493) CIA, TOPRAK SATIN ALIYOR!

Yayin Tarihi 11 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

CIA’nın, Sudan’da kirli anlaşması!

image00122.jpg

CIA bağlantılı Yahudi işadamı Sudan’ın güneyinde Dubai büyüklüğünde bir tarım arazisinin kullanım hakkını satın aldı.

CIA ve ABD dışişleri bakanlığı eski yetkilileri tarafından desteklenen Amerikalı Yahudi bir işadamı, Sudan’ın güneyinde çok verimli büyük bir tarım arazisini, bölgenin tanınmış bir ailesinden satın aldı.

Wall Street eski bankeri ve merkezi New York’ta bulunan Jarch Capital’in başkanı Philippe Heilberg, Financial Times’a yaptığı açıklamada, Dubai büyüklüğündeki 400 bin hektarlık bir tarım arazisinin kullanım hakkını, bölgede sözü geçen Paulino Matip’in oğlunun şirketinden çoğunluk hissesini satın alarak elde ettiğini söyledi.

Paulino Matip, Sudan iç savaşı sırasında her iki tarafta da savaşmıştı. Matip, 2005’teki barış anlaşması sonrasında Sudan’ın güneyinde meydana getirilen özerk bölgenin genelkurmay başkan yardımcısı olmuştu.

Tarım arazisi satın alma anlaşması, Heilberg’in Virgin Adaları’ndaki şirketi ile Gabriel Matip arasında imzalandı. Dünyada gıda fiyatlarının artması üzerine yabancı yatırımcılar dünyanın en uzak köşesi dahi olsa verimli tarım arazilerine yatırım yapmaya başladılar.

New York’tan telefonla gazeteye konuşan Heilberg, “Silahlarla gitmelisiniz. Çünkü burası Afrika” diye konuşurken, ne kadar para ödediğini belirtmedi.

Yabancı yatırımcılar ve hükümetler arasında bu tür anlaşmalar imzalanırken, Heilberg, toprak kiralama anlaşmasını hükümetle değil, merkezi hükümet ile Güney Sudan arasındaki savaşta yer alan bir milis güç ile imzaladı.

Jarc Yönetim Grubu, Jarch Capital ile bağlantılı. Bir Amerikan yatırım şirketi olan Jarch Capital’in yönetim kurulunda ABD dışişleri bakanlığı ve istihbarat örgütlerinden eski yetkililer bulunuyor. Başkan yardımcısı eski büyükelçi ve Afrika uzmanı Joseph Wilson. Bill Clinton döneminde Beyaz Saray’da bulunan Pentagon’un Ortadoğu ve Kuzey Afrika işleri danışmanı Gwyneth Todd da yönetim kurulunda bulunuyor.

Sudan’da toprak sahipliği konusu belirgin değil. Ancak Heilberg, bunu önemsemiyor, çünkü Sudan dahil Nijerya, Etiyopya ve Somali gibi bazı Afrika ülkelerinin birkaç yıl içinde bölüneceğini ve böylece bu işten çok karlı çıkacağını düşünüyor.

Devamlı haritaya baktığını ve değerli bir şey olup olmadığını araştırdığını söyleyen Heilberg, Sudan’ın batısındaki Darfur’daki isyancılar, Etiyopya’daki muhalifler ve Somali’deki geçici hükümet ile ilişki içinde olduğunu da söyledi.

Kullanım hakkı satın alınan arazide, güney Sudan hükümeti ile petrol çıkarılması konusunda bir tartışma yaşadıklarını söyleyen Heilberg, Jarch şirketinin tarım konusunda herhangi bir uzmanlığının bulunmadığını itiraf ederken, bu yüzden tarım yapmak üzere ortak aradığını da kaydetti.

Kullanım hakkı satın alınan arazi, Nil nehri ile sınır.

ABD Başkanı Bush’un da önümüzdeki günlerde, Güney Sudan başkanı ve Sudan devlet başkanı yardımcısı Salva Kiir ile Beyaz Saray’da bir görüşme yapması planlanıyor. Bush ve Salva Kiir, 2005’te Hartum ile G. Sudan arasında imzalanan ve yirmi yıldır devam eden iç savaşa son veren barış anlaşmasını ve Darfur’daki son durumu tartışacaklar!

DÜNYA BÜLTENİ HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“493) CIA, TOPRAK SATIN ALIYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 11 Ocak, 2009 10:43

  Cia toprak satın alıyormuş.
  Anladığım kadarıyla resmen cia olarak.
  Endişem şudur…
  Hans, Meri, Niko vs. olarak bizim ülkemizden toprak almış olamaz mı.
  Bazı kasabalarda, belki ilçelerde, yarın muhtarlıklar seçilirken çıkacak gümbürtüyü seyredin siz.
  Seçmenin yarıdan çoğu yabancı.
  onlara önce seçme, sonra seçilme hakkı vermek niçin mümkün olmasın.
  “Olmaz olmaz deme, olmaz, olmaz!”
  Bir kara mizaha doğru gidiyoruz.

 2. Kursad yorum tarihi 11 Ocak, 2009 18:55

  Biz kendi ülkemizdeki tarım alanlarını yahudilere kaptırmısız, sözde Kürdistanı akdeniz bölgesine doğru uzatmak için akdeniz bölgesinde toprak kapma telaşına düşülmüş. Sudan şurda kalsın.

Yorum yap