495) YEŞİL IĞDIR-YETİM IĞDIR

Yayin Tarihi 18 Ağustos, 2010 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

YEŞİL IĞDIR-YETİM IĞDIR

igdir.jpg

“Ben, öncelikle Iğdır’ın milletvekillerinin eskiden vârolan ama şimdilerde pek telâffuz edilmeyen “hamiyyet” kavramını hatırlayarak cedlerine yapılan bu saygısızlığın hesabını soracakları ümidindeyim.”

Yukarıdaki satırlar değerli tarihçi yazar Murat Bardakçıya ait. Bu satırları bir cinnet kahkahasıyla okudum. Iğdır milletvekilleri, hamiyet, ced, saygı, saygısızlık kelimeleri kahkahamın dozunu artırdı.

Iğdır’ın milli hafızasını yok etmişler;

“… Iğdır Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü tarafından kargo şirketi aracılığıyla Genel Müdürlüğümüz ‘İvedik Cad. No: 59 Yenimahalle’ adresine teslim edilmek üzere 15 koli içinde gönderilen belgeler, teslim edilmesi gereken adres yerine farklı bir adreste bulunan Ergazi Atık Kağıt Ünitesi’ne teslim edilmiştir. Herhangi bir resmi yazı veya tutanağı bulunmayan evrak, kargo görevlisinin ‘Kargo şirketine ait imhalık evrak’ beyanı üzerine paralama ünitesine sevk edilmiştir. Iğdır Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü yetkilisinin aynı gün teslim işlemini yerine getirmek üzere Genel Müdürlüğümüze gelmesini müteakip durum fark edilerek evrakın paralama işlemi durdurulmuş ve olayla ilgili gerekli resmi işlem yapılmıştır” (Devlet Arşivleri Genel Müdüründen)

Sonra ne olmuş:

Bu suretle boşalan 1 inci derece kadrolu ve + 3600 ek göstergeli Kilis Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne, Iğdır Bayındırlık ve İskan Müdürü Harun TAŞKESEN’in,

Bu suretle boşalan 1 inci derece kadrolu ve + 3600 ek göstergeli Iğdır Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne Recep TUNCER’in, atanmaları, 657 sayılı Kanunun değişik 76 ncı maddesi ile 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince uygun görülmüştür.

2 – Bu Kararı Bayındırlık ve İskan Bakanı yürütür. (Resmi Gazeteden)

4/8/2010

Gördünüz mü? Birileri “Çamur ayaklayanlar”, “Çantacılar”, kavgasıyla meşgulken, birileri de kimliğimizi çalmakla meşgulmüş…Kargo kamyoncusu suçludur canım… Devlet arşivleri yerine büyük bir tesadüf eseri- başka bir kuruma değil de- Atık kâğıt ünitesine götürmüş.. Bizler de aptalız ya bu önemli açıklamaya inanmayacağız da neye inanacağız… Kargo şirketinin adı ne? Şoförün adı ne? Teslim edilen yerler arasında bu büyük farkın olmasının sebebi ne? Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün bu ilginç cevabının sebebi ne? Suçlu Kim?… (Kedidir, kedi?)

Sayın Murat Bardakçı’nın yazdığına göre; “Merak etmeyin, Dersim evrakını değil, Iğdır’ın iskân belgelerini imha ettik” diye buyurmuş genel müdür. Türkiye’de Dersim diye bir yer var da evrakları çok sıkı korunacak kadar kutsalsa (ki olabilir), Oğuz’un yirmi dört boyundan birinin adını taşıyan Iğdır namlı Sürmeli Çukurluğu daha mı az kutsal? Daha az kutsal ise neden arşivlerinin imha edilmesi için özel çaba sarf ediliyor? Kim yapıyor bunu?.. (Kedidir, kedi..) ve benim neden aklıma sürekli demografik yapısı değiştirilmesi için her türlü zulüm yapılan, nüfus kayıtları, iskân kayıtları çalınan ve yok edilen Kerkük geliyor ?

Tesadüfe bakın ki,15 koli arşivi adı saklanan bir kargo şirketinin adı saklanan bir şoförüne teslim edip yanlış adrese yanlışlıkla gönderen kurumun müdürü aniden Iğdır’dan alınıp Kilise gönderiliyor. (Kilisliler arşivlere dikkat ! )

Diyelim ki tapu kayıtları gitti, bundan kim, ne umuyor? Bizim masallarımız Dede Korkut’la başlar Dede Korkut’la biter. Bizim Destanlarımız  Oğuz Kağanla başlar Oğuz Kağanla biter. Bizim türkülerimizde, sevgimizle birlikte uğradığımız zulümler ve muhteşem direnişlerimiz vardır. Koç başlı mezar taşlarımız, kurbanlık koçlarımız vardır… Bizim taksilerimizde bile Üzeyir Hacıbeyli’nin operaları dinlenir. Bizim mahnılarımız, nağıllarımız, tapmacalarımız, sanatımız, resmimiz, musikimizle dolu muhteşem bir kültür hazinemiz var…Bunlar bir kargo kamyonuna sığdırabilir misiniz? Bunları kâğıt paralama makinalarında yok edebilir misiniz ?

Bunları yok etmeye ne çarların zulmü yetmişti ne de tiranların. Tapu kayıtlarını imha etseniz de kimliğimizi çalabilmeniz mümkün mü? Iğdır’dan her şey çıkabilir mümkündür. Ama Mankurt asla çıkmaz.

Kime diyorum bunları ben? Büyük insanları suçlamak haddim bile değil suçlu olsa olsa (Kedidir, kedi).

İşte onlara sesleniyorum. Biz sınır bölgesi şehriyiz ve bu mübarek sınırları kanımızla , canımızla yüzlerce yıldır koruyoruz. Her şeyimizi alabilirsiniz. Ama bilin ki elimizde son kalacak şey ay yıldızlı bayrağımız, bir de onun uğruna şartsız teslim edeceğimiz canımızdır. Onu almaya gücünüz yeter mi?

Son sözüm “çamur ayaklayan ve çantacı” kardeşlerime. Bu gaflet yetmedi mi? Emaneti ehline iade etmek mi? Laylay bala laylay mı?

İrfan Murat Yıldırım

        

        

        

Paylaş:

Yorumlar

“495) YEŞİL IĞDIR-YETİM IĞDIR” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. CEM UĞUREL yorum tarihi 18 Ağustos, 2010 15:28

  ACABA BU OLAYDA ŞU MEŞHUR B.O.P(BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ)’UN BİR ROLÜ OLABİLİR Mİ DİYE DÜŞÜNMEDEN EDEMEDİM.KERKÜKTE OYNANAN OYUN,ÇEVRİLEN FİLİM IĞDIRDA DA SAHNELENEREK BASİT BİR KARGO YANLIŞLIĞI(!!??) NETİCESİNDE ÜZERİ ÖRTÜLMEYE Mİ ÇALIŞILIYOR?TÜRKİYENİN BÖLÜNÜP PARÇALANMASI PROJESİ IĞDIRDAN BAŞLAYACAK ANLAŞILAN.ÇÜNKÜ TÜRK DÜNYASI İLE YEGANE BAĞLANTI NOKTAMIZ IĞDIRDIR.GÜNEY AZERBAYCANI DA İŞİN İÇİNE KATARSAK,ZİNCİR ŞEKLİNDE OLAN KESİNTİSİZ İRTİBATIMIZ IĞDIRIN VERİLMESİYLE KOPARILACAKTIR.İSTENİLEN VE DÜŞÜNÜLEN BUDUR.UYANIK OLMAMIZ GEREKİR.

 2. fatoş aydın yorum tarihi 19 Ağustos, 2010 01:51

  ben bu halkın yerinde olsam tapu yerine bu vatana ihanet edenleri vatanını namusunu beş paraya satanların kafalarını imha ederim varmı yürekli namuslu vatanına bayrağına sahip çıkan hodiri meydan hep birlikte elele hesap soralım bu satılmış yahudi dölerinden saygılar

 3. Arslantürk Akyıldız yorum tarihi 19 Ağustos, 2010 10:46

  Iğdır üzerinde oynana maksatlı olunlardan birisine tesadüfen şahir oluyoruz. Sevgili dostum İrfan Murat Beyin yazdıklarına aynen katılıyorum. “Canbaza bak,canbaza” sözü burada tam yerine oturuyor. Hafızamızı silmeye ve mankutlaştırmaya hizmet eden böyle bir durumu, teknik hata olarak göstermek, geçiştirmek veya göz yummak kesinlikle kabul edilemez. Bu durum göz önüne alınatrak Iğdırda bulunan başta, tapu, nüfus olmak üzere bütün birimlerin arşivleri yeniden ciddi bir şekilde gözden geçirilmelidir. Geç olmadan..

 4. ABD, AKP ve PKK ‘Evet’ Diyor! / Banu AVAR Yaz yorum tarihi 20 Ağustos, 2010 06:56

  […] I

 5. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 27 Ağustos, 2010 02:19

  yani!!!!!!!!!!ammada HAREKET ÖZÜRLÜ MİLLETMİSİZ AMA dimi?!
  -breh breh!uyuda BÜYÜ ÜLKEMİN ESSİZ İNSANLARI!
  *İLAC VERİYORLAR BİZE SANIRIM.
  *ne SABİRRRRR!NE SUSKUNLUK!
  nede COK SEVERMİSİZ!ORTAYI BULMAYI!
  PES!
  DAHA NELER OKUYUP?
  UNUTACAGIZ!
  -öyle ya!HATIRLASAK?TEPki gösterirdik.
  öyle degilmi?
  ……..

 6. ilhan tekce yorum tarihi 4 Mayıs, 2011 17:07

  size ne kelime yeter ne dil konuşan konuşana ndn mi cünkü parasız avukatlar gibisiniz ne yani ığdır coktan beri gitti de siz daha yeni uyanıyorsunuz ey ığdırlılar bende bir ığdırlıyım ama yazık………. anlayan anladı anlamayan davula millat.??

Yorum yap