508) GÜMÜLCİNE İLKOKULLARINDA, YUNAN IRKÇILIĞI

Yayin Tarihi 23 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

GÜMÜLCİNE İLKOKULLARINDA

YUNAN IRKÇILIĞI

image00151.jpg

Gümülcine 7. İlkokulu’nda Yunan öğrenci velilerinin baskıları neticesinde Okul Aile Birliği’nin aldığı kararla Yunanlı öğrencilerin okulu boykot ettiği bildirildi. Boykotun, “Yunan öğrenci velileri tarafından ırkçı sebeplerden dolayı kaynaklandığı” konusundaki iddialar ise toplumda hızla yayılıyor. 150 Türk çocuğun yanı sıra 80 kadar da Hıristiyan çocuğun devam ettiği okulun yöneticileri ise Yunanlı velilerin şikâyetleri nedeniyle endişe içinde olduğu belirtildi.

Hronos gazetesi Gümülcine 7. İlkokulu’nda yapılan ırkçı hareketi manipülâtif haberlerle örtbas etmeye çalışıyor. Gazetenin söz konusu haberinde, “Okullarında yaşanan izdiham, hepatit vakaları ve diğer bazı konular, 7. Devlet İlkokulu’ndaki Hristiyan öğrencilerin okul aile birliğinin de desteğiyle dersleri boykot etmesine neden olduğu” kaydediliyor.

Gazetenin ilgili haberinde boykotun, 7. İlkokulun öğrenci yükünün büyük bir bölümünü üstlenmesi beklenen ve resmi açılışı 25 Ekim 2008 tarihinde yapılan 13. Devlet İlkokulunun durumuyla da ilgili olduğu iddia edildi. Haberde, “beklenen gerçekleşmedi ve 7. İlkokuldaki çocuk sayısında azalma olmadı. Öğrenci sayısının çokluğunun yarattığı sorunlar ve diğer hususlar çözüm için okulla temasta bulunan İlköğretim Müdürlüğü’nün dikkatine sunuldu” ifadesi dikkat çekti. Burada “diğer hususların” ne olduğu konusunda açıklık getirilmekten kaçınılması akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

Bu soru işaretlerine de değinen gazete, Azınlık Toplumunun ve insan hakları kuruluşların bu ırkçı hareket karşısındaki tepkilerini önlemek için şu yorumlara yer verdi: “Okulda Yunan Öğrencilerin alelacele alınan kararla gerçekleştirdiği boykot akıllarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Buna ilaveten eyleme katılan öğrenciler ile velileri farklı dine mensup çocuklarla bir arada olmayı istememek ve ırkçı hislere sahip olmakla suçlanabilirler. Ancak böyle bir durum mevcut değildir. Boykotun nedeni, sağlık koşulları ve okulda yaşanan izdihamdır. Sağduyunun galip gelmesini ve öğrencilerin derslerden daha fazla mahrum kalmayarak sınıflarına dönmesini umuyoruz.”

Benzer ırkçı hareketlerin İskeçe’deki okullarda da cereyan ettiği, Okul Aile Birlikleri tarafından okul yönetimlerine verilen dilekçelerde, Yunanlı velilerin, çocuklarının Türk çocuklarla birlikte öğrenim görmelerine karşı olduklarını ve ayrı sınıfların oluşturulma talebinde bulundukları iddia ediliyor.

http://www.millet.gr/haber.php?haberid=1707

Paylaş:

Yorumlar

“508) GÜMÜLCİNE İLKOKULLARINDA, YUNAN IRKÇILIĞI” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Ocak, 2009 16:24

  Ecevitin şiiirini hatırladım.

  “… bir mavi deniz.
  birbirini seven iki milletiz.”

  Bu anlamda bir şeydi galiba.
  Zavallı Yunan.
  Yunan, Yunanlığını bile Türke borçlu, bunun farkında değil.
  Hey gidi Osmanlı.
  Senin, götürdüğün adaletin ceremesini bugünkü nesiller çekiyor.

Yorum yap