509) MÜSLÜMANLAR’DAN OBAMA’YA UYARI!

Yayin Tarihi 24 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Müslüman aydınlardan

Obama’ya mektup

image00154.jpg

Önde gelen Müslüman aydınlar, Müslümanlara yönelik zulümlerin durmasını istedi.

Müslüman bilim adamları, düşünürler, politikacılar ve akademikler ABD Başkanı Barack Obama’ya açık mektup yazarak dünyada barışın yaşaması ve Amerika’nın imajını düzeltmesi için Arap ve Müslümanlara uygulanan zulümleri durdurmasını istediler.

İslamonline’da yayınlanan açık mektupta, “Zulüm hüküm sürdükçe ve uluslararası ilişkilere egemen oldukça dünyada medeniyet gelişemez, barış ve güvenlik sağlanamaz.” denildi.

Dünyada düşmanlıkların sona ermesi ve barışın gelişmesi için adaletsizliklerin giderilmesi gerektiğini savunan Müslüman liderler “Filistin halkına uygulan zulüm tarihte hiç bir millete uygulanmamıştır. Bu gerçek ABD tarafından göz ardı edildi. Bunun sebebi belki de bazı mali, siyasi veya medya baskısı veya ideolojik kuruntular, masallar veya siyasi hesaplardır.” dediler.

Müslüman aydınlar Filistin milletine uygulanan adaletsizlik kaldırılmadıkça, Irak ve Afganistan egemenliği yeniden tesis edilmedikte Arap ve Müslümanlarla normal ilişkilerin kurulamayacağını vurguladılar.

Dünyadaki zulümler büyük bir çoğunluğunun bugün ABD tarafından yürütüldüğünü veya göz yumulduğunu belirten Müslüman aydınlar, “Dünyada en çok ABD özgürlük ve insan haklarına saygı çağrısı yapmasına rağmen, Amerikan hükümetlerinin pratikte insan haklarını en fazla ihlal edenler ve diğerlerinin özgürlüklerini ele geçirenler olduklarına inanıyoruz.

Dahası dünyada diktatörlük rejimlerinin desteklenmesi, demokrasilerin gelişmesinin önlenmesi için komploların hazırlanması, askeri darbelerin planlanması ve uluslararası örgütlerin gözardı edilmesinde en fazla aslan payını Amerikan hükümetlerinin aldığı görülüyor.” dediler.

Amerikan modelinin zorla empoze edilmesi girişimleri konusunda uyarıların yapıldığı mektupta, baskının geri tepebileceği belirtilerek “Bu metottan ilk etkilenecek Amerika’nın kendisi olur.” ifadesine yer verildi.

Obama’ya yazılan açık mektuba imza atanlar arasında Uluslararası Müslüman Alimler Birliği Başkanı Şeyh Yusuf Karadavi, Tunus Nahda Hareketi Genel Sekreteri Raşid Gannuşi, Pakistan Cemaat-i İslami lideri Kadı Hüseyin Ahmed ve Suriye Müslüman Kardeşler lideri Ali Sadruddin Beyanuni de yer aldı.

DÜNYA BÜLTENİ HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“509) MÜSLÜMANLAR’DAN OBAMA’YA UYARI!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Ocak, 2009 14:04

  Obama fena pompalandı.
  Amerika, eskiyen yüzünü onunla talemek istedi.
  Acaba…
  Diliyorum Obama, isminin başındaki Hüseyin’in hakkını verir.
  Diliyorum, zenci soyunun ezilmişliğini görür.
  Diliyorum, ezilmiş halklar hakkında insaflı karar verir.
  Dileklerim olmazsa…
  Buş için dileklerim onun için de geçerli olsun.

Yorum yap