480) MISIR’IN FİLİSTİN POLİTİKASI

Yayin Tarihi 2 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

MISIR’IN FİLİSTİN POLİTİKASI

Mısır Dışişleri Bakanı Ebul Geyt, Arapların, sadece İsrail’i suçlayan dilden kaçınmasını istedi, kendisi de İran’ı suçladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, Arapların, BM Güvenlik Konseyinin şiddet olaylarına son vermek için harekete geçmesini istiyorlarsa Gazze saldırıları konusunda
sadece İsrail’i suçlayan dengeli olmayan bir dilden kaçınmaları gerektiğini söyledi.
El Arabiya televizyonuna konuşan Ebul Geyt, Tahran’ı da Arapların çıkarlarını kontrol etmeye ve bu nüfuzu yeni ABD yönetimiyle görüşmelerde baskı aracı olarak kullanmaya çalışmakla suçlayarak İran’a yönelik eleştirilerini yineledi.

Bombardımanın ilk gününden itibaren Hamas’a karşı suçlayıcı bir dil kullanan Ebu’l Geyt son günlerde daha alt perdeden konuşmasına rağmen Hamas’la ilgili tavrını değiştirmedi. Katliama yönelik tepkiler nedeniyle bir süre Hamas’a karşı suçlayıcı üslubunu terk etmek zorunda kalan Ebu’l Geyt bu sefer de İran’a yüklendi ve saldırıların bölgedeki radikalleri güçlendirdiğinden şikayet etti. 

El-Arabiya televizyonunun canlı olarak yayınladığı röportajında Ebu’l Geyt, Tahran’ı Arapların en stratejik çıkarlarına egemen olmaya çalışmakla suçlayarak, bu nüfuzunu da yeni Amerikan yönetimini etkileme doğrultusunda kullanmakla eleştirdi. 

1 Ocak tarihinde yayınlanan programda “Bazı Arap olmayan ülkelerle bazı Arap ülkelerinin Filistin meselesinden ellerini çekmeleri gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanı, üstü kapalı olarak İran ve Suriye gibi ülkeleri eleştirdi, Suriye’yi Mahmut Abbas’ın başkanlığını yaptığı Filistin Özerk Yönetimi’ne karşı mücadele eden Hamas’ı desteklemesinden ötürü eleştirdi.

Ebul Geyt, İran’ın da Arap bölgelerine nüfuz ederek bundan sonraki Amerikan yönetimine “Bana saldırır ya da çıkarlarımı tehdit edersen ben de Ortadoğu’da dengelerle oynarım” mesajı vermek istediğini iddia etti.  

Arap Dışişleri Başkanları, yaptıkları toplantıların ardından Güvenlik Konseyi’ne İsrail saldırılarını durdurması için bir heyet göndermişti. 

Arap diplomatlar, BM Güvenlik Konseyi’ne, İsrail’in saldırılarını “aşırı” ve “orantısız” olarak niteledikleri ve saldırılara son vermeyi amaçlayan bir karar tasarısı sunmuşlardı. Konsey, çarşamba günü bir oylama yapmadan dağılmıştı.Batılı ülkelere göre, bu tasarı, dengesiz bir şekilde neredeyse tamamen İsrail’in saldırılarına odaklanıyordu o yüzden görüşülmeye bile değer değildi. Ebul Geyt de açıklamasında, “Batı’yı, taleplerimiz konusunda ikna etmek için biraz esneklik göstermeliyiz” ifadesini kullandı.

Öte yandan Mısırlı siyasi analist Amr eş-Şubeyki, Amerika’yla sıkı bağlara sahip olan Arapların, Batı’yı, bu krize müdahale etmedikleri taktirde bunun radikallerin güçlenmesine ve dolayısıyla bölgedeki istikrarın sarsılmasına yol açacağını söyleyerek iknaya çalıştıklarını, baskı için belki de radikal İslam kartını kullanacaklarını dillendirdi.

DÜNYA BÜLTENİ HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“480) MISIR’IN FİLİSTİN POLİTİKASI” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 3 Ocak, 2009 13:49

  *ALLAH ALLAH!GERCEKTEN TUHAF!
  *gene bir numaralar dönüyor!!
  *KISIR DÜSÜNCE ÜRÜRNÜ,SİMDİDE ARAP DÜNYASINI B Ö L Ü Y OOOOO R!!DİKKAT!
  *BİZİ ASKIYA ALDILAR GALİBA?..
  –FİLİSTN DERKEN,HAMAS’I AYRI TUTUYORLAR!
  -FLSTN.YASAL?BASKANI NE İSTİYORSA!!KİMİNLE İSBİRLİGİ YAPIYORSA?HAMAS..DA KARSI GELİYOR SA?
  Kİ;ROKETLER ATIYORMUS!DÜN GÖRÜDK..İSRAİLİN GÜNEYİNE…AMA düstügü yerde öyle cook YIKICI OLMUYORMUS..
  **AMA İSRAİLİN ATTIGI FÜZE;;((..LER YAKIP+YIKIYOR.
  –VE BİZİM BASIMIZA KONAN,YÖNETİCİNİN BİRİ HAMAS YANLISI..SANIRIM!ANKARAYA CAGIRMISTI!ARKASADIM!!diye..AH!NERELERDEN YARDIM ALMISLAR!!FARKINDAMI?TÜRK HALKI..”KAYIP KITA TÜRKLER”
  MÜSLÜMANLIK ADINI KULLANARAK YAPILANLAR!WAY!
  *PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED DİRİLEBİLSEDE GÖRSE;;(( NELER OLUYOR!O YÜCE DİN/MÜSLÜMANLIK ADINA..
  DİGER,TAA BASDA BULUNAN KİSİDE!TAMAMEN SUUDİ+İNGİLİZ YANLISI OLDUGUNU GÖSTERDİGİNE GÖRE..HERHALDE ARAP DÜNYASINDAKİ CEKİSME..TÜRKİYEYE NASIL YANSIYOR!!
  VEDE NİCİN TÜRKİYE KİMSENİN UMURUNDA DEGİL;;((
  —A N L A S I L I Y O R..VEDE GALİBA İSRAİL;(
  *İRAN..KONUSUYLA..GÜNDEME GELMEK ÜZERE..
  OFFFFFFFF….HİC RAHAT YOK;(
  ”AMA CALAN CIRPAN ÖYLE RAHATKİ;(”
  *YARADANIM!DUY SESİMİZİ…

Yorum yap