527) İRAN’DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ AYAKLANDI!

Yayin Tarihi 19 Şubat, 2009 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, BASIN-YAYIN

İran’da Üniversite Öğrencileri Azerbaycanlı Faallere Verilen Ağır Hükümlere İtiraz Etti

faalar.JPG

İran’da İsfahan, Urmiye, Mahabad ve Tahran Üniversitelerinin Azerbaycanlı öğrencileri birer bildiri yayınlayarak Azerbaycanlı aktivistlere 5 yıl sürgünde hapis cezası verilmesine itiraz etti.

Erdebil İnkılap Mahkemesi tarafından çıkarılmış hükmlere karşı Urmiye Üniversitesi öğrencilerinin bildirisinde, “Milli varlık ve kimliğin korunması bütün Azerbaycanlıların meşru ve insani hakkıdır.

İran hakimiyeti yıllardır baskı altında olan Azerbaycanlıların bu insani haklarını çiğneyerek mücadelelerini uzun süreli hapisler ile cezalandırmaktadır.

İran İslam Cumhuriyeti’nin ceza mahkemeleri, Erdebil eyaletinde Esger Ekberzade, Hüseyin Hüseyni, Erdeşir Kerimi, Vedud Saadeti, Behruz Alizade ve Rehim Gulami adlı aktivistleri 5 yıl sürgünde hapis cezasına çarptırarak devlete hakim olan ırkçı ruhunu açıkca göstermiştir.

Biz Urmiye Üniversitesi Öğrencileri olarak İran İslam Cumhuriyetinin hukuk sistemi tarafından Erdebil eyaletinde Azerbaycan hareketi aktivistlerine verilmiş adaletsiz cezalara karşı itirazımızı belirterek kimlik haklarını talep eden bu faallerin hükmünün tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz.” denildi.

İsfahan şehrinden İsfahan Üniversitesi, İsfahan Tıbbi Bilimler Üniversitesi, İsfahan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Malek Eşter Üniversitesi, İsfahan İslami Sanatlar Üniversitesi, Şeyh Bahai Üniversitesi ve Peyam-i Nur Üniversitelerinin ortak olarak yayınladıkları bildiride de “Geçtiğimiz aylarda güvenlik görevlilerinin siyasi,kültürel ve insan hakları aktivistlerine karşı baskılarının arttığına, anadilde eğitim hakkının verilmesi ve siyasi,ekonomik ve kültürel ayrımcılığın sona ermesinden başka talepleri olmayan Azerbaycan Milli Hareketi faallerine karşı yeni bir dönemin başlatıldığına şahit olduk.Son olarak Azerbaycanlı faaller Esger Ekberzade, Hüseyin Hüseyni, Behruz Alizade, Erdeşir Kerimi, Vedud Saadeti ve Rehim Gulami, Erdebil İnkılap Mahkemesinin 1. Şubesi tarafından kapalı olarak geçirilen mahkemede 5 yıl sürgünde hapis cezasına çarptırıldılar. Biz İsfahan üniversitelerinin öğrencileri olarak, İslam cumhuriyetinin hukuk organlarının Azerbaycanlı aktivistlere karşı adaletsiz tutumunu kınıyor ve kimlik haklarını talep eden bu kültürel aktivistlere karşı çıkarılan hükmün lağvedilmesini talep ediyoruz.” açıklaması yapıldı.

Batı Azerbaycan eyaletindeki Azad Mahabad Üniversitesinden yayınlanan bildiride ise öğrenciler Azerbaycanlı aktivistlere çıkarılan kanunsuz ve keyfi hükümlerin bir an önce lağvedilmesi ve gözaltındaki faallere karşı sorgu sırasında işkence ve kötü muamelenin durdurulması çağrısında bulunarak aksi takdirde grev başlatacaklarını ilan ettiler.

Üniversitelerde faaliyet gösteren Azerbaycan Öğrenci Dergileri Birliği de bir bildiri yayınlayarak 5 Azerbaycanlı kültürel aktiviste karşı verilen cezaların kaldırılmasını istedi.

Guney Sesi
İran’daki Azerbaycan Türkleri ve İnsan Hakları Haberleri

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap