481) İSKİTLER’İN TÜRKLÜĞÜ

Yayin Tarihi 7 Ağustos, 2010 
Kategori TÜRK DÜNYASI

İSKİTLER’İN TÜRKLÜĞÜ

image0015.jpg

İskit tarih ve kültürünü yazılı- görsel belgelerle çok kısa olarak inceleyelim :
Ön-Türkler iki büyük guruba ayrılırlar. ON(hun) lar ve OQ’lar. İskitler Ön-Türklerin OQ bölümündendirler.  İskitler Yazı sahibidirler. Şzent- Miklos hazinesinde bulunan 12 altın içki takımının kupalarında bu Türkçe’yi okumaktayız. Baştan sona şiir olan metinde her kupaya ayrı bir mısra yazılmıştır bunlardan ilkinde Ön-Türkçe olarak :
OQ Ësibiz OY Ëzisiyiz şeklindeki mısra (OQ milletinin kutsal düşünceleri) demektir.
İskitlerin Ön-türkçe adı,
UÇ-ËSİG ËL AT’.. Uç = lider, önder… Ësig = etik, edilmiş, olan… ËL = halk, .. At = nam, ad, tanına , …bilinen,….Lider olarak tanınan halk
Ön-Türkçe bilmeyen fakat anlamlar hakkında bir fikri olan Herodot bunu ASKOLAT okumuştur…Bu hâlen Asyada OSKOLOT diye bilinmektedir.
Yunanlılar bunu SKYTH şekline sokmuşlardır .. Oradan da tüm dünyaya bu şekilde yayılmış biz de İSKİT olmuştur
Franszıca’da SCHYTH (SİT) diye seslendirilir.
İstanbula vardığında bu ad SCUTAİ (Üsküdar) şekline dönüşmüştür.
İncil’de (Ahd-i Atîk) ise bu ad ASHGOUZA’dır. (Nouveau Testament, Pléiade, 1957, Paris)


İSKİT adı, bu halkın adıdır. Kurdukları devletin adı OQ-UŞUY’dur. OQ federasyonu demektir. Tarihte bu adla ( -1517) de, AT-OY BÏL’in yani AT-OY Konfederasyonuna dahil bir federasyon halinde ilk kere görülmüştür. Bu, AT-OY federasyonu OZU- ÖGİZ (dinyeper) ırmağından Çin sınırına kadar uzanırdı. Bunun içinde
OQ-UŞUY, doğuda Rumanya, Batı’da Kafkasları içine alırdı. (-516) da Kafkaslardan aşağı inip Urartu devletini yıkmış ve fakat sonra onunla birleşip DEŞT-İ KIPÇAK federasyonunu kurmuşlardır ; başkenti Kafkaslarda ÇUR idi. Bu devlet, 1395’te, Timur tarafından TEREK savaşıyla tarihten silinmiştir. ( Bu tarihi Asyalı kardeşlerimizden Kâzım Mirşan yoluyla öğreniyoruz)
image0021.jpg

Yukarıda, Rumanya’da VUİN adlı bir köylünün alusunda bulunmuş olan 23 parça altın eşya’dan oluşan ŞENT MİKLOŞ hazinesindeki kupalardan birinin üzerindeki yazıyı görüyoruz.
İlk satır, Asya Türkçelerini ve dolaylı olarak Ön-Türkçe bilmeyen 5 Türkolog’un yakıştırma olarak yanlış okuma şekli görülmektedir.
Yazı solda sağa yazılmıştır, araştırmacılar yazıyı soldan sağa okuma becerisini göstermişlerdir..
Şekillerin bazısı harf bazısı hece olarak okunmuştur
uydurma halde 4 ayrı cins şekl (a) diye okunmuştur(!)
RUK ve İÇU birer hecedirler harf değildirler.
Altta ise, K.Mirşan tarafında sağdan sola okunan ve DAMGA sistemiyle yazılmış olan yazıda, ÖVÜLEN AD’ın BAYRAĞI İT(kurt) dur cümlesi çıkmıştır.
Bu örnekle İskitlerin Yazı sahibi olduklarını artık Türk olmalarından şüphe edilmemesi gerektiğini ortaya koymuş bulunmaktayız.

Batı dünyası, İskitleri Grek etkisi altında görmek istediklerinden İskitlerin tarihini (VII.yy) diye veririler. Bu tarih son zamanlarda (VIII) e yükselmiştir.

 

image0031.jpg
İskitler tarihe ALTIN USTASI olarak geçmişlerdir. Yarattıkları eserlerden ALTIN ELBİSELİ KADIN bir dünya hârikasıdır
Pazırık qurganından çıkan Pazırık Semer halısı , Türk halı san’atının şaheserlerinden biridir ; Batı bunu hemen İran kültürüne bağlamak istemiştir. Fakat, Halının ortasında 24, iç çerçevesindeki 62 sayıda OQ-OĞ damgaları 2’nci iç çerçeveyi süsleyen 65 adet ÖG-AT damgası vb… halının Öz-Türk eser olduğunu ispat ederler..

İskitler’in tarihini kısaca vermiş bulunmaktayız.
Bu belgeler , görsel yazıya dayanan belgeler ışığında sunduğumuz bilgilerin artık tarih kitaplarına geçmesinin zamanı gelmiş çoktan geçmiştir.
Bilinen verilen Akademik bilgiler, genelde Batı’nın kendi çıkarlarına göre kaleme aldıkları köksüz eksik ve yanlış tarihe dayanmaktadır.

HALUK TARCAN

image0041.jpg

Kırım Kul-Oba’daki kurgandan çıkarılan İskitli heykelciği

image005.jpg

Tillia Tepe’de (Kuzey Afganistan) bulunan han tacı

image006.jpg

Tillia Tepe’de (Kuzey Afganistan) bulunan bir İskit buluntusu. İki yılan ya da ejder arasında bir insan figürü tasvir edilmiştir.

image007.jpg

Altın Tarak, Hermitage müzesi, St. Petersburg, Russia.

Paylaş:

Yorumlar

“481) İSKİTLER’İN TÜRKLÜĞÜ” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. Muharrem Günay Sıddıkoğlu yorum tarihi 9 Ağustos, 2010 11:02

  Çok teşekkür ederim. İskitlerin Türk olduklarını biliyoruz. Fakat belgelerle yazmak çok güzel..

 2. yaşar karamallı yorum tarihi 17 Ağustos, 2010 18:48

  NEDEN Tarih kitapları hala yabancı kaynaklarının yada bizim dışımızdaki emperyalistlerin istediği gibi yazılıyor kendi tarihimizi nezamana kadar onların istediği gibi okumaya devam edeceğiz,bizim ünüversitelerimiz, araştırma enstütülerimiz NEREDE????????

 3. ibrahimedip türkbaş yorum tarihi 20 Ağustos, 2010 15:45

  verdiginz bilgiler için teşekkürler kimbilir genel bilinen türk tarihi dışında rus bulgar çin vs tarihçilerin bildigi bizim tarihçilerinde belki bildigi ama türkiyenin kısır ortamında bu engin tarihi ve yaşadıgı cografyaları nasılda ıskalıyoruz

 4. kerimhan ali yorum tarihi 30 Ağustos, 2010 13:08

  hadi ordan iskitlerin irani halklardan oldukları bütün dünya tarihçileri tarafından biliniyor.Bunu bir tek türk tarihçiler kabul etmiyor.Bu kadar ilkelil olamaz

 5. Abdullah yorum tarihi 17 Ekim, 2010 01:02

  İskitler Türk olmuşlar hiç kimse de şüphe olmasın!

 6. Avni Sinanoglu yorum tarihi 6 Kasım, 2010 05:41

  Iskitler saten Türk tü ne demek.
  Türük kelimesi Tanriya inanan insanlar (türlü türlü) demek, yani bir milletin dogusunu yansitmiyor! ÖkükTürük. Orhun Abidesi!
  Türük milletinin genetik yapisi yoktur. Eger Iskitlere Türk deses mana bakimindan bir sey ifade etmez. Iskitler ve Hunlar bizim Atalarimizdir. Aralarinda ayrilik varmiydi daha halen belli degil.

 7. melike karakurt yorum tarihi 25 Ocak, 2011 02:05

  HANGİ TAŞIN ALTINI KALDIRSANIZ TÜRKLER FIŞKIRIYOR.BİNLERCE YILDAN BERİ TÜRK DÜŞMANLIĞININ NEREDEN GELDİĞİNİ ARTIK ÇÖZMEYE BAŞLIYORUZ.BU İŞİ BİRAZ DAHA DEŞELERSEK ‘ADEM İLE HAVVA NIN DA TÜRK OLABİLECEĞİ MÜMKÜN GÖRÜNÜYOR.
  KİM NEDERSE DESİN TÜRKLER, KOŞULLARIN ZORLAMASIYLA GÖÇER HAYATI YAŞAMIŞSALARDA, BU MİLLETİN KANINDA ASALET VAR. OSMANLISI, İSKİTLERİ OLSUN, BİR DÖNEMİ SAYMASSAK KÖLEYİ KÖLELİĞİ REDDETMİŞTİR.TÜRKLERİ AŞŞAĞILAYAN BATILILAR, AMERİKALILAR,YÜZYILLAR BOYU KÖLE TİCARETİ YAPMIŞLAR, İSTİLA ETTİKLERİ TOPRAKLARIN SAHİPLERİNİ YA ÖLDÜRMÜŞLER YA SÜRÜNDÜRMÜŞLER,LAFA GELİNCE HEPSİNDE,PABUÇ KADAR DİL’ TÜRK MİLLETİNİN NE BARBARLIĞI, NE CANİLİĞİ KALIR.BÜTÜN BUNLAR,PEKÇOK ŞEYİ ÖĞRENDİKLERİ TÜRKLERDEN KORKTUKLARINDANDIR.GEÇEN YIL UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN KATLİAMI HATIRLAYIN BİR KEZ DAHA.TİCARETTE, SANATTA,İNSANLIKTA ÇOK ŞEYİ ÖĞRENDİKLERİ,TÜRKLERİ KARALAMAK İÇİN ROLLERİNİ İYİ OYNADILAR HEPSİ. BİZDE AĞZIMIZI AÇIP,ULAN BARBAR SİZSİNİZ DEMEDİK, DİYEMEDİK, UYSAL KOYUN GİBİ BAŞIMIZI EĞDİKÇE SONUNDA ÇUVALI GEÇİRİVERDİLER BAŞIMIZA. BİZ HALA UYUYOR UYUYORUZ.UYURSAN BİR AVUÇ ERMENİ BİLE BUNU FIRSAT BİLİP ÇIKAR SINIFINA KATILMAK İÇİN YOLA DÜŞER. NE DEMİŞLER ERKEN KALKAN YOL ALIR. UYUMA TÜRK MİLLETİ UYUMA ATALARININ KEMİKLERİ SIZLIYOR.

 8. ismail yorum tarihi 10 Şubat, 2011 16:41

  İskitlerin türk halkı olduklarını kabul etmek için çok fazla da derine inmeye gerek yoktur yaşşadıkları yer ve coğrafya dolayısı ile bıraktıkları yazıtlar ve meta lar vasıtası ile bu dillerden anlamayanlar bile anlayabilir bunu..
  kerimhan ali kardeşim neden inadına başkalarının bize yaptıkları dayatmalara ve soyumuzu asimile etme çabalarına bu kadar kanarız anlamıyorum …

  Bütün dnya farklı söyler tabiki çübki bütün dünya senin ırkınbdan milletinden ve milliyetinden vaz geçeni istiyor bu onların işine geliyor başka türlü tarih boyunca korkturkları TÜRK den kurtulma imkanları yok….

 9. AvniSinanoglu yorum tarihi 15 Mayıs, 2011 13:35

  @kerimhan ali
  Agresiv yaziniza bir göz atin, Türklere hemen ilkellik yaftalamak gibi bir hissiniz var.

  Iskitleri tarihciler Türklere kaptirmamak icin ellerinden geleni yapiyorlar. Iskit tarihi yeni arastiriliyor, fakat Ruslar ve Avrupalilar kesinlikle Türklere benzerliklerini kabul etmemeye calisiyorlar. Iskit yazilarindan anlasilacagi gibi eski Türkcedir. Gümüs tabaktaki yazilar bugün bile anlasilabilen Türkcedir. Avrupali ve Ruslarin oyunlari söyle:
  “Yunan Heredot” a dayanarak iskitleri irani bir millet yapmislardir, fark ederseniz Iskit yazitlarindan hic birisi bahsetmez, halbuki iskit yazitlari coktur.
  Tarihimizle oynuyorlar ve düsmanliklari fark etmiyorsun,

Yorum yap