487) İSMAİL GASPIRALI’NIN MADALYALARI

Yayin Tarihi 6 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN, TÜRK DÜNYASI

MADALYALAR AİT OLDUKLARI YERDE

image00113.jpg

—————————————————————————–

Kırım Tatar Türklerinin ve Türk Dünyası’nın en büyük aydınlarından İsmail Bey Gaspıralı‘ya verilen 2 madalya nihayet Gaspıralı Müzesi’ne ulaştı. Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) verdiği bilgiye göre Türk lehçelerinin birleştirmek için yaptığı çalışmalarla tanınan Gaspıralı İsmail’e verilen Osmanlı nişanı Kırım’daki, müzeye iade edildi. Kırım Bahçesaray’ da çıkardığı Tercüman Gazetesi ile Türk Dünyası’nın ortak dile kavuşma mücadelesi veren Gaspıralının anısı Kırım’daki müzede yaşatılıyor.

     Yaşadığı dönemde Gaspıralı`ya İran tarafından hediye edilen “Aslan ve Güneş” madalyası ile, Sultan Abdülmecit`in verdiği “Mecidiye” madalyası 2007 yılında Gaspıralı müzesine gönderilmişti.

     Türk koleksiyoncu Mehmet Bektaş tarafından Gaspıralı müzesine bağışlanan iki madalya Ukrayna gümrük yetkililerinin belge eksikliğini gerekçe göstermesi nedeniyle o günden bu yana gümrük deposunda bekletildi.

     Gaspıralı Müzesi yöneticilerinin ve Kırım gümrüğü yetkililerinin araya girmesiyle tamamlanan işlemlerin ardından, madalyalar müzedeki yerlerini aldı.

    “Aslan ve Güneş” ile “Mecidiye” madalyaları artık müzeyi ziyaret edenler tarafından görülebilecek.

     1851-1914 yılları arasında yaşayan Kırımlı İsmail Gaspıralı, Tatar Türklerinin yetiştirdiği en önemli eğitimci, yayıncı ve politikacılardan biriydi.

     Rus İmparatorluğu’nda yaşayan Türk ve İslam toplumlarının eğitim ve kültür alanında modernleşmesini savunan bir entellektüel olan Gaspıralı, Rusya`daki Türk halklarının birleşmesi için çaba göstermişti.

     Uzun yıllar Rusya’da tek Türk gazetesi olarak kalan Tercüman gazetesini Rus ve Kırım Tatar dillerinde yayınlayan Gaspıralı`nın adı Kırım`da açılan müzede yaşatılıyor. 

www.qha.com.ua

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“487) İSMAİL GASPIRALI’NIN MADALYALARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 9 Ocak, 2009 11:34

  Türk milleti, kendisine hizmet edenleri unutmamalı.
  Gaspıralı bunlardan birisi.
  Mekanı cennet olsun.
  Çalışması örnek olsun.
  Allah, bu millete, yeni Gaspıralılar nasip etsin.

Yorum yap