı bir hükümete ve neticesinde devlet yapısına sahip olursak, gerçekte Türkün ve Türkiyenin ne olduğunu daha iyi anlayacağız. 7 senedir bu ülkede mozağiyide aşan “türkiyeliyim” sözü aldı başını gidiyor. Bu mozaikten bile daha korkutucu. Önceleri pkk lı teröristlerin ağzından düşmeyen bu laf Kürt ailelerine kadar indi ve şimdi hükümetin ve milletvekillerinin dilinde. Yakında diğer etniklerin de aile yapısına ve fikir yapısına indimi işte o zaman korkmak lazım. Türkü bir ırk zannedenlerin, kanbağı zannedenlerin ve kafatascılık zannedenlerin artık Türkü aynı kültüre bağlı, aynı amacı güden ve kendini bir hisseden isnanların adı olduğunu anlama zamanı geldiğinde, işte o zaman Türkiyeliyim diyenlerin ve mozaik diyenlerin sözleri yerle bir olacak. Ama nerde bunu bize anlatacak tarihçiler, Türkologlar, eğitmenler ve siyasiler_? Türk ne mutlu Türküm diyebilmektir. Ben bunu çerkez olarak diyebiliyorum milyonlarca kişi laz olarak, abaza olarak, gürcü olarak, macır olarak diyebiliyor. Eğer bunu Kürt vatandaşlar diyemiyorsa bu onların sorunu. ONlar bunu diyemiyecek kadar cahillerse ve Türkün aslında kim olduğunu bilmiyorlarsa yada işlerine öyle geliyorsa gitsinler başka bir ülkenin mozaiği olsunlar.

  100 küsür etnikten olusan Amerikada bile ilk öğretilen cümle “ben amerikalıyım” dır okullarda. Ama onlar mozaiklikten bile bahsetmezler. Amerikalılıklarından ve bayraklarından tarihlerinden övünürler.

 6. Kürşad yorum tarihi 25 Şubat, 2009 17:20

  Bu arada bir düzeltme yapıyorum “ben amerikalıyım” değil, “ben amerikanım” olacaktı. “i m american”

 7. esraünal yorum tarihi 15 Kasım, 2009 20:03

  ben amerikanım demiyor.hayır amerikalıyım diyor.yani kökeni italyan olan bir insan amerikan degildir.amerikada yasayan bir italyandır.yani amerikalıdır.ırkını inkar eden bir insandan hayır gelmez.ben almanyada ysasam almanım asla demem.almanyalıyım derim.cünkü alman degilim.Bu kadar acık.

 8. Memed yorum tarihi 13 Ekim, 2010 14:02

  Kürdler bu topraklarda 4000 yıldan fazladır ikamet etmektedirler eğer birileri gidecekse bu 1071 de gelenler olacaktır.Eğer lafı buraya getirecekseniz ben bu cevabı veririm.Türk olmayan kimseye Türk üm dedirtemezsiniz.Uzakdoğu da Balkanlarda Türklere yapılan işkenceler için içim burkuldu fakat onların olması güzel oldu çünkü Türkiye aynı şeyi Kürdlere yapıyor yıllarca.

Yorum yap