517) TÜRK BİRLİĞİ’NE NE OLDU?

Yayin Tarihi 6 Şubat, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

ORTAK SİLAHLI GÜÇ ANTLAŞMASI!

image0016.jpg

EurAsEc toplantısı. Soldan sağa: Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, Rusys Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan

Rusya’nın başı çektiği “Ortak Güvenlik Antlaşması Örgütü” üyesi 7 ülke ‘hariçten gelecek tehditlere’ karşı ortak silahlı güç kurmak için anlaştı! Rusya, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan liderleri, Moskova’daki toplantıda, “hariçten gelecek tehditlere” karşı Rusya’da konuşlanacak ortak silahlı güç kurmak için anlaşma imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Moskova’daki toplantının ardından yaptığı açıklamada, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan’ın bugün yapılan zirvede ”ortak acil müdahale” gücü kurma konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Medvedev, tüm liderlerin böyle bir güce ihtiyaç olduğu konusunda aynı görüşü paylaştığını belirterek, bu gücün detayları konusunda bilgi vermedi.

Kırgızistan’ın ülkedeki ABD üssünü kapatacağı açıklamasının ardından dün Rusya ve Belarus’un hava sahasını savunmak ve izlemek için ortak bir askeri sistem kurulacağı belirtilmişti.

Rusya, ABD ve Çin, dünyanın en zengin enerji kaynaklarının bulunduğu belirtilen Orta Asya ve Hazar bölgesindeki etkisini artırmak için kıyasıya yarışıyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 11 Eylül 2001 tarihindeki saldırıların ardından devlet başkanlığı görevi sırasında ABD askerlerinin Orta Asya‘ya gelmesine olumlu yaklaşmış, ancak Amerikan askerlerinin buradaki varlıklarının uzaması son dönemde Moskova’yı rahatsız etmeye başlamıştı.

Rusya, Kırgızistan’da 2003 ve 2005 yıllarında iki askeri üs kurmuştu.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“517) TÜRK BİRLİĞİ’NE NE OLDU?” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 6 Şubat, 2009 14:43

  Acı.

 2. Kursad yorum tarihi 6 Şubat, 2009 21:10

  Bunlar geriş dönüşü olmayan hatalarımızın sonuclarıdır. Artık bir Türk birliği kurulması bana o kadar çok uzak geliyorki. Aynı tarihe, aynı dile, aynı milliyete, aynı kültüre sahip insanlar her geçen gün birbirlerinden uzaklaşıyorlar. Bununda tek sebebi Türkiyedir.

 3. ali köse yorum tarihi 6 Şubat, 2009 23:42

  allah türkleri yüceltmek için önder olarak iki mustafa gönderdi, türkler bunu lütuf bilip değerlendireceği yerde, zevkine saltanatına düştü üstelik bu iki değerli allah kulunuda istismar etmeyi ihmel etmedi ve bu günlere geldik,
  allah beterinden korusun

 4. Fevzi Durmuş yorum tarihi 6 Şubat, 2009 23:55

  Türk Birliği elbet bir gün kurulacaktır.Asırlarca birbirleri ile savaşmış;İngillz,Fransız,İspanyol,Alman,Japon,Çin..ve bunlargibileri birleşip tek devlet olabiliyorlar.Tarihi,kökü,dili,dini ve ırkı bir Türkler neden bir büyük devlet oluşturmasınlar.Bunu adetlerimizle,göreneklerimizle,müziğimizle,ortak destanlarımıza dayanarak halk kendisi bir gün yapacaktır.Bu halk,bölük pörçük yaşamdan kurtulmasının yollarını arayacak ve kardeşler bir arayagelecektir.Ama yarın,belki yarından da yakın.

 5. isayev nicat yorum tarihi 17 Nisan, 2010 19:17

  shunlara bakib uzulmeyin turk birliyi kurulmasi start goturerse orada olan turk dovletleri hec dusunmeden bize yakinlasacaklar onlar sadece olarak rusyadan korkuyor cunki arkalarinda hec bir ulke durmuyor ne turkiye nede diger turk dovletleri

Yorum yap