523) KATİL “BLACKWATER” İSİM DEĞİŞTİRDİ!

Yayin Tarihi 15 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

İsim değiştiren Blackwater hala Irak`ta

image00121.jpg

Irak’ta çok sayıda katliama katılan ve Maliki tarafından kovulan Blackwater ismini değiştirdi, ABD’lilerle çalışmayı sürdürüyor.

Irak’ta 16 Eylül 2007 tarihinde, Amerikalı diplomatların konvoyuna eskortluk yapan özel güvenlik şirketi Blackwater çalışanları, bazıları ellerini kaldırmasına rağmen 17 Iraklı sivili öldürmüştü. Blackwater güvenlik şirketinin 5 çalışanı hakkında 2 sene önce Irak’ta 17 sivili öldürmek ve 20 kişiyi yaralamaktan dava açılmıştı.

Bu olayla bir kez daha gündeme gelen Blackwater`ın Irak`ta karıştığı yüzlerce ölüm olayı ve hak ihlalinin ardından, Irak yönetimi Blackwater`ın sözleşmesini yenilemeyerek, şirket çalışanlarına ülkeden ayrılmaları talimatını verdi.

Ancak görünen o ki, Blackwater Irak`taki “Amerikalı diplomatları koruma görevine” devam ediyor. Şirket yönetimi, kirli geçmişlerini saklamak için yeni bir yöntem bularak, Blackwater`ın ismini değiştirme yoluna gitti.

Şirketten dün yapılan açıklamada, kendileri için dünya çapında bir utanca dönüşen Blackwater isminin artık kullanılmayacağını duyurdu.

Şirket bundan sonra, Türkçe`de “zi” olarak telaffuz edilen “Xe” ismiyle faaliyetlerine devam edecek.

Şirketin isim değişikliğine gitmek zorunda kalması, “itibarının” Irak`ta yaşanan onlarca skandala bağlanıyor.

Irak`taki Felluce şehrinde yapılan saldırı sırasında, Blackwater için çalışan oğlunu kaybeden ve şirket aleyhine dava açan Katy Helvenston, “Kötü adam olmayı seçtiler, korkunç bir isim haline geldiler. Başka neden isimlerini değiştirsinler ki?” ifadeleriyle tepkisini ortaya koyarken, Blackwater yetkilileri Amerika ile olan iş anlaşmalarını kaybetmemek için bu yola gittiklerini itiraf ediyor.

Blackwater ismiyle birlikte logosunu da değiştirerek imajını yenilemeye çalışıyor.
Daha önce de isminde ve logosunda küçük değişiklikler yapan şirket, bu defa ise geçmişle bağlarını tamamen koparma arayışında.

Xe, 24`ten fazla irili ufaklı Blackwater yan kuruluşunu bünyesinde tutmaya devam edecek, ancak bunların hiçbirinde de “Blackwater” ismi kullanılmayacak.

Blackwater çalışanlarının Irak`ta karıştığı insan hakları ihlalleri ve cinayetleri soruşturan komisyonun Amerikalı başkanı Jan Schakowsky ise, isim değişikliğinin şirketin masum insanları öldürdüğü gerçeğini değiştirmeyeceğini söyledi, “Blackwater`ın kötü şöhreti, yeni isminden daha uzun yaşayacak” dedi.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“523) KATİL “BLACKWATER” İSİM DEĞİŞTİRDİ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 15 Şubat, 2009 03:43

  Müttefikimiz?
  !
  Stratejik ortağımız!
  ?
  Ah Kazak Abdal nerdesin.
  Sen bir ayak ver ustam, devamını ben getiririm.
  Allah’tan korkun efendiler…
  Allah’tan korkun.
  Gazze için popopusunu yırtanlar.
  Iraktakiler Müslüman değil mi.
  İnşaata devam, takiyyeye devam; ama nereye kadar.
  Allah’tan korkun.

Yorum yap