525) YUNANİSTAN’IN TÜRK DÜŞMANLIĞI, KIRIM’DA!

Yayin Tarihi 18 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

YUNAN’IN TÜRK DÜŞMANLIĞI

KIRIM’A UZANDI

image0013.gif

Yunanistan, Kırım’da Türklere karşı savaşanların anısına anıt dikecek. Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) haberine göre, Yunanistan, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Akyar (Sevastopol) bölgesine bağlı Balıklava kasabasında, Yunanistan’ın Osmanlı’ya karşı sözde kurtuluş mücadelesi veren ve Yunanistan’da milli kahraman olarak kabul edilen Lamros Katsionis’in anıtını inşa edecek.

Sevastopol Belediye Meclisi Başkanı Valeriy Saratov, Yunanistan’ın Odessa Başkonsolosu Yerasimos Davaros ile yaptığı görüşmede, anıt için Yunanlı kahramanla tarihi bağları olan Balıklava’nın en uygun yer olduğunu belirterek, “Sevastopollü mimarlar, Yunanistan’da yapılan anıtın Balıklava sahilinde kurulması projesini hazırladı. Şu anda heykelin üzerine kurulacağı temelin yapımı konusu görüşülmekte” dedi.

18. yüzyılın sonlarında Yunanistan piyade taburu komutanlığı yapan Katsionis, 1768-1774 yılları arasında devam eden Osmanlı-Rus savaşına Rusya’nın tarafında Osmanlı’ya karşı savaşmak üzere gönüllü olarak katıldı.

1774 yılında Rus çariçesi 2. Katerina, Rusya’ya hizmeti kabul eden Hristiyan Yunanlara Kırım’a taşınma teklif etti. Bu teklifi kabul eden Katsionis, üç bin Yunanlı ile birlikte Kırım’a gelerek Kefe (Feodosya) ile Akyar (Sevastopol) arasındaki sahilde nöbet tutmak üzere prens Grigoriy Potömkin’in kurduğu piyade alayına katıldı.

Katsionis, 1784 yılında Rusya’nın Kırım’daki ordusunun en önemli askeri birliği olan Balıklava piyade taburunun komutanı oldu.

Lambros Katsionis anıtı, Kırım‘da Türklere karşı savaşanların anısına kurulan ilk anıt olmayacak. Kırım Özerk Cumhuriyeti başkenti olan Akmescit‘in (Simferopol) merkezinde, Osmanlı-Rus savaşında, Kırım’ın Türk “işgalcilerden” kurtarılması anısına kurulan bir anıt daha bulunuyor. Bu anıt, Rusya yanlısı güçlerin miting düzenlemek için seçtikleri yerlerden biri.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“525) YUNANİSTAN’IN TÜRK DÜŞMANLIĞI, KIRIM’DA!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 18 Şubat, 2009 11:40

  Şaşılacak bir durum yok.
  Düşman, düşman gibi hareket etmiş.
  Mesele; “Tarihih kanlı sayfalarını yeni nesillere öğretmeye gerek yok” safsatasının ne derece geçersiz olduğunu bir an önce görmek.
  Siz kabul etseniz de etmeseniz de, birileri sizi düşman görüyor. Ve ilk fırsatta, madden manen tepenize çöküyor.
  Siz; “Barış havarileri” havasında saflığa yatarsanız, kendinizi ateşe atarsınız.
  Tarih size bir misyon yükler.
  İsteseniz de istemeseniz de bu misyonu kabullenmek mecburiyetindesiniz.
  Dilerim, bu Yunan şirretliği kalın kafalara dank ettirir.

  Tabi küçük bir de tarihlere sığmayan kahramandan bir ders.

  Savaş bitmiş, cumhuriyet ilan delimiş, Lozan imzalanmış.
  Her taraf süt liman.
  Fakat, bir gün Mustafa Kemal Paşa, bir savaş gemisiyle Akdeniz sularında geziniyor.
  Bir gece vakti bir Yunan adasının önünden geçerken, geminin bütün ışıklarının söndürülmesini istiyor.
  Herkes şaşırıyor.
  Kemal Paşanın cevabı; “Düşmanın düşmanlığını unutmamalı ve ona göre hareket etmelidir.”
  Anladınız mı?

 2. karaoglan Samil yorum tarihi 18 Şubat, 2009 22:25

  adamlar tabi kendini övecek ve anitini dikecek, bende diyorumki biz neden kendi atalarimizin sembolerini ve anti dikmiyoruz ,okadar cok var, mesela Roma-yünan iskali zulmünden kurtarilan anadolu köleleri. hep derlerki avrupalilar. bati dünyasini koruyan spartalilar yünanlar.. nenden demiyoruzki Asya´yi koruyan Hun ve osmanli türkler.. avrupalilar dünyanin her yerini iskal etmis durudayken. bizi kurtaran Atalarimiz kimseye boyun bükmemis. biz TÜRK olarak kimseye hesap vermek zorunda degiliz bu dunyaya.

  birde diyorumki Oguz Kaganin türklük duasini dinleyin kaniniza isleyene kadar.
  Allaha Emanet olun. 😉

Yorum yap