48) MİLLİ EĞİTİMDE, SKANDAL !

Yayin Tarihi 12 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Bakanlıktan Sevr’e onay

 

image00183.jpg

Haber: Ceyhun BOZKURT

 

Bölgeler yerine emperyalist harita basılan kaynak kitap
öğrencilere tavsiye edilmiş

İlköĞretİm’in beşinci sınıflarında yardımcı kaynak olarak okutulmak üzere hazırlanan ve öğrencilere tavsiye edilen kitapta, Türkiye’nin coğrafi haritası yerine “Sevr Haritası” basıldı. Bir eğitimcinin uyarısı ile ortaya çıkan skandalla ilgili bilgi veren yayınevi yetkilisi, “Kesinlikle büyük bir hata oldu. Yayınevi olarak dağıtım yaptığımız bütün kitapçılara ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Talim Terbiye Kurulu suskun
Mİllİ Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, yaşanan skandalla ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplamayarak “susmayı” tercih ediyor. Kurulun, yardımcı kaynakları incelemekle ilgili biriminin, bu hatayı fark etmeden kitaba nasıl onay verdiği ise şimdilik sır… Öğrenci velileri, bu işin peşini bırakmaya niyetli olmadıklarını açıkladı.

Türkiye’yi bölünmüş gösteren haritalar
image00227.jpg

Kitaptaki haritada, mevcut sınırlarımız muğlak çizgilerle belirtiliyor. Türkiye’nin paylaşıldığı bölümler ise renkli ve net bir şekilde gösteriliyor. Üstte ise emperyalistlerin çizdiği harita görülüyor..

image00317.jpg

Bakanlık Sevr’i temel kaynak yaptı
İlköğretim kitabında bölgeler haritası yerine Sevr haritası kondu. Talim Terbiye Kurulu ise bir sakınca görmedi.

İlköğretim’in beşinci sınıflarında yardımcı kaynak olarak okutulmak üzere hazırlanan bir kitapta, coğrafi bölgelerin anlatıldığı sayfada, Türkiye’nin coğrafi haritası yerine “Sevr Haritası” basıldı. Söz konusu kitap, okullarda bu öğretim yılının ilk döneminde okutuldu. Bir eğitimcinin uyarısı ile ortaya çıkan skandalla ilgili bilgi veren yayınevi yetkilisi ise “Kesinlikle büyük bir hata oldu. Düzeltmeye çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

406. sayfada
Mutlu Yayıncılık tarafından basılan “Temel Kaynak 5” kitabının 406’ıncı sayfasında Türkiye’nin “coğrafi bölgeleri”nin anlatıldığı bölümde yer alan haritanın Türkiye’nin bölünme haritası olması tepki topladı. Türkiye’nin mevcut sınırlarının muğlak çizgilerle belirtildiği haritada, Türkiye’nin paylaşıldığı bölümlerin renkli ve net bir şekilde gösterilmesi dikkat çekiyor.
Yayınevi yetkililerinden Osman Bulkan ise, kitapla ilgili sorularımıza
“Kesinlikle yanlışlık oldu. Yayınevimizce basılan ve İlköğretim okullarının dördüncü sınıflarına okutulan kitabın 417’inci sayfasında Sevr Antlaşması anlatılıyor. O sayfada olması gereken harita yanlışlıkla bu kitabımızın ilgili sayfasında da basılmış. Yayınevi olarak dağıtım yaptığımız bütün kitapçılara ulaşmaya çalışıyoruz. Hatayı düzelteceğiz” açıklamasını yaptı.

Kurul’dan ses yok
Ancak, okulların Eylül ayında açıldığı varsayılınca, bu hatanın günümüze kadar fark edilmemesi soru işaretleri yaratıyor. Ayrıca Milli Eğitim Talim ve Terbiye Kurulu’nun Yardımcı kaynakları incelemekle ilgili biriminin, bu hatayı fark etmeden kitaba onay vermesi dikkat çekiyor. Skandalla ilgili bilgi almak istediğimiz Talim ve Terbiye Kurulu ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kitaptaki Sevr haritasında Türkiye’nin mevcut sınırları muğlak çizgilerle belirtilirken, ülkemizin paylaşıldığı bölümler ise renkli ve net bir şekilde gösterilmiş.

İşte o anlaşmanın bazı maddeleri
* Osmanlı Devleti, İstanbul ve çevresi ile Anadolu’da küçük bir toprak parçasından ibaret olacak, fakat Osmanlılar, antlaşma hükümlerine saygı göstermezlerse ve uymazlarsa, İstanbul da ellerinden alınacak. 
* Osmanlı sınırları, Trakya’da Midye’nin çok daha doğusundan başlayarak Büyük Çekmece Gölü’ne inecek, bu hattın batısında kalan Trakya, Yunanistan’a verilecekti. Güney sınırı ise, İskenderun Körfezi ile Antalya Körfezi arasında bulunan Karataş Burnu’ndan başlamak suretiyle Antep, Urfa ve Mardin’i dışta bırakarak Irak sınırına varacak. 
* Boğazlar, savaş zamanında bile bütün devletlerin gemilerine açık bulundurulacak ve özel bir bayrağı ve bütçesi olan bir Avrupa komisyonu tarafından kontrol edilecek. 
* İngiliz, Fransız, İtalyan ve Japonlardan kurulacak bir komisyonun adli kapitülasyonların yerine geçmek üzere, koyacağı bir usulü Osmanlılar kabul edecekler. Kapitülasyonlardan bütün müttefik uyrukları yararlanacak.

YENİ ÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“48) MİLLİ EĞİTİMDE, SKANDAL !” yazisina 14 Yorum yapilmis

 1. Metin YILMAZ yorum tarihi 12 Ocak, 2008 01:12

  YUH! demek bile hafif kalır!

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 12 Ocak, 2008 02:45

  BU AKSAM BİR DİZİ İZLERKEN..AKLIMA BU SORU GELDİ..
  *D.G.E.İDAM GETIRILIYOR;REJIM DEGISTIRECEGIM DEDI.DIYE..
  *YA BUGÜNLER??????
  -BU HARITALAR COKTAN BİTMİS..BUNDAN ÖNCEKİ ALMAN HÜKÜMETIYLE, BUNDAN ÖNCEKİ ‘YENİ DÜNYA’ HÜKÜMETİ BASINDAKILER..K.ANNAN..T.BŞAİR”SİMDİ KATOLİK OLMUS..H.SEFERLERİNE HAZIRLANIYOR!
  -”GENCLER;NEREDE??YÖNETENLERI/TÜRKİYENİN”
  *BASKALARINI SUCLAMAK..KOLAY..TABIIKİ ”YAPARIZ” SİZ;KENDİNİZİ KORUYUN’..DİYECEKLER..DİYORLAR!!
  **CEVAP ISTEYEN VARMI?
  -YAZIN LTFN.İLGİLİ MAKAMLARA..VARMI?
  YOKSA..BU ZAVALLI HALI..KABULLENIN.

 3. sinem tepe yorum tarihi 12 Ocak, 2008 18:55

  buna tepki gösterebileceğimiz bir site yada makam söleyin bize bu düzen böle gitmez ya bu ne terbiyesizlik bu ne yüzsüzlük TÜRKİYE bölünemez parçalanamaz…Vatanımız asla ve asla bunlara kalmayacak…hatırlatırım atatürk:yurdumu alçaklara uğratma sakın siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın

 4. Burhan YILMAZ yorum tarihi 13 Ocak, 2008 18:22

  Sevr çocukları sabrımızı deniyorlar. Yedi ülkenin karışık çocuklarının sonlarının yaklaştığını görüyorum. Bir gün bana iş düşerse, bu çocuklara! merhametli olursam Gök girsin Kızıl çıksın.

 5. Necdet Akın yorum tarihi 14 Ocak, 2008 14:34

  EĞER BU HABER DOĞRUYSA SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILMALIDIR. sIRADAN BİR OLAY DEĞİLDİR BELLİ MERKEZLERCE OYNANAN OYUNUN BİR PARÇASIDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ÜLKEMİZİN SINIRLARI BELLİDİR VE SINIRLARIN DEĞİŞMEMESİ İÇİN BU ÜLKENİN HER FERDİ CANINI SEVE SEVE BU UĞURDA VERMEYE HAZIRDIR. BİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TEN ALDIĞIMIZ EMANETİ SONSUZA KADAR YAŞATMAYA YEMİNLİYİZ. YA İSTİKLAL YA ÖLÜM. YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE. NE ABD NE AB TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE AMACAMIZDA NİYETİMİZDE BU SLOGANLARDA SAKLIDIR.

 6. gülhan yildirim yorum tarihi 14 Ocak, 2008 15:37

  Ben bu yaşıma kadar pek çok hukumet gördüm. Bu kadar vatanını milletini düşünmeyen onlari hiçe sayan paraya pula tapan duyarsız bir hukumet ilk defa gördüm. Şunu söylemeden geçemiyeceğim. Atatürk öldükten sonra oynanan oyunlara hepsi müdahil oldular allah topunu birden kahretsin. Siz kimsiniz siz kimin malını kimden kaçırıp yabancılara peşkeş çekersiniz. Siz babanızın malını mı pazarlıyorsunuz. Nasıl parçalattırırsınız bu ülkeyi buna nasıl cüret ediyorsunuz. Siz kimsiniz. Bu herkesçe biliniyor. Kimlere hizmet ediyorsunuz. Siz ne biçim müslümansınız. Emanete hıyanet ediyorsunuz. Size emanet edilen koskoca TÜRKİYE CUMHURİYET’İNİ yok edemezsiniz bakınız kan gövdeyi götürür aklınızı başınıza devşiriniz. Sonunuz Adnan Menderes gibi olur sonra. Vatana ihanetin sonucu budur.

 7. Mebruke Polat yorum tarihi 15 Ocak, 2008 19:24

  Ben bu can vatana35 yıl hizmet etmiş çok de4ğerli öğrenciler yetiştirmiş ve bu yıl emekli olmuş bir öğretmenim.Benim okuduğum yıllarda ve yeni mesleğe girdiğim senelerde 70 lere kadar türban sözcüğü bile kullanlımıyordu.Kaldıki türbanlı ne öğrenci nede öğretmen nede çevrede bu şekilde olan kimse yoktu.Benim annem ve anneannem eşarp kullanırlardı.Ey kadınlar !sİZE NE OLDU ?SİZE VERİLEN HAKLARINIZA niye ambargo koymalarına izin veriyorsunuz.Atamızın kadınlar için yaptığı inkilaplara ne oldu.Lütfen şu din simsarlarına inanmayı bırakın da ,ülkemizi her alanda dışa bağımlı hale getiren zihniyetle mücadele edin,üretime katkıda bulunun.Mutlu yarınlara…

 8. mehmet altunel yorum tarihi 16 Ocak, 2008 09:39

  BUNU YAPANLAR YAPTIRANLARA SADECE ŞUNU SÖYLÜYORUM VATAN HAİNİ ŞEREFSİZLER BU KADARMI KOLAY BASİT BİR HARİTA İLE BÖLMEK VATANI AMAÇLARINIZIN BU OLDUĞUNU BİLİYORUZ YEMEZZ KARDEŞİMM YEMEZZZ BU VATANI BÖLEMEZSİNİ SENİN TARLAN BAHÇEN DEĞİLKİ DİLEDİĞİNİ BÖL İSTEDİĞİNE VER YOKKKKK YOKKK YA VATANINI SEV KORU YADA DEFOL GİT NEREYE GİDECEKSENİZ

 9. Özcan Yeniçeri yorum tarihi 19 Haziran, 2012 08:13
 10. Necdet Sevinç yorum tarihi 11 Temmuz, 2012 06:42
 11. Prof. Dr. Ramazan Demir yorum tarihi 23 Temmuz, 2012 04:43
 12. Prof. Dr. Nurullah Çetin yorum tarihi 3 Ağustos, 2012 09:23

  Zihinsel Emperyalizmin Eğitime uzanan kolu
  http://www.yenimesaj.com.tr/?artikel,12002509/

 13. Prof. Dr. Ramazan Özey yorum tarihi 29 Kasım, 2012 07:31

  TÜRKİYE’DE EĞİTİM KÜLTÜR DİL ETNİK VE DİN İLE JEOPOLİTİK İLİŞKİLERİ
  http://www.ramazanozey.net/rozey/icerik/detay.asp?id=9&sayfa=genel&dil=tr

 14. Şebnem Özbek yorum tarihi 22 Şubat, 2016 20:39

Yorum yap