513) BAŞBAKAN DAVOS’U TERKETTİ!

Yayin Tarihi 30 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Erdoğan Peres’e rest çekti,

Davos’u terketti!

image00168.jpg

Davos’ta Dünya Ekonomik Formu’na katılan Başbakan Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Peres’i, Filistin’e orantısız güç kullanmakla suçladı, Peres yüksek sesle, Erdoğan’a haklı olduklarını iddiasını dile getirdi.

Daha sonra panelin modaretörü Erdoğan’a söz hakkı vermek istemeyince Erdoğan, sinirlendi ‘Davos benim için bitmiştir, artık Davos’a gelmem’ diyerek toplantı salonunu terketti. Erdoğan sert bir tepki ile salonu terketmesinin ardından basın ordusu Erdoğan’ın peşinden gitti.

Erdoğan, basın mensuplarına, ‘Bağırarak konuşuyor gördünüz. Suçlu olan bağırır. Onlar öldürmeyi çok iyi biliyor.’ dedi ve ‘Burada konuşma hakkı tanınmıyor. Artık Davos’a gelmem’ dedi.

Davos Dünya Ekonomik Forumu kapsamında, Başbakan Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in de katıldığı Gazze konulu panel yapıldı.

Panelde konuşan Erdoğan, sözlerine önce bir durum tespiti yapmak gerektiğini söyleyerek başladı. Erdoğan “Durum tespitine 40 yıl öncesinden değil Haziran 2008’den başlamak istiyorum. Bu dönemde sözlü bir ateşkes vardı ve herhangi bir sıkıntı söz konusu değildi. Süre bitince herhangi bir saldırı olmadı” dedi. Gazze’nin tecrit edilmiş, açık bir hapishane haline getirildiğini söyleyen Erdoğan, İsrail’in ablukayı kaldırması gerektiğini vurguladı. Önce bir insan sonra bir başbakan olarak konuştuğunu dile getiren Erdoğan, “Gazze’ye bir sandık domates sokmak İsrail’in iznine bağlıdır” dedi.

Ramallah kapısında Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı olarak yarım saat bekletildiğini söyleyen Erdoğan, Peres’ten bunun izahını istedi. İsrail’e Filistin tarafından roketler atıldığını açıkladığını söyleyen Erdoğan, “Atılan füzelerden ölen var mı? Bu nasıl bir füzeder ki ölen yok. Ama bu süre içinde çok sayıda Gazzeli öldü” diye konuştu.

Antisemitizmi ve İslama yönelik fobiyi insanlık suçu olarak gördüğünü belirten Erdoğan, Türkiye’nin Ortadoğu’da barışın egemen olmasını istediğini vurguladı.

İsrail Başbakanı Olmert ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi veren Erdoğan, “Ben Sayın Olmert’e şunu söyledim. Dışişleri bakanı ve özel temsilciler yanımızda. Biz Hamas’ın elindeki esir askeri kurtarabiliriz. Madem demokrasiden yanayız, halkın iradesiyle seçilmiş olanları saygıyla karşılamak zorundayız. Bu hükümetin bakanları milletvekilleri sizin elinizde esir. Bunları serbest bırakın dedik. Olmert, ‘Bunları serbest bırakırsak Mahmut Abbas kriz geçirir’ dedi” diye konuştu.

ŞİMON PERES: ATEŞKESİ HAMAS BOZDU

Şimon Peres panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi “Biz hiçbir zaman ateşkese başlayamadık. Filistinliler ateşkesi kendileri bozdu. Erdoğan’la Olmert görüşmesi olduğunda operasyon kararı verilmemişti. Biz 15 bin İsrailli yerleşimciyi Gazze’den dışarı çıkardık. Bunu yapmamıza rağmen neden roket atıyorlar.

Gazze’ye yönelik geçişler açıktı. Abluka yoktu. 20 milyon dolar yatırım yaptık. Onlar neden geçiş noktalarını bombaladılar. Biz Gazze’den çekilmiştik. Yakıt, içme suyu gönderiyorduk. Sadece İran’dan gelen roketleri almalarına izin vermedik. Tünelleri bunun için yaptılar” iddiasında bulundu.

Peres daha sonra (Erdoğan’a dönerek) Mübarek durumu sizden daha iyi biliyor. Başkan Abbas da durumu biliyor ve Hamas’ı suçluyor. Hiç kimse Hamas’ın roketlerine tepki göstermedi. Sorun İran’ın Ortadoğu’da hakimiyet kurmak istemesidir. İran Hamas’a roket yolluyor. Karışıklığa neden oluyor. Bizim seçeneğimiz barıştır. (Erdoğan’a dönerek) Siz roketler altında kalsanız tepkiniz ne olur? Burada bir tanımlama sorunu vardır. İsrail için kendi çocuklarının geleceğini korumak çok önemlidir. Ateşkesi biz bozmadık. Gazze’yi kendilerine bırakmıştık. Bizimle niye savaşyıorlar. Biz hiç bir zaman ilk ateşi başlamadık, biz karşılık verdik.Hamas çirkin bir diktatörlüktür. Ş anda Hamas’ın neden olduğu sorunlarla uğraşıyoruz. Gazze’ye yardımı biz değil Hamas engelliyor.

Bu sözler üzerine söz isteyen ama söz hakkı verilmeyen Erdoğan, Peres’e dönerek “Sayın Peres benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor.Bu suçluluk psikolojisi. Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları öldürdünüz. Bu insanları öldürenleri alkışlamak insanlık suçudur. (Panel yöneticisine dönerek) Benim için bundan böyle Davos bitmiştir. Davos’a bir daha gelmem.” Erdoğan, ayrıca, Peres’i konuşması sonrasında alkışlayanları da kınadı.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“513) BAŞBAKAN DAVOS’U TERKETTİ!” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. esraünal yorum tarihi 30 Ocak, 2009 21:36

  gbüyük gurur duyorum.dünyaya türkiyeyin büyüklügünü cesaretini kahramanlıgını gösterdi.herseyi göze alarak haklının yanında cesaretle durmasını bildi.perese haddini bildirdi.diyecek biirsey yok.sözün bittigi yer.

 2. oğuzhan oğuz TÜRKMENSOY yorum tarihi 30 Ocak, 2009 22:26

  ŞİMDİ SAYIN BAŞBAKANDAN,ŞUNU BEKLİYORUM:İSRAİLDEN ALDIĞI CESARET MADALYASI MIYDI (!) NEYDİ,HİÇ VAKİT GEÇİRMEDEN,HEMEN ŞİMDİ İ A D E ETSİN.HERHALDE MİLLETÇE BUNU BEKLEMEK HAKKIMIZ.

 3. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 31 Ocak, 2009 17:52

  Görünürdeki olayda,Türk Başbakanı,başını dik tutmuş,bir ölçüde Milletimizin hislerini dile getirmiştir.Tebrike şayan bir olaydır.
  Ancak,bu iş burada bitmez,Yahudiye karşı sürekli milli tutum gösterilecek mi?
  Ayrıca, Avrupa Birliği’ne gerekli doğru duruş sergilenecek mi?
  Değilse,olanların iç siyaset malzemesi olmasından başka bir değer taşımaz.Saygılarımla

 4. esraünal yorum tarihi 31 Ocak, 2009 23:09

  basbakanımızdan hiçbirsey beklemiyorum.bunun keyfini cıkarıyorum.simdiye kadar ATATÜRKÜMÜZDEN baska hiçbir basbakan israile baskaldıramıstır.haddini bildirmemistir.dünyadada bunun örnegi yok.helal olsun TAYYİP ERDOGANA.HELEL OLSUN.Bu arada kıskananlarda olacaktır.buna catlasınlar demek geliyor içimden.ama bu milli meselelerde kıskanclıga yer olmamalı.

 5. İlknur Arkun yorum tarihi 1 Şubat, 2009 16:51

  Türk’e yakışır bir durum.ama şahsen çokda merak ediyorum şimdiye kadar hiçbir başbakanın cesaret edemediği bir durumun gerçek nedenini.birileri,izin vermeden,hani,varya(o) diğerlerinin haberi olmadan böyle bir çıkış,çok da etkileyici doğrusu.)ben vatandaşım ve özgürce düşünebilme hakkım var.doğal olarakda aklıma gelmiyor değil!acaba bu seçim öncesi müşterek planlanmış bir durummu diye!ben cahil vatandaşım ya:))vatanım üzerine,çeşitli planlar yapan ve usul usul bu planlarını gerçekleştirmeye çalışmalarına,yardımcı bir hükümeti,ben olsam kaybetmek istemezdim.al gülüm ver gülüm.itiraf edeyim ki izlerken ağladım.keşke birde gerçekciliğine inanabilseydim,samimiyetine inanabilseydim.o zaman kimse tutmasın bizi,başbakanım yeterki istesin,memleket hakgetire,ne önemi var,yürüyün filistine dese gidecek durumdayız.halbuki bizim gözler diğerlerindeyken,ayağımızın altındaki halıyı çekmeye çalışıyorlar farkında bile değiliz.bana göre dünyadaki çok önemli bir insanlık meselesine tepki vermiştir.bu verdiği tepkinin doğruluğuda tartışılır.
  Önemli bir husus daha varki;perez telefon edip özür dilemiş.(israil ve özür dilemek)neden,kimden ne için dilenmiştir bu özür.üstelikte başkakanın ısrarla”tepkim sayın pereze değil,moderatöreydi”demesinede ne demeli, bilemiyorum.anlayamadım şimdi,bu özür moderatör içinmiydi:)?yoksa,sayın perez siz haklıydınız benim tepkim moderatöreydi gibimi anlamam gerekiyor.kafam karıştı:)yada benim önceliklerim farklı,dünyanın bir çok yerinde,onca eziyet ve işkence gören Türk kardeşlerimizi düşününce de,hani bunlara tepki diye düşünmeden edemiyorum.

 6. ercan yorum tarihi 1 Şubat, 2009 20:20

  başbakanımız iyimi etti kötümü etti bunu zaman gösterecek israildeki yahudiler bu olayı alttan alırken amerikadaki yahudi lobisi bu olaya rezalet yorumu yaptı şimdi başbakan küçük amerikaya kafa tuttum edalarıyla geziyo bide amerikadakilere kafa tutsunda görelim ve yahudilerin başkanlarına verdiği madalyayı başbakanımızada verdiler sebebini kendisine sormak lazım geri versin bence ayrıca ırakta 1 milyondan fazla insan ölürken aklı neredeydi neden bu tepki verilmedi kıbrıs olayı konusunda yine sessizliğini korudu bunlar dikkat çekmedi halkımız tarafından vatan toprağını babasının malı gibi sattı savurdu neredeyse türk bankası fabrikası kalmadı özelleştirme adı altında. pereze ve israile tepki gösterince kahraman oldu nekadar kolaymış vatan kahramanı olmak.

 7. esraünal yorum tarihi 2 Şubat, 2009 22:02

  tabiki bukadar övünmekde hakkımız olsun.biz nekadar mutsuzluga odaklasımız kendimizi.kurtulalım artık bu ezikliklerden.ve biraz keyfini cıkartalım.haklı gururumuzun.evet hakettigi dersi verdi.ve davosu salladı.basbakan biraz duygularıyla hareket etti.ama bazen böyle cesaretler işe yarar.ilk basbabakan ilk ve tek ülke israile kafa tutan.o sımarık ve küstah ülkeye.gerisi teferruattır.

 8. esraünal yorum tarihi 2 Şubat, 2009 22:12

  yani ben sanmıyorum.diger gecmisteki siyasetcilerin apoyu getirdikten sonra hemen arkasından secim yapıp ve meydanlarda bunu secim malzemesi haline getirip kullanmaları.ve böylece iktidara gelmeleri.ondan sonrada apoyu önce idam edicez demeleri.sonra idam cezasını kaldırıp orda yıllardır onların yüzünden aponun devlet eliyle bakılması.yani bukdar basit degildir.ve cok kendi ruh haliyle örtüsen bir tepkiydi.ve sahtekarlık yoktu bana göre.

 9. kübra can yorum tarihi 23 Mart, 2009 01:23

  sayın başbakanım sizin gibi türkleri görünce osmalı oldugumuz ve dehala insanalarımızda gurur denilen bir şey oldugunu anladım hamdolsun hala dürüst saygı diye bir şey kalmış ya bu beni sevdiriyor bunu yapacak 4 kişi tanıyorum atatürk siz abadulah gül ve de ben gelecek nesile büyük örnek saygılarımla.

Yorum yap