520) KARINCALARIN BİLİNMEYEN SIRRI

Yayin Tarihi 8 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

KARINCALARIN BİLİNMEYEN SIRRI

image00111.jpg

Karıncaların yuvalarına mikrofon ve hoparlörler yerleştiren bilim adamları, kraliçe karıncanın işçi karıncalara yönelik sesini kaydetti.

KRALİÇE KARINCANIN SESİ

image0025.jpg

İngiliz bilim adamları, karıncaların yuvalarının içinde konuştuğunu ifade ediyor. İngiliz gazetelerinde yer alan habere göre, yuvaların içine minyatür mikrofon ve hoparlör yerleştiren araştırmacılar, kraliçe karıncanın işçi karıncalara yönelik sesini kaydedip tekrar çaldı.

Oxford Üniversitesi’nden Jeremy Thomas, kraliçenin sesini çaldıklarında işçi karıncaların antenleri havada ve çeneleri açık saatlerce hareketsiz savunma durumunda beklediklerini kaydetti. İngiliz bilim adamı, “En önemli keşif, değişik seslerin karınca kolonisinin değişik tepkilerine yol açması’ dedi.

Araştırma Science dergisinde de yayınlandı.

HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

“520) KARINCALARIN BİLİNMEYEN SIRRI” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 8 Şubat, 2009 15:04

    yaradanın,karıncamarı bir sistem biçimirde insandğluna göstermesi ,bizlerin yaradana karşı düşünmemizin örneklerinden biridir.Topuca yaşamalırı,disiplinli çalışmaları,birlik ve beraberliklerini korumaları gibi vasıfları insanlara örnek teşkil etmeleri bakımından önem arz etmektedir.Bilim görüneni fark etmeye çalışırken daha iç dünyalarını analiz edememiştir.Sadece yorumda kalmıştır.İnsanoğlu kaynaktan akıl yoluyla hisse almalıdır.Acaroğlu

  2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 9 Şubat, 2009 02:54

    Karıncalarda, arılarda bir emir-komuta zincirinin olduğu muhakkak.
    Kraliçe karıncanın sesini kaydetmek, çok önemli bir aşamaysa da, malumu ilan derim.

Yorum yap