496) ERGENEKON’UN KİTABINI BİR AMERİKALI YAZDI

Yayin Tarihi 13 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

ERGENEKON’UN KİTABINI BİR AMERİKALI YAZDI

image00128.jpg

http://www.odatv.com/images/smallImages/separator3.gif

“Türkiye’de askeri hükümet Ankara’nın 10 yıl önce başlattığı Avrupa Birliği’ne katılma amacından vazgeçerek başvurusunu geri çekiyor, NATO üyeliğini askıya alıyor, Amerika’nın Türkiye topraklarındaki askeri üslerini kullanmasını yasaklıyor ve bundan böyle daha bağımsız bir dış siyaset izleyeceğini açıklayarak Rusya, Çin ve İran’la daha yakın diplomatik, ekonomik ve enerji bağları kuracağını ilan ediyor. Bunlara ek olarak, Kuzey Irak’ı karşısına alıyor.”

Amerika’nın korkulu rüyası bu.

Geçtiğimiz yıl içinde Amerika’nın dış siyasetini belirlemede en önemli kurumlardan biri olan neo-con Brookings Enstitüsü tarafından yayınlanan Winning Turkey, Türkiye’yi Kazanmak kitabında bu uyarı yapılıyor.

Kitabın yazarları Philip H. Gordon ve yakından tanıdığımız isim Ömer Taşpınar, doğru adımlar atılmadığı takdirde Amerika’nın Türkiye’yi kaybedeceği görüşünde.

Akıllarına gelen en korkunç senaryo da bu: “Bağımsız Türkiye”.

NATO’dan çıkma, Amerika-İsrail yerine Rusya, Çin ve İran gibi bölgesel  güçlerle bağ kurma bugün Ergenekoncu diye tanıtılan paşaların, aydınların savunduğu yoldu.

Ergenekon Operasyonu gerçekten bir darbeye mi karşı, “Bağımsız Türkiye” idealine mi?

Amerika’nın Türkiye’de darbelerle bir sorunu olmadığını biliyoruz. 1980 darbesindeki rolleri, “Our boys did it!”, “Bizim çocuklar başardı!” yollu konuşmalarını hiçbirimiz unutmadık.

Sorunun yanıtı açık değil mi?

Söz konusu kitabın yazarlarını da tanıyalım. Philip H. Gordon; ABD’li bir akademisyen,  Brookings Enstitüsü’nün Dış Politika Çalışmaları bölümü görevlisi ve Ulusal Güvenlik Konseyi eski Avrupa İşleri Direktörü. Ve vurgulanması gereken asıl önemli nokta; Gordon, ABD’nin yeni başkanı Obama’nın danışmanı. Philip H. Gordon ayrıca, Obama’nın dışişleri bakanlığı görevine atadığı Hillary Clinton’ın ekibinde de yer vereceği bir isim. Türkiye ve Ortadoğu üzerine çalışmalarıyla biliniyor.

Ömer Taşpınar ise, Brookings Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü olarak görev yapıyor. Radikal’de, Zaman’da yazılar kaleme aldı. Halen Sabah gazetesinde yazıyor. Johns Hopkins üniversitesinde öğretim üyeliği görevini yürütüyor.

Deniz Hakyemez

Odatv.com

Paylaş:

Yorumlar

“496) ERGENEKON’UN KİTABINI BİR AMERİKALI YAZDI” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 14 Ocak, 2009 05:40

  “Bana arkadaşını söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim.”
  Biri demiş, ama ne güzel demiş.
  Allah; Amerikalıyı korktuğu rüyaya uğratsın.

  Küçük bir nükte.
  Lafifeci hasta, kendisine geçmiş olsun demeye gelenlere sataşıyor.
  “Komşular, ben gidiciyim. Oradakiler köyümüzden sorgu sual ederlerse, köyümüz nasıl derlerse, ne deyim” deyivermiş.
  O sene yapılan seçimde, köyün uğursuzu, görgüsüzü, arsısı ve de hırsızı Kel Hasan muhtar olmuşmuş.
  Bir köylü; “Sen sana soru soracaklar, Kel Hasan bizim köye muhtar oldu de, onlar bizim köyümüzün halini anlarlar.” demiş.
  Bu fırka da nerden çıktı ki?

  Bilmem, ilgili fıkra, iki satır yorum yazdığımız yazının başlığını okuyunca, aklımıza gelmiş olamaz mı?

Yorum yap