52) DEVLET KURTARAN KADIN: ALTUN CAN HATUN

Yayin Tarihi 2 Nisan, 2011 
Kategori KAHRAMANLAR VE BİLGİNLER

 

DEVLET KURTARAN KADIN:

ALTUN CAN HATUN

Türk töresinde kadının yeri çok önemlidir. Saygındır. Söz sahibidir. Karar vericidir. Tarihimizin her döneminde önemli hizmetler yapmış Türk kadınları olmuştur.

Altun Can Hatun kimdir?

Altun Can Hatun önce Harzemşah’la evlenmiş. Harzemşah’tan “Enusirevan” adlı bir oğlu olmuştur. Harzemşah’ın vefat etmesiyle genç yaşında dul kalmıştır. Altun Can Hatun’un güzel ahlaklı, akıllı ve kültürlü olması Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’in ilgisini çekmiş ve evlenmişlerdir… Altun Can Hatun, ata binen kılıç kuşanan gerektiğinde askere komutanlık yapacak kadar cesur ve bilgili idi. Devlet işlerinde Tuğrul Bey’e yardımcı olmaktaydı…

Tuğrul Bey’in üvey kardeşi İbrahim Yınal’ın, Tuğrul bey’in halifelik merkezi Bağdat’ta bulunmasını fırsat bilerek Hemedan’da isyana kalkışması, Tuğrul Bey ailesini ve devlet erkanını Bağdat’ta bırakarak isyanı bastırmak için isyancıların üzerine gitmiştir… Yapılan savaşta Tuğrul Bey başarılı olamamıştır. Bağdat’a gelen haberlerde Tuğrul Bey’in esir düştüğü yönünde olması Abbasi halifesi ile Selçuklu sarayını telaşa düşürmüştür. Halife ve Selçuklu vezirleri Tuğrul Bey’in yerine Altun Can Hatun’un oğlunu tahta çıkartmaya çalışmışlardır. Bu duruma şiddetle itiraz eden Altun Can Hatun, kendi öz oğlunu Sultanlığa heveslendiği için zindana attırmış ve Türkmenlerden oluşturduğu bir orduyla kılıç kuşanıp orduya komuta ederek kocası Tuğrul Bey’in yardımına koşmuştur. İsyancıları dağıtmış, Tuğrul Bey’i muhasaradan kurtarmıştır. Böylelikle Büyük Selçuklu Devleti’nin parçalanması ve yıkılması önlenmiştir.

Altun Can Hatun, Türk Devleti’nin menfaati için kendi öz oğlunu bile gözünü kırpmadan zincire vurduracak kadar akıllı ve cesurdur. Bu değerli fedakar Türk Anası yakalanmış olduğu hastalıktan kurtulamamış 1060 yılında vefat etmiştir. Son nefesini vermeden önce Sultan Tuğrul Bey’e şu vasiyette bulunmuştur:

“Halife’nin kızı ile evlenmek için ne mümkünse yap. Böylece hem bu dünya hem de ahiret saadetine nail olursun.” Tüm servetini de Halife’nin kızına düğün armağanı olarak bağışlamıştır.

Altun Can Hatun Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun başkenti Rey şehrinde defnedilmiştir.

Rahmet ve saygı ile anıyoruz.

Bilinçli Türk Kadını var oldukça Türklük yaşayacaktır…

Malazgirt zaferini kazanan Sultan Alparslan’ı, Altun Can Hatun’un oğlu olarak gösterenler var. Bu bilgi yanlıştır. Sultan Tuğrul Bey’in çocuğu olmamıştır. Sultan Alparslan, Tuğrul Bey’in kardeşi Çağrı Bey’in oğludur.

YILMAZ KARAHAN

KAYNAK:

Prof. Dr. Sayın Zekeriya Kitapçı 

http://www.turkiyat.selcuk.edu.tr/pdfdergi/s1/3zkitapci.pdf  

 image0014.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

“52) DEVLET KURTARAN KADIN: ALTUN CAN HATUN” yazisina 11 Yorum yapilmis

 1. mügebingül yorum tarihi 2 Nisan, 2011 11:32

  Tarihte böyle şanlı Türk kadınlarının var olduğunu bilmek gurur ve ümit vericidir. Türk kadını tarihini özellikle bilmeli ve ataları gibi bilgili ve cesur olmalıdır.
  Ulu Önder Atatürk mirasını boşuna Türk Dili ve Tarih Kurumuna bağışlamamış, bilinçli bir toplum oluşturmaya çalışmış. Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur çok doğru bir sözdür. Türk Milleti bugün tarihine iyi hakim olamamanın cezasını çekmektedir. Eğer tarihini, özünü iyi araştırıp bilseydi inanın bugün bu acılar yaşanmazdı.

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 2 Nisan, 2011 12:51

  COOOK TESEKKÜR EDERİZ SN.KHAN.BİR CIRPIDA OKUDUM İCİM DOYDU ADETA!
  **NE HATUNMUS AMA!BRAVO!GURURLANDIM COK..HEMDE COOK.
  -ÖNCE TOPRAK+BAYRAK VE SAYGI DUYULAN VE O HALKA HÜRMETLİ KENDİNDEN ÖNCE ONLARI DÜSÜNEN***HAKAN VE SONRA TAHT- DÜSÜNÜLMELİ*BÜYÜK DERS VERMİS:)KİMLEREMİ?HER DEVİRDE OLDUGU GİBİ:( İSGÜZAR,EL ETEK ÖPENLERE.CESARET VE AKLI-SELİM OLMA HALİ YABANCILARDA OLAMDIGINDAN GÜNÜMÜZDEDE BUNU SÜREKLİ SEYTANİ;( SİRRETLİK/EDEPSİZLİK POLİTİKALAROYLA BİZLERİ ALT ETMEYE CALISIYORLAR!=AHH!ESKİ HAKANLAR OLUCAKTIKİ…AH!

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 2 Nisan, 2011 13:01

  TUGRUL BEY BU MÜTHİS ALTUNCAN HATUNUN ÖLÜMÜNDEN SONRA HALİFENİN KIZI İLE EVLENMİS ÖYLEMİ SN.KHAN*

 4. Yılmaz Karahan yorum tarihi 2 Nisan, 2011 14:39

  İNANIYORUM Kİ;
  ÜLKEMİZİ SIKINTILARDAN KURTARACAK İRADE, BİLİNÇLİ TÜRK KADINI’NIN GÜÇ BİRLİĞİNDE TECELLİ BULACAKTIR. TÜRK KADININI ÖTELEYEN ZİHNİYETLER, TÜRKLÜĞÜ YOK ETMEK İSTEYENLERDİR. İSLAMİYETİ ÇARŞAFA SOKANLAR CEHALETE HİZMET ETMEKTEDİRLER. TÜRK KADINI SİYASETTE VARLIĞINI HİSSETTİRMEDİĞİ MÜDDETÇE, BAYRAK DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKMAYACAKTIR.

 5. Mevlüt Uluğtekin Yılmaz yorum tarihi 2 Nisan, 2011 23:05

  Evet; durağı uçmak olsun; çok saygın bir kadın idi.

 6. sevgi kızılcık yorum tarihi 18 Haziran, 2011 14:14

  gerçekten harika…gerçekten gurur verici..

 7. Hüseyin Uzun yorum tarihi 27 Nisan, 2013 11:48

  Tarihin bu büyük Türk ANNESİNİ bizlere hatırlattığınız için çok teşekkürler gurur duyarak okudum bilen var ise daha cok bilgiyi nereden bulabilirim .
  Teşekkürler.

 8. necla yılmaz yorum tarihi 11 Mayıs, 2013 09:52

  gerçekten gurur verici saçma sapan diziler çıkartacaklarına bunun dizisi yada sinema filmi çıksa hiç kaçımazdım heralde çünkü tarihimizi bilmek bizlerin hakı inş biran önce çıkması dileğiyle 🙂

 9. antiput yorum tarihi 10 Temmuz, 2014 02:09

  Gunumuzun Turk kadini maalesef bu sanli zat’in zit karekterini temsil etmekte. Cunku o putperestligi benimsemia kendinde kesfe deger hic bir eser birakmamak uzere zindik atasi rizasi kapsaminda soyunmustur Muslumannrurk Saliha kadini tenzih ederiz. Sozumuz kripto ve kendini turk sanan putperest soysuzlara…

 10. R.Perçem Baş yorum tarihi 10 Eylül, 2014 10:26

  Çok teşekkürler… Biz Türk kadınlarına özümüzün ne kadar asil olduğunu hatırlattığınız için… hem de bu sıralar çok ihtiyacımız varken… teşekkürler…

 11. kerim yüksel yorum tarihi 6 Nisan, 2015 20:13

  Vayyy bee, ne yürekli kadınmış Allah gani gani razı olsun ismi gibi kendi de şerefli bir türk kadını…

Yorum yap