507) DERS KİTAPLARINA “ERMENİ” AYARI!

Yayin Tarihi 23 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

Lise kitaplarına«Kabul ediyoruz… Ermenileri öldürdük!»
ayarı…

8. sınıflarda okutulan “Türkiye Cumhuriyeti İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük” kitabında değişiklik yapıldı.

8. sınıf İnkılap Tarihi’nde artık öğretmenler, “asılsız” veya “sözde Ermeni soykırımı” yerine “1915 olayları” diyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretim 8. sınıf İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında bulunan Türk-Ermeni konusu işlenirken, öğretmenlerden bu konuyu 1915 olayları çerçevesinde anlatmalarını istedi. Öğretmenler, öğrencilere konuyu anlatırken, “asılsız” veya “sözde Ermeni soykırımı” ifadelerini kullanmayacak.

Milli Güvenlik Kurulu bünyesindeki Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Koordinasyon Kurulu (ASİMKK) ile MEB ortak bir çalışma yaptı. MEB’in müsteşar düzeyinde temsil edildiği ASİMKK’daki bu çalışmaya Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) yetkilileri de katıldı.

 

“1915” denilecek


ASİMKK’nın görüşleri doğrultusunda öncelikle İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersi 8. sınıf öğretim programında değişikliğe gidildi. Kitabın, “Atatürk’ten Sonra Türkiye: İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası” başlıklı 7. ünitesindeki “Ermeni sorunu” ifadeleri yeniden düzenlendi. Eski programda yer alan,

“Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihsel gelişimi ve Ermeni iddiaları, terörizm, misyonerlik faaliyetleri, irtica, bölücülük konuları ele alınacaktır”

ifadesi,

Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihsel gelişimi, 1915 olayları ve bu olaylara ilişkin Ermeni iddiaları, terörizm, misyonerlik faaliyetleri, irtica, bölücülük konuları ele alınacaktır

şeklinde değiştirildi. Öğrencilere, ünite kapsamında “Ermeni sorunu” ile ilgili belgesel filmler izletileceği de öğrenildi.

 

“Örgüt’e geçit yok


TTK yetkilileri, değişikliğin dersin öğretim programında yapıldığını belirterek,

“Kitaplarda bu ifadeler varsa, bunlar kullanılmayacak. Öğretmenlerden de dersi anlatırken, “asılsız” ve “sözde Ermeni soykırımıifadelerini kullanmamaları istenecek. Değişiklik, dersin çerçevesini belirleyen öğretim programında yapıldı. Bu nedenle, eğer kitaplarda “asılsız ve sözde Ermeni soykırımı ile ilgili ifadeler” varsa bunlar okutulmayacak

dedi.

İçişleri Bakanlığı da Sosyal Bilgiler 5. ve 7. sınıf öğretim programında değişiklik istedi. Buna göre, “sivil toplum örgütü” yerine, “sivil toplum kuruluşu” kullanılacak.

MİLLİYET

Paylaş:

Yorumlar

“507) DERS KİTAPLARINA “ERMENİ” AYARI!” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Buğra CERAN yorum tarihi 23 Ocak, 2009 12:34

  Devenin başını çadıra soktuktan sonra, eğitimin başında “millî” olması ya da olmaması ne farkeder?

 2. oğuzhan oğuz TÜRKMENSOY yorum tarihi 24 Ocak, 2009 23:33

  ÖZÜR DİLEYENLERİN HAMİSİ GAYRİMİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDAN DA BU BEKLENİRDİ.BİR MAÇ BAHANESİYLE ERMENİLERİN AYAĞINA KADAR GİDEN ZİHNİYET,BAKALIM DAHA NE TAVİZLER VERECEK?

 3. Kursad yorum tarihi 25 Ocak, 2009 22:50

  oha diyorum başka bir şey de demiyorum. Herşey bir plan dahilinde işliyor aslında. Önce aydınların (olmayan) imzaları, sonra bu. Bir diğerini hatırlayalım. İlk gün hükümetin “evet bu ülkede kürt sorunu vardır” demeçi. sonra pkk partisi kurulup meclise girme. sonrasında etnik köken lafını ağzından düşürmeyip Türküm diyemeyen sadece Türkiyeliyim diyen bir başbakan ve ardından trt 6 kürtçe tv. sonrasında ise kürtçe fakülteler ve açıköğretim.. sonramı_? akp başımızda olduğu sürece abd ve yahudilerin büyük ortadoğu projesi neyi emrederse o!

 4. Kursad yorum tarihi 25 Ocak, 2009 22:54

  akp ile başlayan ilkokullara 100 temel eser adlı küfürleri sokan meb den çok güzel bir atılım daha. yazıklar olsun. bak bunu yazmayı unutmustum. resmen bir dönem bu dindar akp ufacık çocuklara “don içinde…”, “aksam gel bize…” diye 2 adet bilmeceyi ezberlettiler. bu ahlaksız meb den daha baska biseyde beklenmezdi zaten.

 5. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Ocak, 2009 16:31

  Bazen mızrak çuvala sığmaz.
  Hele bu mızrak hiç sığmaz.
  Tavsiye etmem.
  Ermeniler tarafından katledilenlerin henüz torunları hayatta.

Yorum yap