51) AKP’NİN PLANI : ELEKTRİK BEDAVA !

Yayin Tarihi 12 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image00186.jpg

 

Erdoğan’ın “Diyarbakır’ı alın” emrini verdiği kurmayları, yerel seçimlerde kendilerine zafer kazandıracak proje üretmenin peşine düştü. En ilginç teklif ise, Diyarbakır Milletvekili Kurt’tan geldi. Kurt, Diyarbakır’daki yoksul ailelerin elektrik ücreti ödememesini önerdi

Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yerel seçimlerde “mutlaka kazanılmasını” istediği illerin başında gelen Diyarbakır’a ilişkin birbiri ardına projeler gündeme geliyor. Diyarbakır’ın pilot il olarak belirlenmesine ve elektrik tüketiminin belli bir limite kadar ücretsiz olmasına ilişkin öneri de bu kapsamda tartışılıyor. Uygulamanın daha sonra Türkiye genelinde bütün yoksulları kapsayacak şekilde genişletilmesi de planlanıyor.

ÖZEL İNDİRİMLİ TARİFE

AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Diyarbakır için
“bedava elektrik” önerisini Başbakan Erdoğan’a iletti. Kurt, Diyarbakır’da kaçak elektrik kullanımının yüzde 60-70 oranında olduğunu belirterek, yıllık zararın 250-350 milyon YTL’yi aştığını kaydetti. Kurt, hem bu sorunu çözmek, hem de yoksul kesime destek vermek amacıyla “özel indirimli tarife” uygulanmasını istedi. Kurt, yoksul vatandaşların ayda 150-250 kilowattsaatlik elektrik tüketiminden ücret alınmaması önerisini, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik’e de aktardı. Bu öneri çerçevesinde TEDAŞ Genel Müdürü’nün başkanlığında, AKP ve DTP’li vekillerin katılımıyla Diyarbakır’da gelecek hafta bir toplantı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Bedava kömür dağıtımı gibi indirimli elektrik tarifesinin de ekonomiye ve yoksul kesime büyük destek sağlayacağını belirten Kurt, “Enerji sorununun sosyal devlet projesi olarak ele alınması ve bu konuda ivedi olarak bir çalışma grubunun oluşturulması gerekiyor” dedi.

KAÇAĞIN NEDENLERİ

Kurt, Güneydoğu’da 15-20 yıldır süren çatışma sürecinin Diyarbakır’ın aşırı göç almasına yol açtığını belirterek, açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalan kesimlerin elektrik parasını ödeyemediği için kaçak elektrik kullanmaya yöneldiğini vurguladı. Kurt, kış mevsiminde kaçak elektrik kullanım oranının yüzde 80’lere çıktığını bildirdi.

HIRSIZLIKTAN KURTARALIM

Kurt, vatandaşı hırsızlıktan kurtarmak gerektiğini belirterek, şu önerilere yer verdi: Dar gelirli insanlarımıza yönelik enerji sübvansiyonu, ciddi bir enerji tasarrufunu da beraberinde getirecek. Böylece 1 milyar kilowatt saatlik enerji tasarrufu da sağlanabilecek. Hepsinden de önemlisi vatandaşın elektrik hırsızlığı psikolojisinden kurtarılması söz konusu olacak. Anayasamızın 5’inci maddesi gereği işsiz ve yoksul vatandaşlarımız için özel indirimli tarife uygulanması ve ayda 150-200 kilowatt saat kadar elektrik tüketiminden bedel alınmaması ve bununla birlikte gerekli tedbir ve kontrollerin yapılarak hukuki yaptırımların uygulanması gerekmektedir.

Yasal değişiklik yapılması gerekli

TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik, ucuz elektrik için yasal değişiklik gerektiğini söyledi. Öncelikle Diyarbakır ve Şanlıurfa’da kaçak elektrik kullanımı ve artan elektrik ihtiyacını karşılamak için alınması gereken önlemleri tartışacaklarını kaydeden Keklik,
“Ucuz veya indirimli tarife için yasal değişiklik gerekir. Öncelikli toplantıda mevcut sorunları ortadan kaldırmak için ne yapılabileceğini tartışacağız” dedi.

 

DİKKAT !

“YEŞİL KART” UYGULAMASINDA, İSTİSMARLAR NASIL OLDUYSA ;

BU ŞEKİLDEKİ ELEKTRİK UYGULAMASIDA İSTİSMARLARA YOL AÇACAKTIR…

ANCAK SEÇİM ÖNCESİ, ZAFERE GİDEN HER YOL MÜBAH İSE BUNA DA BİR KILIF BULUNUR…  UZUN ZAMANDIR DOĞUDAKİ KAÇAK VE UCUZ KULLANILAN ELEKTRİK GİDERLERİNİN FATURASINI, ZATEN DİĞER BÖLGELERDEKİ HALKIMIZ ÖDÜYORDU… BU UYGULAMADAKİ FATURAYI DA ÖDERİZ… ALIŞTIRDILAR BİR KERE, MUHALEFETİYLE BİRLİKTE; MİLLETİ KİMLİKSİZ LEŞTİRMEYE !

“HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN, DİLSİZ ŞEYTANDIR…”

www.yenidenergenekon.com

Paylaş:

Yorumlar

“51) AKP’NİN PLANI : ELEKTRİK BEDAVA !” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. Metin YILMAZ yorum tarihi 12 Ocak, 2008 20:04

  Türkiye’nin 81 vilayeti var ve Diyarbakır o 81’in sadece biridir! Böyle bir şey olamaz, olursa Anayasa suçudur!

 2. gönül altınsoy yorum tarihi 12 Ocak, 2008 23:27

  bu yardımların hiç biri kabul edilir değildi hele bu elektrik yardımı kesinlikle kabul edilir değildir.bu hükümet müslüman bir hükümet miki bunları yapıyor bu yardımda yetim hakkı,alın teri,ekmek parasından kısılan bir yudum ekmek parası vardır.RTE kendi parasından bu yardımı yapıyosa sözüm yok tabiiki çalıp çırptıklarının keferetini ödemiş olur yok devletin parasından yaparsa hakkımı helal etmem müslaman olsalardı ömerin devlet adamlığını baz alırlardı bunu protesto etmeli sesimizi çıkarmalıyız üstelik doğudakiler zaten fazlası ile devletten maddi yardım alıyorlar

 3. cigdem tunc yorum tarihi 13 Ocak, 2008 15:02

  AKP nin yeni bir oyunu. bedeva eletkrik vererek oradaki insanlardan oy almak. zaten diyarbakırın yarısından fazlası kaçak kullanıyor. daha ne verecekki anlamadım.
  onlara şirin gözükmek için bizim cebimizdeki paraya göz dikmesi saçmalıktır.benim vergimle ödeniyor o açıklar. yazık çok yazık.
  tutturmuşlar bir doğu….
  ya siz hiç duydunuzmu anadolumuz diyeni. şu an anadoluda ihtiyaç sahipleri daha çok.. ama bizim öz insanımız tok gözlüdür…..
  okulunun yakacağını kendi evinden verir, ögretmeninin yemegini verir, olmasada elindekinle idare etmesini bilir.
  yeter artık bu AKP ye birilerinin dur deme zamanı geldi.
  ben doğudakinin bedeva elektrik kullanmasına şiddetle karşıyım..
  acaba her zaman haktan bahseden hükümet bu hakkımızı nasıl verecek…kaç insanın hakkı var.
  saygılar.

 4. kadir tatar yorum tarihi 30 Ocak, 2008 11:38

  ben kısacası kendimden bahsedeyim evli ve 2 çocuk babasıyım ayda 500 ytl maaş alıyom annem babam ünverste okuyan kardeşim 2 çocugum ve eşim topalam 7 kişiyiz tek çalışan benim daha yeni babamın yaşlılık maaşı bağlandı 3 ayda bir 250 yetele alır tahminim benimde ayda 500ytl buyrun dili uzun kardeşim senbu hesabı yap sen bu paradan geçin elektirik suparasını öde insan kaçak kullanıyosa kefindenmi kullanıyor olsa ödeyecek parası kullanırmı hiç o olupta kullananlar ta şerefsizdir

 5. can yorum tarihi 30 Ocak, 2008 14:04

  kimsenin seni barana göz dikdiyi yok sizler başka yerlerden götürüp elektiriginizi kaçak kullanmassınız fayurasınıda ödersiniz ama başka yolsuzluklarara varsınız fakir insan ödeyemediyinden dolayı kaçak kullanmak zorunda kalır bu olur sana hırsızlık sen ama beyefendisin kaçak elektirik kullanmıyon ama başka yoldan götürüyon canım deyilmi şimdide başımıza evliya kesiliyosunuz bu kimin ayıbı kardeşim

 6. Murat EREK yorum tarihi 11 Nisan, 2008 13:21

  Ben youtube de izledim
  Bedava Elektrik kampanyası adı altında.
  Çok eğlenceli bir klip
  Durmak yok kaçağa devam.

Yorum yap