510) ÖZBEK-RUS, ENERJİ İŞBİRLİĞİ…

Yayin Tarihi 26 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

MEDVEDEV GÜVEN TAZELEDİ

image00158.jpg

Medvedev ve Kerimov

Göreve geldikten sonra ilk kez Özbekistan’ı ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, iki ülke arasında güven tazeledi.  Özbekistan‘ın Avrasya Ekonomik Topluluğu (AET) üyeliğini resmen durdurmasının ardından gerçekleşen ziyaretin, Moskova ile Taşkent arasında yavaşlayan ilişkilere yeni bir ivme kazandırması bekleniyor.

Özbekistan’da 2005 yılında yaşanan Andican olayları sırasında Batı ülkeleri ve ABD Taşkent yönetimine sert tepki göstermişti. Bu dönemde Rusya’ya daha çok yaklaşan Özbekistan, Almanya’nın geçtiğimiz yılki başkanlık döneminde AB ile buzlarını eriterek Batı ile ilişkilerine yeniden başlamıştı. Geçtiğimiz yılın son aylarında Özbekistan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden de ayrılabileceği söylentileri Rusya’yı da endişelendirmişti.

Medvedev önemli isimlerle biraraya geldi

Özbekistan’ın tarihi Semerkand kentinden başlayan Medvedev ziyareti Taşkent’te noktalandı. Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya petrol şirketi Lukoil Patronu Vagit Alekperek ve Gazprom Başkanı Aleksey Miller gibi isimlerin yer aldığı ziyarette, taraflar karşılıklı güven tazeledi. Uranyumdan doğal gaza, petrolden uçak sanayisine, eğitimden kültüre ve tekstilden birçok maden işletmelerine kadar değişik alanlarda yeni işbirliği yolları arandı.

Rusya’nın bu ziyaretteki en önemli kazancı ise doğal gaz konusunda Özbekistan’da istediği desteği alması oldu. Özbekistan doğal gaz konusunda Rusya güvence verdi ve “işbirliğine devam” dedi. Özbek basınına yansıyan haberlere göre; Rusya bu yıl Özbekistan’dan 16 milyar metreküp doğal gaz alacak. Ayrıca Özbekistan, Rusya’nın talep etmesi durumunda bu miktarı 15 milyar daha artırabilecek. Bu da Rusya’ya verdiği doğal gazın bin metreküpünü 2009 için 301 dolara çıkaran Özbekistan için küçümsenemeyecek bir gelir kapısı olacak.

Rusya, Özbekistan: “hem fikiriz”

Ziyarette öne çıkan önemli husus ise tarafların birçok konuda “hem fikiriz” demeleri oldu. Liderler, terör, uyuşturucu ve bölgesel güvenlik ve istikrar konusunda hem fikir olduklarını vurguladı. ABD ve Obama konusunda da taraflar hem fikir olduklarını dile getirdi. Görüşmelerde ABD ve yeni başkanı Barack Obama geniş yer aldı. İki tarafın Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanılması konusunda fikirleri ortaktı.

Medvedev’in ziyaretinde Rus tarafını memnun eden bir diğer husus da Özbekistan’ın daha çok Rus yatırımcı görmek istediği mesajı vermesiydi. Özbek lider İslam Kerimov, özellikle doğal gaz, uranyum işletmeciliği ve petrol sahasında Rus yatırımcılarına kapılarının açık olduğu mesajını verdi.

YENİ HAT İÇİN ANTLAŞMA SAĞLANDI

image00219.jpg

Rusya ve Özbekistan`ın yeni doğalgaz hattı projesinin hazırlanması konusunda mutabakat sağladığı bildirildi. Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev`in Özbekistan ziyareti kapsamında Taşkent`e gelen Rus Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rusya ve Özbekistan`ın iki ülke arasında
mevcut `Orta Asya-Merkez` doğalgaz boru hattına paralel olacak yeni doğalgaz hattı taslağının hazırlanması konusunda anlaştığını belirtti.

Gazetecilere açıklama yapan Miller, Rusya ve Özbekistan`ın şu anda faaliyette olan `Orta Asya-Merkez` doğalgaz boru hattına paralel olacak yeni doğalgaz boru hattı projesinin hazırlanması konusunda anlaştıklarını ifade ederek, söz konusu projenin mali tutarı ve süresini açıklamadı.

Miller, ayrıca bu yıl Özbekistan`dan 15 milyar metreküp civarında Özbek doğalgazını satın almayı hedeflediğini ifade ederken, söz konusu doğalgazın fiyatı hakkında bilgi vermedi.

Miller, Özbek doğalgazının satın alınmasında her hangi bir sorunun bulunmadığını ifade ederek, bu yıl Özbek doğalgazı fiyatının doğalgaz piyasası fiyatları üzerinden belirlenmesi konusunda anlaştıklarını belirtti.

Özbekistan, yıllık 67 milyar metreküp doğalgaz üretirken, bunun büyük bir kısmını ülke içinde tüketiyor, 17 milyar metreküpünü ise Rusya, Tacikistan ve Kırgızistan`a satıyor.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

YENİDEN ERGENEKON YORUMU:

“ At binenin, Kılıç kuşananın!” (Atasözümüz)

Paylaş:

Yorumlar

“510) ÖZBEK-RUS, ENERJİ İŞBİRLİĞİ…” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Ocak, 2009 13:05

    At binenin, kılıç kuşananın.

Yorum yap