50) SEVR’E “HAYIR” DİYEN KAHRAMAN: ALİ RIZA PAŞA

Yayin Tarihi 24 Ağustos, 2010 
Kategori KAHRAMANLAR VE BİLGİNLER

 

SEVR’E “HAYIR” DİYEN KAHRAMAN:

ALİ RIZA PAŞA

image001.gif

Sevr Antlaşmasına tek başına direnen Artvinli kahraman general Ali Rıza Paşa;

Ahıska Atabekleri sülâlesinin Artvin koluna mensup çok değerli bir şahsiyet de, Mehmet Medet Beyin oğlu Ali Rıza Paşa’dır. 1854 yılında Artvin’in Vezirköyü’nde dünyaya geldi.
Paşanın Millî Nevsal’de çıkan biyografisinde kendisinden Gürcistan’ın en asîl bir ailesine mensup olduğu belirtilerek yaptığı görevlerle vatanseverliği ve yiğitliğinin üzerinde bilhassa durulmuştur.Erzurum Askerî Lisesinden sonra İstanbul’da Harp Okulundan Topçu Üsteğmeni olarak mezun oldu. Bir süre Almanya’da eğitim gördü. Yurda döndükten sonra Harp Okulunda Topçu Öğretmeni olarak görev yaptı. 1896 yılında başlayan Türk-Yunan savaşına katıldı. Harbiye ve Bahriye nazırlıkları görevinde bulundu. Bu görevi sırasında 31 Mart Olayı meydana geldi. İsyancıların hakaretine maruz kaldı. Balkan Savaşı’nda Çatalca komutanlığı göreviyle başkent İstanbul’un ön savunmasına katıldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Damat Ferid Paşaya, “Top da vardı, tüfek de… Niçin harp etmediniz de mütareke yaptınız?” diyerek tepkisini ortaya koydu.Ali Rıza Paşa, 22 Temmuz 1920’de Yıldız Sarayında toplanan Saltanat Şûrâsı’nda Sevr Antlaşması için yapılan görüşmelerde red oyu kullanarak Padişah Vahdeddin’e karşı çıkan tek kişi oldu.

1921 yılında vefât etmesi üzerine Mustafa Kemal Paşa, Paşanın yegâne oğlu Fazıl Rıza Atabek’e şu telgrafı çekmiştir: “Vatanımız, babanızın umduğu gibi kurtulur da hepimiz halâs buluruz. Taziyetler, gözlerinizden öperim.” Mustafa Kemal.

Paşa’nın Türbesi Fatih Camiinde dir.

 

Kaynak: www.ahiska.org.tr 

Paylaş:

Yorumlar

“50) SEVR’E “HAYIR” DİYEN KAHRAMAN: ALİ RIZA PAŞA” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. perle yorum tarihi 28 Ağustos, 2010 11:50

    ah!NE OLURDU,CÖPLÜKLER YOK OLABILSEYDİ…DE DÜNYA TERTEMİZ OLABILSEYDİ.

  2. Namık Kemal Toker yorum tarihi 15 Ocak, 2015 01:39

    Padişaha bile karşı çıkabilen cesur yürekler, şimdi nerede?

Yorum yap