51) YOKSULLUĞUN KÜRESELLEŞMESİ

Yayin Tarihi 27 Aralık, 2007 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

 

Yoksulluğun Küreselleşmesi

Prof. Chossudovsky dünyanın en önemli ekonomistlerinden biri. Uluslar arası finans çevrelerinin sömürüleri ile ilgili pek çok çalışması var. ‘Yoksulluğun Küreselleşmesi’ adlı kitabında, geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelere, nasıl planlı bir şekilde ekonomik soykırım uygulandığını anlatıyor.
Uluslar arası finans kuruluşlarının, bağımsız ülkeleri nasıl vesayetleri altına aldığını belgeliyor. Prof. Chossudovsky, IMF ve Dünya Bankası’nın ‘Yapısal Uyum Programı’ adı altında uyguladığı politikaları ( okurken lütfen Türkiye’deki uygulamaları hatırlayın ) şöyle özetliyor:

Dayatılan uygulamalarla, borç krizine bulunan çözümler, aslında daha fazla borcun nedeni haline geliyor.

Reform paketleri, tutarlı bir ekonomik ve toplumsal çöküş programına dönüşüyor.

●●●

Eski Yugoslavya’nın parçalanmasını, saldırgan bir milliyetçiliğe ve etnik ve dinsel gerilimlere bağlayanlar yanılıyorlar.

Yugoslavya Federasyonu’nun parçalanmasının temel nedeni, Belgrad Hükümetine, yabancı kreditörler tarafından dayatılan makro-ekonomik yeniden yapılanma programıdır.

1980 yılından itibaren farklı aşamalarda kabul edilen bu program, ulusal ekonominin çökmesine neden oldu. Yugoslav ekonomisinin amansızca yoksullaşması ile birlikte hız kazanan toplumsal bölünmeler ve ayrılıkçı eğilimler, nihayetinde, 24 milyon nüfuslu bir devleti acı ve göz yaşarlı arasında parçalara ayırdı.

Özetleyip-gönderen: belirtilmemiş.

 

NOT : Bu Bilgi, Sayın Fahri Yurtsever tarafından gönderilmiştir.

Paylaş:

Yorumlar

“51) YOKSULLUĞUN KÜRESELLEŞMESİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 27 Aralık, 2007 18:16

    SOSYOLOJİK OLARAK,BİLİMSEL YAZILARINI ÜMİT EDERİM Kİ ,TÜRK İDEALİST GENÇLERİMİZ OKUYUP ,OKUMAYAN YA DA OKUMA ALIŞKANLIĞI OLMAYAN DİĞER ARAKADAŞLARINA BİLGİLERİNİ SUNSUN.YAPILAN BU ÇALIŞMALAR KAYDA DEĞER BİR EMEĞİN UNSURUDUR.GENÇ ARAKADAŞLARIM YEDİYÜZÜN ÜZERİNDE E MAİL GÖNDERİYORLAR.ÇOĞUNUZUN HARARETLİ OLDUĞUNUZU CANİ GÖNÜLDEN ANLIYORUM.BENİM BİR TAVSİYEM VAR ,DEĞERLİ GENÇ ARKADAŞLARIMA :YILMAZ KARAHAN BEY’İ LÜTFEN TAKİP ETSİNLER.ÖNEMLİ YAZILAR SUNMAKTADIR.SAĞOLUNUZ YILMAZ BEY.ACAROĞLU

Yorum yap