500) UZAYDA 5. BOYUT

Yayin Tarihi 18 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Uzayda beşinci boyut

image00142.jpg

Rus Bilim adamları uzayda beşinci boyutu (karanlık enerji) araştıracak.

İnterfaks ajansının haberine göre, Rusya evrenin genişlemesine etki eden “karanlık enerji”nin araştırılması için röntgen teleskopu ile donatılmış “Spektr-RG” adlı uzay gözlem uydusunu 2012 yılında fırlatacak.

Uzay Araştırmaları Enstitüsü yetkilisi Aleksey Vihlinin, gözlem aracında bulunacak teleskopla gözlenebilecek bütün galaksi kümelerinin parametreleri ve bunlara etki eden karanlık enerjinin saptanmaya çalışılacağını belirtti.

Amerikan bilim adamlarının, bundan 10 yıl önce evrenin hızla genişlemesine karanlık enerjinin neden olduğunu tespitinden sonra bu enerjinin araştırılmasına yönelik çalışmaların hızlandığına dikkati çeken Vihlinin, karanlık enerjinin fiziksel madde bulunan ortamda hiçbir etki yapmadığını, ancak maddenin bulunmadığı ve çekim kuvvetinin çok düşük olduğu ortamlarda varlığını hissettirecek etkilerinin saptandığını kaydetti.

Karanlık enerjinin tabiatının açıklanmasının, dünyaya bakışta devrim niteliğinde değişikliklere yol açabileceğini ve hatta 5. boyutun varlığının kanıtlanmasını sağlayabileğini ifade eden Vihlinin, uzayın bilinen 4 boyutuna ilave olarak beşinci boyutun olmasının sadece ilginç değil, aynı zamanda temel bilimler için önemli olduğunu söyledi.

Dünyada 12 bilim adamının karanlık enerjiyi araştırdığını belirten Vihlinin, Rus bilim adamları tarafından ise bu alandaki gözlemler için Antalya’daki Rus-Türk teleskopu ve Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti’ndeki teleskopun kullanıldığını ve birçok galaksi kümesinin araştırıldığını belirtti.

Vihlinin ayrıca, “Spektr-RG” gözlem uydusunun, bu merkezlerden yapılan araştırmaları birleştirerek, karanlık enerji araştırma görevini üstleneceğini söyledi.

En az beş yıl görev yapması planlanan “Spektr-RG”, karanlık enerjinin yanı sıra büyük karadeliklerin ve süpernova yıldızlarının araştırılmasına da hizmet edecek.

KAYNAK: AA

Paylaş:

Yorumlar

“500) UZAYDA 5. BOYUT” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Kürşad yorum tarihi 19 Ocak, 2009 09:46

    Millet uzayda 5. boyutu arayacak kadar hür ve özgür. Biz ab-d den yetki almadan toprağa kürek vuramıyoruz.

Yorum yap