488) TÜRKİYE, FEDERASYON MU?

Yayin Tarihi 7 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

 image00114.jpg

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt halkının dilini, kültürünü ve kimliğini kabul etmeyenlerin 20 yıldır verilen mücadele sonucu kabul ettiklerini söyledi. Baydemir, “Bu mücadele böyle devam ederse, yakında bu topraklarında adını kabullenecekler” dedi.

DTP’DEN YENİDEN ADAY
29 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde DTP’den yeniden aday adayı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, tek aday adayı olarak, bugün Bağlar Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nda oluşturulan ‘Seçim Platformu’nun karşısına çıktı.

Sivil toplum kuruluşları, DTP’nin gençlik, kadın komisyonları, mahalle muhtarları ve mahalle komisyonlarının oluşturduğu seçim platformunun toplantısı, ‘demokrasi şehitleri’ için saygı duruşu ile başladı. Toplantıya DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, DTP Diyarbakır milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Gültan Kışanak da katıldı.

BÜTÜN KÜRDİSTAN’DA BELEDİYELERİ İSTİYORUZ’
Toplantıda ilk konuşmayı Kürtçe yapan Divan Başkanı ve seçim komisyonu üyesi Lütfü Dağ, 29 Mart seçimlerinin Kürtler için yerel seçimden çok siyasi bir seçim olacağını savundui. Dağ şunları söyledi:

“Bu seçim Kürtler için aynı zamanda bir referandum olacaktır. Biz sadece bir iki ili değil, bütün Kürdistan’da belediyeleri istiyoruz. Kimse Diyarbakır’ı bizden alamaz. Amed (Diyarbakır) Kürt halkının kalbidir. Dün din ile Kürtleri kandırmaya çalışanlar, bugün TRT 6 ile kandırmaya çalışıyorlar. Biz adaylarımızı konfederalizm sisteminde olduğu gibi belirlemeye çalıştık. Sorunlar olabilir, sıkıntılar yaşanmış olabilir ancak önümüzdeki başka seçimlerde bunlar da giderilecektir.”

‘BAŞBAKAN SAMİMİ DEĞİL’
DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sert bir dille eleştirerek, Başbakan’ın Filistin’de barış ve ateşkesi sağlayamayacağını ileri sürdü. Demirtaş şöyle konuştu:

“Başbakan, barış konusunda samimi değil. Samimi olsaydı önce kendi ülkesinde barış sağlanması için çaba sarf ederdi. Bu nedenle Başbakan’ı Ortadoğu’da kimse ciddiye almaz. Bir taraftan talimat verip günlerdir Kandil’i bombalayacaksın, diğer yandan Filistin için barış ve ateşkes isteyeceksin. Onun için İsrail, ne kadar barış ve ateşkes istiyorsa Başbakan Erdoğan da o kadar istiyordur. Başbakan, önce barış için kendi ülkesinden işe başlasın. Bu ülkenin topraklarına atılan her bomba olsa olsa AKP’nin sonunu getirecektir. Hava ve kara operasyonları derhal durdurulmalıdır. ‘Ya sev ya terk et’ diyenler 29 Mart’ta sandıkta cevabı alacaklardır.”

TRT ŞEŞ BAŞBAKAN’IN MASKESİ
Demirtaş, Kürtçe yayın yapan TRT 6’nın yayınları konusuna da değinerek, “TRT 6, Başbakan’ın maskelerinden biridir. Ama bu halk geçmişte yaşananları unutmadı. TRT 6 maskesini taksalar da kirli yüzlerini saklayamazlar. TRT 6 nevruzda yaşanan baskıları ve zulmu yayınlasın, biz de TRT 6’yı izleyelim. Bizim televizyonumuzdur diyelim” dedi.

‘BU TOPRAKLARIN ADINI DA KABULLENECEKLER’
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmada siyasi mesaj verdi. Türkçe konuşmasında ise 5 yılda yaptıkları çalışmaları sinevizyon gösterisi eşliğinde anlattı. Baydemir, Kürtçe konuşmasında, “Bu halkın dilini, kültürünü ve kimliğini kabul etmeyenler, 20 yıldır verilen mücadele sonucu bunu kabul ettiler. Bu mücadele böyle devam ederse, yakında bu toprakların da adını kabullenecekler” dedi.

FABRİKA YERİNE KARAKOL YAPTILAR
Türkiye’de geri kalan 21 ilin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yer aldığını söyleyen Baydemir, şöyle konuştu:

“Hükümetler, batı illerine fabrika, otabanlar yaparken, Doğu ve Güneydoğu’ya karakol yaptılar, Jandarma gönderdiler. Kimliğimizden, dilimizden, kültürümüzden ve inancımazdan asla vazgeçmeyeceğiz. 80 yılda yapılamayanı bütün engellemelere rağmen 8 yılda yaptık. Biz devletin bize biçtiği yoksulluk kefenini yırtacağız. Kimlik kadar, dilimiz kadar, bizim için ekonomik ve sosyal kalkınma da önemlidir. Sosyal ve ekonomik kalkınmayı da söke söke alacağız. İmar planı konusunda bu kentin 30 yılını planladık.”

Konuşmalardan sonra basına kapalı olarak devam eden toplantıda Baydemir, seçilmesi halinde yeni dönemde yapacağı çalışmaları anlattı. (Hürriyet)

Paylaş:

Yorumlar

“488) TÜRKİYE, FEDERASYON MU?” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. A. Hüsnü Sezgin yorum tarihi 7 Ocak, 2009 02:05

  BİR HATIRLATMA!

  Cumhuriyet’imizin esaslarından birisi de kendi varlığına düşman olanlarla mücadeledir! “Demokrasi anlayışımızın bir gereğidir” denilerek Milli Meclis’in göbeğine yerleştirilen bu “uzaktan kumandalı” kuklaların bu fırsatı bulmaları, Türkiye Cumhuriyet’ini gaflete düşürenlerin bir eseridir!

  Bu vesile ile:

  1-Bütün bir Anadolu Yarımadası ‘Türk’e aittir’! Orada yaşayanlar da bu milletin bir parçasıdır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin rızası, kudreti ve desteği ile orada yaşamaya devam etmektedirler!

  2-Dış destekli bir takım ihanet şebekelerinin muhtelif farklılıkları ön plana çıkararak bu topraklar üzerinde ayrı bir “irade” ortaya çıkarma gayretlerinin, emperyal hedeflerle çakışır bir şekilde geliştirildiği, gayet manidardır!

  3-Her ne olursa olsun, Türk tarihi ve Türk kanıyla bugün bize bahşedilen ve doğu Anadolu dahil bütün vatan topraklarının dokunulmazlığını doğal haklarımız içinde kabul etmemizi gerektiren tarihi geçmişimizi inkâr etmemiz ve inkâr edilmesine müsaade etmemiz beklenemez!

  4-Bölünemez bir bütün olarak muhafaza etmek azminden bir an bile vazgeçmemiz mümkün olmayan bu topraklar üzerinde “başka milletlerden destek alarak” bize bir takım dayatmalarda bulunmak isteyen ve “‘köken’ itibari ile de bizden olmadıkları halde, milletimizin hoşgörüsü ile bizen kabul edilmiş olan” bir takım “dönme”lerin bu hoşgörümüzden istifade ile ve kendilerinden olmayan insanlar üzerinde “tahakküm kurma” hevesiyle, cüretkarâne talepler dile getirebilmiş olmalarını, mevcut idarelerin zaaflarına atfeder ve asla Türk Milleti adına verilebilecek bir “söz” veya bir “hak” olarak kabul etmeyiz.

  5-Tarihi gerçekler ışığında, Türk Milletini esaret altına alarak kendi emperyal emellerine yol vermek isteyen zihniyetlere geçit verilemeyeceğini, bu millet bundan 88 yıl önce de “kendilerine” ve “uşaklarına” anlayacakları dilde “ifade” etmişti. Yeniden denemenin daha fazla kan ve gözyaşı olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatır, böyle bir “hatırlatmanın”, milletçe gerek duyulan huzur, sükûn ve “ilelebed bağımsız yaşama” azim ve iradesini ifade ettiğini ve bu izahatın, bu defa “bu hatırlatmanın” muhatabı olanlar tarafından “doğru bir şekilde” anlaşılmasına yardımcı olacağını umarız!

  .!

 2. Kursad yorum tarihi 7 Ocak, 2009 11:08

  ulan haysiyetsiz başkan. Bu ülke nin oralara neden fabrika değilde karakol yaptığını siz daha iyi biliyorsunuz. Oralara neden okul yada hastane değilde karakol kurulduğunu siz daha iyi biliyorsunuz. Bir tane öğretmen, bir tane memur mu bıraktınız katletmedik. Bir tane okul mu bıraktınız bombalamadık. Hayvancılıkla uğraşan kendi insanlarımız dediklerinin hayvanlarını bile dağdan inip telef ediyordunuz. Bunları yapan PKK değilmiydi. Doğunun geri kalmasının tek sebebi siz ve sizin gibi cahilce ve kuklaca düşünen PKK ve taraftarlarıdır.

 3. Tamer Şahin yorum tarihi 7 Ocak, 2009 19:54

  Orhun yazıtlarını okurken benzer şeylerin yüz yıllar öncesinden var olduğunu, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlerin asırlardır var olduğunu ancak her seferinde bu bozguncuların hep aynı akibete uğratıldığını görüyoruz bu değişmez.
  Yine aynısı olur hiç şüphesiz, bizim kimseye bağışlayacak vatan parçamız yok. Bozguncu işbirlikçi hainler yakın geçmişimizde de olmuştu mütareke yıllarının istanbulunda ve o günün Osmanlı coğrafyasında, bugün o bozguncuların ingiliz işbirlikçisi arapların halini görüyoruz filistinde, bu gerizekalılar sanıyorlarmı ki gerçekten de istedikleri gibi bağımsız bir bilmem ne devleti olacaklar, şamar oğlancılığından öteye gitmez onlarınki, ha tabii ki bu söylemler yapılan icraatlar karşısında bu günkü devşirme kafalı hükümetin tutumu vatan severleri üzmektedir, yapılacak tek şey var o da yönetimi ele almak bu da evvelemirde yerel seçimlerde bilahare de genel seçimlerde bu ülkenin başına vatansever kadroları getirmekle olur,
  Keser döner sap döner gün gelir hesap döner, hiç kimsenin yaptığı alçaklık yanına kar kalmaz bir gün mutlaka hesabı sorulur.
  Bu günkü devşirme kafalı, soroz sermayesi ile beslenen ciadan maişet alan ılımlı islam ılımlı bilmem ne savunucularının yaptıklarını illa ki birileri bir yerlere not ediyor………..
  Bu güne kadar hep sesiz ve derinden geldiler gerçek yüzlerini maskeleyip anadolu insanını hep kandırdılar ancak maymun gözünü açtı
  Bu federasyon söylemlerini ilk Özal dürtüklemişti bu gün Anap’ın hali belli adını bile anan yok.
  İçimizdeki kin asla yumuşamaz bu ülkenin evladına kurşun atanı affedeni bizde affetmeyiz Allah’da affetmez…….
  Onbinlerce vatan evladı hayatının baharında bu vatan uğruna toprağın bağrına girdi bu acıları kimse yumuşatamaz kimse hafızalardan silemez,
  Gün gelir bardak taşar bir damla bin çığ olur .

 4. Tamer Şahin yorum tarihi 7 Ocak, 2009 20:03

  Provokatör söylemler onların en iyi bildikleri ve icra ettikleri iş.
  Her yerde var iş yerinde yanıbaşımızda otobüste sokakta aynı apartmanda bu ayrışmayı bilerek ve kasıtlı olarak yapıyorlar hep tahrik hep tahrik, ya sabır çekip dişlerimizi sıkıyoruz.
  Sinsice ve sabırla bu eylem ve söylemleri sürdürüyorlar bu işin sonu belli ancak vaktini Allah bilir………..

 5. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 7 Ocak, 2009 23:15

  *HEPSİ;OLDUKCA İYİ AKTÖR.TABİİ!KENDİ DALLARINDA..
  BASTAN AYAGA!!KARSILIKLI,BİRBİRİNİ KÖTÜLEMELER!
  TUHAF!..NEREYE VARICAK BUNSA SAHNEYE KONAN OYUNLARIN..BİLİNMEZ?
  –AMA ORANIN İSRAİL TARAFINDAN ELE GECİRİLDİGİ DUYURULDU.
  *BUNUN FARKINDAMI DEGİLLER?
  -YOKSA BU KONUDADAMI!ROL KESİYORLAR?
  *İYİ..BUNCA YILDIR TÜRKİYE CUMHURİYETİNE *NASİP OLMUS*TOPRAKLAR, DİLERDİKKİ;YİNE AYNI KALSIN, VE DOSTLUK KURULSUN.-AMA YAHUDİLER EL KOYUNCA!HESAP KENDİLİGİNDEN HALLOLUR!
  *YOKSA SVASICAKMIYDINIZ?YANİ;BURDAN YAZMAK KOLAY DA!!GERİSİ NASIL HALLOLUCAK?
  –TUHAF!YUMURTA ARTIK KAPIYIDA GECTİ!!!!!!

 6. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 9 Ocak, 2009 11:22

  Kendisi içerde olmayan, yahut yazılanlar için; “Ben yazmadım, benim değil” diyen bir paşanın notları yüzünden bu ülkede paşalar tutuklanıyor.
  Şu Diyarbakır Belediye başkanı…
  Bu herifin yaptıkları için Türk ceza kanunununda hiç bir müeyyide yok mudur?
  Bu ayıp değil midir?

 7. yaşar toptaş yorum tarihi 9 Ocak, 2009 17:07

  bunların konuşmalarına göz yumanlara fırsat yaratanlara yazıklar olsun türk milleti sadece bunlarla değil bunlara göz yuman ve bunlara fırsat yaratanlarlada mücadele edecektir

Yorum yap