479) TÜRK MALI İNSANSIZ UÇAK YAPILDI…

Yayin Tarihi 1 Ocak, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Türk malı insansız hava aracına tam not

image001.jpg

Yüzde yüz Türk yapımı olan insansız hava aracı “Karayel” testlerden tam not aldı

Vestel Savunma Sanayii A.Ş’nin, yüzde yüz yerli imkanlar kullanarak geliştirdiği İnsansız Hava Aracı ‘Karayel’ performans testlerinde, NATO standartlarının üzerinde sonuç verdi.

Popüler Bilim Dergisi’nin haberine göre, Türkiye’nin özgün gereksinimlerini karşılayacak en yeni teknolojilerinin kullanıldığı ve Türkiye’nin yurtdışı bağımlılığını azaltacak olan Karayel’i çalıştıracak yazılımları da Türk mühendisler geliştirdi.

Her türlü askeri istihbarat toplama yeteneğine sahip olan bu modern askeri izleme-gözleme sistemi içinde, 4 adet insansız uçak, 1 adet, uçağı uzaktan kumanda etme, görüntü alma -işleme birimi, 1 adet uçak fırlatma platformu bulunuyor.

10 saat kesintisiz gözlem yapabilen sistemin bütün modülleri hareketli olduğundan, farklı görev bölgelerine kolayca intikal edebiliyor.

Karayel’in iniş takımları, her zaman tekerleklerin üzerine inebilmesini garantilemesi nedeniyle, NATO standartlarında öngörülen performansı aşarak, inişte karşılaşacağı yükten çok fazla yüklerle test edildi ve bu testleri de başarıyla geçti.

Kaynak: AA

Paylaş:

Yorumlar

“479) TÜRK MALI İNSANSIZ UÇAK YAPILDI…” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. Bülent Karakaş yorum tarihi 1 Ocak, 2009 19:15

  Türkiye savunma sanayinde kendi öz kaynakları ile başarılı olması beni çok gururlandırmış,geleceğime daha bir güvenle bakmamı sağlamıştır.
  NE MITLU TÜRKÜM DİYENE

 2. irfan ateş yorum tarihi 2 Ocak, 2009 01:59

  HEYECAN DUYORUM MUTİS BİR GUZELİK KENDİ MUHENDİSİMİZ İS GÜCÜMUZLE YAPTIGIMIZ GUZEL TEKNULOJİ URUNLERİNE HARCANA HER KURUS HELALDİR
  BURDA EMEYİ GECEN MUHENDİSLERİMİZE TESEKÜLER

 3. Umit Sayman yorum tarihi 2 Ocak, 2009 02:20

  UZUN ZAMANDIR BU KONUNUN TAKIBINDEYIM.
  SONUCLANDIGI ICIN COK MUTLU OLDUM.
  ANCAK, TUBITAKTA OLANLAR VE UCAK KAZASINDA YITIRDIKLERIMIZ AKLIMA GELDIKCE, BU PROJENIN LIDERLERININ SON DERECEDE IYI KORUNMALARI GEREKTIGINI YETKILILERE ONEMLE HATIRLATMAK ISTERIM.
  SONRA PISMAN OLMAKTANSA, SIMDIDEN TEDBIR ALSINLAR…

 4. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 8 Ocak, 2009 10:29

  Kendine inanmak ve güvenmek.
  Bütün mesele bu.

 5. serdar söğüt yorum tarihi 17 Ocak, 2009 12:41

  bize imkan verilse daha birçok şeyi kolaylıkla başaracağımızdan adım gibi eminim,yeterki birileri engel olmasın. tebrikler başarılar

 6. Murat Kılıç yorum tarihi 3 Şubat, 2009 03:52

  Böyle güzel şeyler gördükçe gururlanyorum aşırı milliyetçi biriyim bizim böyle teknolojik araçlar üretmek zorundayız ülkemiz jeostratejik ve jeopolitik bir bölge bu yüzden askeri alanda yatırımlar yapmak zorndayız yoksa ağzı salyalı pisliklerin işleri daha kolay olur.

 7. Alpagut yorum tarihi 16 Haziran, 2009 18:41

  Açıkcası ben ülkemizdeki yabancı sermayeyi minimuma indirdiğimiz taktirde böyle gelişmelerin daha çok artacağına inanıyorum.

 8. Alpagut yorum tarihi 16 Haziran, 2009 18:48

  ayrıca konuyla alakası olmasa da ergenekon sol örgütü Biz İslamiyet Yandaşı Ergenekonun bağrından kopup gelen orta asya Türklerini kimsenin karalamaya gücü yetmeezzzzz.

Yorum yap