489) HAYALİ HARİTALAR TSK DENETİMİNDE

Yayin Tarihi 8 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN


 

SÖZDE HARİTALARA TSK EL ATTI

Türkiye’nin bir bölümünü başka adla gösteren haritalara son.  Kürdistan haritaları askeri kızdırdı. Yasal düzenleme geliyor…


MHP Genel Başkana Devlet Bahçeli’nin, daha geçen ay TBMM’de gösterip eleştirdiği Türkiye’nin bir bölümünü Kürdistan olarak gösteren haritalar gibi ‘kasıtlı ve yanlış haritalara” fren geliyor. Türkiye’de basılacak ve ithal edilecek tüm haritalara askerden onay alma şartı getirildi. Artık tüm haritaları askerler denetleyecek.

Haritalara askeri onay için kanun değişikliğine gidiliyor. Değişik, son dönemde ortaya çıkan ve uluslar arası toplantılarda da gündeme gelen Türkiye’nin bazı illerinin dahil edildiği Kürdistan ve Ermenistan haritaları gibi bazı haritalara karşı önlem olarak gündeme geldi.

AK PARTİLİ VEKİLİN TEKLİFİ

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Kemal Yardımcı tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan ve 38 maddeden oluşan kanun teklifinde, başta Askerlik Kanunu olmak üzere birçok kanunda değişiklik öngören kanun teklifinde haritalarla ilgili bu sürpriz değişikliğe de yer verildi.

Kanun teklifinde, 1925 tarihli 657 sayılı Harita Genel Komutanlığı Kanunu’na haritalar konusunda yeni bir madde eklenmesi öngörülüyor. Böylece, Türkiye’de basılacak veya ithal edilecek tüm haritaların Harita Genel Komutanlığı’ndan onay alınması şartı getirilecek. Teklifin 17.  maddesinde yer alan düzenlemeyle şu yenilikler getiriliyor:  

HARİTA, KÜRE VE ATLAS

-“Ülke menfaatlerine uygun olmayan ve uluslararası alanda istismar edilebilecek nitelikteki haritaların üretiminin ve kullanımının önlenmesi maksadıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yurt içinde üretilecek, ithal edilecek veya yayımlanacak olan basılı ve sayısal her türlü kara ve hava haritaları, atlas, küre ile benzeri harita ve harita bilgisini içeren her türlü doküman için, Harita Genel Komutanlığı’ndan uygunluk onayı alınacak”

KURUMLAR İSTİSNA

– “Kamu kurum ve kuruluşlarının kanunlarla verilmiş harita yapma görevlerine istinaden ürettikleri veya ürettirdikleri haritalar için Harita Genel Komutanlığı’ndan uygunluk onayı almayacaklar. Bu haritalarda, ülke menfaatlerine uygun olmayan ve uluslararası alanda istismar edilebilecek nitelikteki hususların yer almaması, ilgili kamu kurum ve kuruluşunun sorumluluğunda olacak.”

HAPİS CEZASI

– “Uygunluk onayı alınmadan basılan, dağıtılan veya yayımlanan  dokümanlar; Türk milli menfaatlerini, Türk varlığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, Türklüğün tarihi ve manevi derlerini tehlikeye düşürecek nitelikte ise, bu harita, atlas, küre ve benzeri dokümanı dağıtanlar veya yayımlayanlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve bin günden beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.”

KOMUTAN ONAY VERECEK

-“ Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler; basım, dağıtım veya yayımı konusunda uygunluk onayı aldıkları her türlü kara ve hava haritaları ile atlas, küre ve benzeri dokümanı, üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan beş yıl kullanabilecekler. Beş yılın bitiminde, yeniden Harita Genel Komutanlığına göndererek uygunluk onaylarını alacaklar.”

ÜLKE MENFAATİ

Kanun değişikliğinin gerekçesinde, “Ülkemiz hak ve menfaatlerinin  korunması açısından; Ege’de yıllarca savunduğumuz tezlerimizle çelişen ve uluslar arası hukuk açısından bir geçerliliği olmayan bu ve benzeri konularda, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, tüm birimlerin uyarılması ve tezlerimiz konusundaki bilincin artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması, uluslar arası platformda orta ve uzun vadede, Türkiye aleyhine aidiyet ve tarihsel hak iddiasına zemin teşkil edebilecek üretim şekillerinin önlenmesi, Kıbrıs Adası’nı kapsayan haritalarda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sınır, renk ve yazı ile gösterilmesi hususları büyük önem kazanmaktadır” denildi.

Gerekçede ayrıca, “Ülke menfaatlerine uygun olmayan ve uluslar arası  alanda istismar edilebilecek nitelikteki haritaların üretim ve kullanımının önlenmesi amacıyla harita, atlas, küre ile harita ve harita bilgisi içeren her türlü doküman için Harita Genel Komutanlığı’ndan uygunluk onayı alınması zorunluluğu getirilerek, bu zorunluluğa uymayanlar hakkında uygulanacak yasal müeyyideler düzenlenmiştir” ibaresi de yer aldı.

 internethaber

Paylaş:

Yorumlar

“489) HAYALİ HARİTALAR TSK DENETİMİNDE” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 8 Ocak, 2009 20:38

  Birçoğunuz hatırlayacaksınızdır,Amerikadaki bir enstitüde Türkiyeyi bölünmüş gösteren malum haritaların bulunduğu bir toplantı yapılıyor…Ve bizim basın bu toplantıya katılan bir havacı tuğgenerali afişe ediyor,”vay efendim bir general nasıl böyle bir toplantıda bulunabilirmiş???” diye…
  Sonuçta Askeri Şura o generali terfi ettirmiyor.Bu hemen akıllara tuğgeneralin sözkonusu toplantıya katılmasının Komuta kademesini kızdırdığı olasılığı geliyor.
  Acaba şu sorular sadece benim mi aklıma geliyor,yok başkalarınında geliyorsa neden sorulmuyor???
  1)Türkiyeyi bölünmüş gösteren haritalar Amerikadaki enstitülerde ilk kez mi gösterime konulmuştur?Daha önce bu haritaların eşliğinde başka toplantılar yapılmamışmıdır?
  2)Yapıldıysa bu toplantılarda bizim generalimiz/generallerimiz bulunmamışlarmıdır?
  3)Terfi ettirilmeyen general sözkonusu toplantıya Genelkurmaydan izin almadanmı gitmiştir?
  4)Izinsiz gittiyse herhangi bir disiplin cezası almışmıdır?
  5)Izinli gittiyse Genelkurmay bu toplantıların mahiyetini bilmedenmi izin vermiştir?
  6)Sözkonusu haritalar yıllardan beri yurtdışında mevcut iken bu duruma karşı herhangi bir tepki verilmişmidir?
  7)Verildiyse açıklayabilirmisiniz?
  8)Verilmediyse şimdiki bu hezeyanın sebebi nedir???Yurtdışında olunca sorun edilmeyen bir hadise yurtiçinde cereyan edince mi problem teşkil etmektedir???

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 9 Ocak, 2009 11:11

  Ülkelerin mutlaka kırmızı çizgileri olmalı.
  Harita…
  Bir ülke, resmi ağız yahut şahıslardan, başka bir ülkenin kırmızı çizgisini ihlal ettiği zaman, bu savaş nedeni sayılmalı.
  Olmladı mı, iki ülke arasındaki bütün antlaşmalar iptal edilmeli.
  Bir ihlal, diğer ihlalleri arka arkaya getirir.

 3. Oğuzhan OĞUZ yorum tarihi 10 Ocak, 2009 13:21

  SURİYE,YILLARCA HATAY’I SINIRLARI İÇİNDE GÖSTERDİ.BELKİ DE YİNE GÖSTERİYOR.ERMENİSTAN’IN EMELLERİ ZATEN MALUM.DAHA DÜN,DİYARBAKİR BELEDİYE BAŞKANI,NİYETİNİ AÇIKÇA BELLİ ETTİ.YUNANİSTAN’IN İZMİR VE DOĞU KARADENİZ ÜZERİNDEKİ PONTUS İDDİALARI…….BÜTÜN BUNLAR BU CESARETİ NERDEN ALIYORLAR.?GÜN:BİRLİK,BERABERLİK GÜNÜDÜR.BİZ,BİRBİRİMİZE KENETLENMEZSEK,BU ZIRVALARI ÇOK İŞİTİRİZ.AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM.BİR OLALIM,İRİ OLALIM,DİRİ OLALIM.GELİN CANLARIM,KARDEŞLERİM,BİR OLALIM,BİR OLALIM,BİR OLALIM.TEK YUMRUK OLALIM.SÖZ KONUSU VATANSA,GERİSİ,TEFERRUATTIR.

Yorum yap