491) VE KAHRAMANLAR ÖLÜR, YURDU YAŞATMAK İÇİN

Yayin Tarihi 8 Ağustos, 2010 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, KATEGORİLENMEMİŞ

“VE KAHRAMANLAR ÖLÜR, YURDU YAŞATMAK İÇİN”

image0016.jpg

image0022.jpg

7 Şubat 1988 doğumlu Azerbaycan Türk askeri Astsubay Mübariz İbrahimov 19 Haziran 2010 günü tek başına Ermenilerin mayınlanmış arazisini geçerek düşmanlara ağır kayıplar verdirdikten sonra şehit düştü. Azerbaycan Devleti 22 haziran 2010 günü bu aziz şehide Milli Kahraman ünvanı verdi. Ülkenin birinde ise kendi asker ve subaylarına düşman muamelesi yapılıyor.

Resmini  gördüm. Gözlerin açık kalmış… Nerelere bakıyorsun Mübariz?… O bakışlar yüreğimi deldi geçti.. Kimsenin göremediği  neleri  görüyorsun şimdi  Mübariz? Yüzünde acı yok, ama huzur da yok… Yüzlerce yıllık serzeniş olduğu nasıl da belli… Serzenişin kime Mübariz? Ermenilere kara sınırı açmak isteyenlere mi bakıyorsun? Kim seni vurdu Mübariz? Ermeniler mi? Yoksa Ermenilerle perde arkasında gizli anlaşmalar yapanlar mı? Hangisinin kurşunu daha çok acı verirdi sana Mübariz?

Ellerini bağlamışlar Mübariz. Sımsıkı… Yaniden dirileceğinden mi korkmuşlar? Korkarlar tabii. Kürşad yüzlerce yıldır vatanı için çarpışanların bedeninde dirilmiyor mu? Bu destanı bizlere unutturmaya çalışanlar bunun kitaplara değil genlerimize yazıldığını bilmiyorlardı elbet. Vakti geldiğinde Kürşad atamız Mübariz kıyafetinde çıktı ortaya… Mübariz adının ve kanının hakkını verdi.

Burada da Mübarizler var senin yaşında… Dağlarda can veriyorlar hain kurşunlarıyla… Ailelerinin giyecek elbiseleri, yiyecek lokmaları yok ekonomik büyüklüğü yıllık bir trilyon dolar olan bu ülkede.. Hatta cenaze de giyecekleri elbiselerini belediye alıyor anne babasının, kardeşlerinin… Yine de vatan sağ olsun diyorlar senin gibi, ailen gibi Mübariz…

Senin yaşıtlarının çoğu orada da, burada da akılları bir karış havada dolaşırken senin kalbini sıkan neydi Mübariz? Kalbini ne sıkıyordu ki çakallar sürüsünün ortasına daldın tek başına? Aslında biliyorum Mübariz, biliyorum yüreğini sıkan derdi… Senin gibi, benim gibi sayısı az da olsa bir çok insanın yüreğini aynı dert sıkıyor… Sen herkesin en yüreklisi oldun.. O muhteşem yüreğine sığdırdın yaralı güvercini, sığdırdın kavs-ı kuzahı- gök kuşağı rengini… Yüreğin büyüdü, büyüdü memleket kadar oldu…

Ben Antepliyim ,Şahinim ağam,

Mavzer omuzlarıma yük.

Yumruklarımla dövüşeceğim…

Yumruklarım memleket kadar büyük.

Bu mısraları yazan Karabağlı Türk şairi senin Kürşad cesaretini duyunca biraz değiştirmeme izin verirdi.. Eminim

Ben Azeri Türküyüm, Mübarizim ağam

Silahım omuzlarımda yük.

Yumruklarımla döğüşeceğim…

Yumruklarım Türk Dünyası kadar büyük.

Yüreğin de Türk Dünyası kadar Mübariz… Sen dünyaya örnek olmak üzere gelen bir gençtin.. Biliyorum… Eğer daha erken dünyaya gelseydin  ya 20 ocak katliamında şehit olacaktın veya Hocalı Soykırımında… Belki Çanakkale’de 57. Alayda olacaktın.. Belki de Vatan için dövüşürken kılıcına yaslanarak şehit düşen Cevat Hanın yanında … Belki Ergenekon’dan çıkış için yol gösteren bozkurdun yanında..  Belki de Anadolu’yu vatan yapan yüce Başbuğ Alparslan’ın ordusunda… Belki İstanbul burçlarına bayrak diken Ulubatlı Hasan’ın yanında… Belki de Son kale Anadolu’yu savunarak ondan yeniden bir devlet yaratan Atatürk’ün ordusunda… Kim bilir?…

Allah sana yine bir Türk ordusunun üniformasıyla atamız Kürşad’ın cesaretiyle şehid düşme şerefini bahşetti… Keşke yaşasaydın da kendin gibi Mübariz Türk gençleri yetiştirseydin… Gözün açık kalmasın, yum gözlerini Mübariz, rahat uyu artık… Her Ramil, Her Mübariz düşmana, düşmanlara daha da bilendiriyor bizleri…

İrfan Murat YILDIRIM

image0032.jpg

image0042.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“491) VE KAHRAMANLAR ÖLÜR, YURDU YAŞATMAK İÇİN” yazisina 20 Yorum yapilmis

 1. Ümüd Alməmmədov yorum tarihi 8 Ağustos, 2010 22:39

  Sahitler olmez,Veten bolunmez!!!Oyan ey yuce TURK ulusu,vakit geldi,bir yumruk ol artik,bu ermenilere yerin goster!!!Nerdesin ey yer titreden Osmanli,Sefevi hukumdarlari,VATAN kan agliyor!!!Azerbaycan bir olsun,istemeyen kor olsun!!!!

 2. Necmiye Güneş yorum tarihi 9 Ağustos, 2010 11:18

  ALLAH RAHMET ETSİN.ARTIK DİYECEK BAŞKA BİR SÖZÜM YOK.NEFESİMİZ TÜKENDİ.BAŞTA LİDER OLMAYINCA KAPI KİLİT TUTMAZ ARTIK.BİZLERE RAĞMEN ONLAR BİLDİĞİNİ OKUYOR.ÇOBAN İYİ OLMAZSA KURT İLE ANLAŞIRSA, KOYUN NE YAPSIN TEK BAŞINA, ANCAK SÜRÜ OLARAK, BİRLİK OLARAK BAŞ EDER BAŞTA Kİ HAİNLİĞE.BALIK BAŞTAN KOKARMIŞ.SEN NE YAPARSAN YAP HOCA BİLDİĞİNİ OKURMUŞ.ONUN İÇİN TOPLUM BİLİNCİ ÇOK ÖNEMLİ! MEDYA ÇOK ÖNEMLİ!

 3. Ferid yorum tarihi 10 Ağustos, 2010 11:21

  Allah butun Azeri-Turk igidlerine rehmet elesin,artiq vaxtidi mence ayaga qalxmaq lazimdir ey Turk qardaslarimiz,sehidlerin qanini yerde qoymayaq,butun ermeni dovletini yandirmaq lazimdir,Ya$asin Azeri-Turk ovladlari

 4. Haberte yorum tarihi 12 Ağustos, 2010 13:16

  Bu güzel yazıyı sitemize taşıdık
  http://www.haberte.com

 5. ESMA yorum tarihi 13 Ağustos, 2010 18:05

  cok guzel paylasim allah razi olsun gardas hakini helal ed bende alinti yaptim yazidan kendi sitemize yazmak icin

 6. perle yorum tarihi 14 Ağustos, 2010 21:36

  NE DELİKANLIYMIS!SELVİ BOYLU,CESUR YÜREK!
  GAVURLAR GELSINDE GÖRSÜNLER CESUR YÜREK NEYMİS?
  ne yüce bir ruha sahpmis!CANIM EVLADIM.ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLESİN.
  AH!KESKE KESKE..KESKE YASAYIP,BÖYLE YÜREKLER YETİSTİREBİLSEYDİN.
  -ASLINDA BİZİM,
  ****TÜM GENCLERİMİZ BÖYLEDİR.
  –AMA PSLİK DÜNYA ONLARI VE KARSILARINA CIKAN GENC KIZLARI ÖYLE BERBAT DÜNYA İSLERİYLE OYALAYIP SARIP SARMALADILARKİ..VATAN DÜSÜNECEK HALLERİ KALMADI!
  *AMA SIKIYSA DİREK!CESURCA!SAVAS CIKARTSALAR YA!*iste o vakit görürlerdi..
  -AKSİNİ DÜSÜNMEK BİLE İSTEMİYOR İNSAN:(

 7. “...ve kahramanlar yorum tarihi 16 Ağustos, 2010 23:22

  […] […]

 8. Oğuzhan45 yorum tarihi 18 Ağustos, 2010 00:04

  İki sesli bir korodan nağmeler yükseliyor bu aralar: EVEEEEEEET, HAYIIIIIIIR. Diğer sesleri işitmek de zor, işitip de kıymetini anlamak da.
  Ne kadar çok duyar, ne kadar çok öğrenirsek o kadar ufkumuz geniş olur ve de dünyadan haberdar oluruz. Yoksa birçok öenmli hususda çoook geç kalmış olabiliriz.
  Duyuran ve öğretenlere şükranlarımızı sunuyorum. Saygılarımla…

 9. damardan yorum tarihi 21 Ağustos, 2010 18:12

  Arkadaslar bu askere cok üzüldüm ama böyle bir gercekte var azerbaycan rusyaya vize istemiyor gürcistana istemiyor ama türkiyeye istiyor yani azerbaycana acı cektiren dost acısına ortak olan düsman oluyor onların gözünde benim için vize güvensizliktir bana rusya kadar gürcistan kadar güvenmeyen ülkeye bende güvenmem

 10. NURİ GÖK yorum tarihi 30 Ağustos, 2010 09:22

  ŞEHİDİMİZİN RUHU ŞAAD OLSUN AMA AZERBAYCANI YÖNETENLER YÜZÜNDEN BÖYLE VAHŞETLER BİTMEZ AZERBEYCAN DEVLET YÖNETİMİ ŞU ANDA İSRAİLİ DOST BİLMİŞ GEÇENLERDE CİDDİ BİR GAZETEDE AZERBEYCANDA İSRAİL GİZLİ SERVİSİNİN VE FİRMALARININ CİRİT ATTIĞI YAZIYORDU ALLAHIN BİLE NALETLEDİĞİ İSRAİLİN MÜSLÜMAN KATİLLERİNİN AZERİ TOPRAĞINDA NE İŞİ VAR DİYE HALKI SORAMIYORMU YAZIKLAR OLSUN ONLARA, AZERİ TOPRAKLARI İÇİN CANINI SEVE SEVE VERMİŞ MÜCAHİTLERİN KEMİKLERİ SIZLIYORDUR NE DİYELİM ETRAFIMIZ ÇAKAL SÜRÜLERİ İLE DOLUYKEN BAŞIMIZDAKİ KURT KUYRUĞUNU BACAKLARIN ARASINA SIKTIRMIŞ ÖNÜNE ATILAN KEMİĞİ YALIYOR ALLAH CC.TÜM MÜSLÜMAN ÜLKELERE MERHAMET ETSİNDE BİZİ YÖNETECEK YÜREKLİ LİDERLER GÖNDERSİN ESKİSİ GİBİ.

 11. kürşat ahat yorum tarihi 31 Ağustos, 2010 11:30

  mekanın makamın cennte olsun mubarız Allah bizede Mübariz olmayı nasip etsin TANRI TÜRK Ü KORUSUN

 12. Kənan Gözəolov yorum tarihi 2 Eylül, 2010 16:34

  Mən Azəriyim. Mübarizlə fəxr edirəm ki, biz azeri-türklərinin belə qəhraman oğlu var. Allah Rəhmət etsin. Ruhu şad olsun. Başın sağ olsun vatan.

 13. Elmir Alizade yorum tarihi 2 Ekim, 2010 16:55

  Bu gun orda hizmet etmiw bir arkadaw yelenmi gercekmi nasil olmuw daniwdi bize.2 ermeni taqimini mahv etdikden sonra ermenilerin karakoluna sizmiw,alarm duymesine basmiw,ve karmakariwiklikdan istifade ederek,90 dan fazla ermeni oldurmuwdur…muhumatlari tam bitmiw ,sniperle ayagindan yaralamiwlar…kendisini vurmak icin bele 1 tek kurwunu kalmamiw,ermeni kopekleri cakal gibi yarali aslanimizin etrafini sarmiw,ezab verdikden onu senger boyu surudukden sonra,kurwunlamiwlar..:((((((((

 14. Alizade Mehemmed yorum tarihi 22 Kasım, 2011 23:24

  Hec bir turk esgerin qani yerde qalmiyacaq

 15. Mahmut YILDIRIM yorum tarihi 3 Mart, 2012 04:28

  Facebookta bu linkleri paylaşın, kahramanımızın ismini yaşatalım, bu kahraman bizlere örnek olsun.

 16. METANET yorum tarihi 27 Haziran, 2012 22:07

  MUBARIZ IBRAHIMOV—-BU ADI HER DEFE ESIDENDE SESLENDIRENDE QURUR FEREH DUYURAM HEM DE HELE DE TORPAQLARIMIZIN ermeni itlerinin TAPDAGI ALTINDA OLMASI SEBEBILE OZUME NIFRET EDIREM!!!!MUBARIZ KIMI SEHIDLIK ZIRVESINE QURURLA SEREFLE YUKSELECEYIM SANLI AY ULDUZLU BAYRAGIMIZIN SUSADAN XANKENDINDEN ASILACAGI GUNU SEBIRSIZLIKLE GOZLEYIREM…DUNYA TURKE QARSIDIR!!!!ALLAH TURKUN KOMEYI OLSUN!!!!

 17. Kemal YILMAZ yorum tarihi 5 Nisan, 2013 16:48

  Kahraman kardeşim benim. Seni yetiştiren anne babanın ellerinden öperim. Allah bize senin gibi cesur vatan aşığı devlet yöneticileri de versin. Tüm azeri kardeşlerimizin ve türk dünyasının başı sağolsun. Acilen büyük Türk birliğinin kurulması lazım.

 18. ümit ertürk yorum tarihi 21 Haziran, 2014 15:26

  selam bakude ısenız bana mubarız ibrahımov ve ramıl seferov un resmı lazım mumkunmudur sızce

 19. MÜBARİZ İBRAHİMOV | TÜRKÇÜLERİN KAVŞIT YERİ yorum tarihi 6 Nisan, 2016 19:31
 20. Mübariz İbrahimov | TÜRK TARİHİ ARAŞTIRMALARI yorum tarihi 17 Temmuz, 2021 20:41

Yorum yap