503) KAZAKİSTAN PASAPORTLARINA “MİLLİYET” HANESİ…

Yayin Tarihi 20 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

“MİLLİYET” HANESİ EKLENECEK

Kazakistan’da kullanımına başlanan biometrik pasaportlara milliyet hanesi eklenecek. Kazakparat Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre bugün Adalet Bakanı ile bir telefon görüşmesi yapan Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, yeni pasaportlara milliyet hanesi eklenmesi talimatını verdi.

Kazakistan Adalet Bakanı Zagipa Baliyeva, başbakanın “Bu mesele toplumda hararetli tartışmaları harekete geçiriyor. Bence tartışmalar oldukça makul ve gerekli verilerin yeni pasaportlara girişi emrini verdim.” dediğini aktardı.

Baliyeva dünyada 198 çeşit pasaportun bulunduğunu ve bunların büyük çoğunluğunda sadece vatandaşlık hanesinin bulunduğunu belirtirken, dünyada sadece 2 ülkenin, Özbekistan ve Türkmenistan’ın belgelerinde milliyet hanesine yer verdiğini vurguladı.

Baliyeva “Kazakistan anayasasına uygun olarak, vatandaşlarımız yeni pasaportlarında mensup oldukları milliyeti belirtme hakkına sahiptirler. Basılı belgeler değiştirilecek.” diyerek sözlerini tamamladı.

Şu ana kadar Kazakistan’da biometrik pasaport alanların sayısı 2700’e ulaştı.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“503) KAZAKİSTAN PASAPORTLARINA “MİLLİYET” HANESİ…” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 21 Ocak, 2009 00:25

    İsabet.

  2. Buğra CERAN yorum tarihi 23 Ocak, 2009 13:53

    Doç. Dr. Ufuk TAVKUL’un bir makalesinde, 2. Dünya Savaşı sırasında SSCB’de, pasaportlarının milliyet hanesinde “Karaçaylı” yazanların “vatan haini” olarak fişlendiğini belirtiyor. Bunda bağımsızlık isteklerinin etkili olduğu anlaşılıyor.

    Türkistan, SSCB hakimiyetinde kaldıktan sonra (Tacikistan’la birlikte) 5 farklı etnik (!) gruba ayrılarak bağımsızlaştı. Hatta, Özbek Türkleri ile Ahıska Türkleri arasında “azınlık” kavgaları yaşanmıştı. Tek “Türk” milletinden olan insanlar, birbirlerini farklı etnik grupta olarak değerlendiriyorlardı.

    Kimliklerdeki “milliyet hanesinin”, yine bu ülkelerin kendi içinde çeşitli azınlık sorunlarına neden olacağı konusunda şüphelerim var.

Yorum yap