46) ŞEHİRDEKİ PKK’LILAR ; “TAK”

Yayin Tarihi 11 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

PKK’nın, TAK takıştırması.


PKK’nın askeri konseyi tarafından 2003 yılında kurulan ve özel kuvvetleri olarak adlandırılan TAK(Kürdistan Özgürlük Şahinleri-Teyrebazen Azadiya Kürdistan), metropollerdeki ‘bombalamalar ve korku salma eylemlerinin’ baş mimari olmuştur. Sivillere yönelik bombalı saldırıların altından hep bu taşeron örgüt çıkmış ve olayları üstlenme işini üzerine alarak PKK’nın batılı ülkeler nezdinde terörist olarak anılmasındaki gecikmenin sebebi olmuştur.

TAK, PKK içerisinde faaliyet gösteren ve daha sonra iyi bir eğitimden geçirilen örgüt militanlardan oluşmuş olmasına rağmen, tamamen bağımsız bir yapı gibi gösterilmeye çalışılmıştır.

PKK militanları, sivil hedeflere yönelik saldırılarda kamuoyu karşısında -örgüte karşı doğacak tepkilerin önünü kesmek için- metropollerde yapılan eylemler ve saldırıları TAK olarak üstlenmiştir.

Tezkere sonrasında sınır ötesi operasyonları için Türkiye’nin Amerika’dan izin alamayacağı ve kısa vadede Türk Ordusu’nun bombalamayı gerçekleştiremeyeceği kanaatinde olanlar 16 Aralık’ta şoka uğradı ve altı gün sonra yapılan ikinci hava taaruzunda ise PKK’nın ‘zayiat’ sayısındaki artışın haberleri ile top yekün bir çöküş yaşadı.

Demoralize olmuş örgüt elemanlarına moral kazandırmak, Kandil Dağı bombalamalarına cevap vermek ve sempatizanlarına ise metropollerde yaptığı eylemlerle -varlık iddiasını göstermek isteyen- PKK, bazı hedefleri TAK yoluyla vurmaya çalıştı.

TAK sınır ötesi bombalama sonrasında neler yaptı?

Türk Ordusu’nun Kuzey Irak’taki Kandil Dağı’nı bombalamasının ardından PKK, şehirlerde ‘korku ve isyana yönelik’ eylemler yapmaya çalıştı.

İlk olarak metropollerdeki örgütün ‘hakim semtlerinde’ gösterilerle kendilerini göstermeye çalıştı. Semtlerdeki eylemlerde -gerekli reaksiyonu göremeyen- örgüt elemanları bombalama eylemlerini gerçekleştirmek için bir takım hareketlerin içerisinde bulundular.

Bu arada büyük şehirlerde her gece araç yakma hadisesi ile karşımıza çıkan Apocu Gençlik İnisiyatifi’ ve Önder Apo Savunma Birimleri’ ise uzun süre ‘neron’ olarak anıldı.
Bu iki grup yine TAK tarafından şehirlerde eylem yapmak üzere oluşturulmuş ve yüzü aşkın aracı ateşe vererek şehirlerde korku salmaya çalışmışlardır.

Mecidiyeköy bombacısının eylemi gerçekleştiremeden yakalanması ise tamamen istihbarat servislerimizin ve polisin başarısı olarak tarihe geçmiş, örgüt bu olayda ‘güç kaybı imajı’ ile karşı karşıya kalmıştır.

En önemli eylemlerinden birisini gerçekleştiremeyen TAK ve onun perde arkasındaki fikir babası PKK, Diyarbakır’da sivillerin bulunduğu alanda patlattığı bomba ile ‘kaybettiği prestijini’ kurtarmaya çalışmıştır.

Bu arada ölenlerin sivil ve çocuk olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

TAK kimler tarafından kurulmuştur.

TAK, PKK’nin 2003 yılındaki askeri konsey toplantısında kurulmuştur. Ve terör örgütünün önemli bir birimi haline gelmiştir.

PKK’nın özel kuvvetleri içinde yer alan bu örgüt tamamen bağımsız bir yapı gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.

Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adıyla bilinen ve yaptığı eylemler PKK tarafından üstlenilmeyen bu terör oluşumunun alt yapısını Cemil Bayık ve Duran Kalkan oluşturmuştur.

Haftalik Focus dergisinin 30 Mayıs 2006 tarihli nüshasında Susanne Gusten’e ait yayınlanan bir haberde TAK-PKK bağlantısı hakkında geniş bilgi verilmiş ve bu örgüt tarafından yapılan eylemlere değinilmiştir.

TAK hangi eylemler ile adını duyurmuştur?

PKK tarafından ilan edilen sözde ateşkesin sona erdiği 1 Haziran 2004 tarihinden itibaren 1 Kasım 2005 tarihine kadar Türkiye’nin batısında gerçekleştirilen ve sivillere yönelik yapılan 90 civarında olduğunu tahmin ettiğimiz eylemlerin büyük çoğunluğu TAK tarafından üstlenilmiştir.

2005 Yılında Kuşadası ve Çeşme’de düzenlenen iki bombalı saldırıda biri polis ve beş turist hayatını kaybetmiştir. Yine aynı saldırılarda 34 kişi de yaralanmıştır. İşte bu saldırıların ardından TAK kendi internet sitesinde bomba yapımı ile bir takım bilgiler vermiş ama saldırı sonrası hiç bir somut talepte bulunmamıştır. Taleplerinin olmaması ise esasen bu örgütün neyi amaçladığının da emarelerini bize göstermiş oluyor.

TAK, 2006 Nisan’da Bakırköy’de 31 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının sorumluluğunu da üstlenmiştir. O dönemde örgüt, şiddet eylemlerini bundan sonra giderek artıracağı tehdidinde de bulunmuştu.

Seslerini güçlü olarak duyurdukları noktalardan bir tanesi de Mayıs 2006’da Ankara Ulus’taki Anafartalar çarşısındaki patlama olmuştur. 9 Kişinin öldüğü ve 100’den fazla kişinin yaralandığı patlamada yine TAK’ın ismi geçmişti.

Nitekim o günlerden bu yana örgüt metropollere yönelik terör eylemlerinde artış gösterme çabası içerisindedir.

Son hava taaruzunda PKK’nın verdiği kayıplarda düşünülürse fırsat bulduklarında her yola başvurabileceklerinin sinyallerini verilmektedir.

TAK, sabotaj eylemleri ile değil bombalı eylemler ile adını duyurmuştur. Ülkemizdeki güvenlik kuvvetleri de bu tarz bombalı saldırıların ardında bu örgütün olduğu kanaatini taşımaktadır.

Ayhan Kıskaç

Gazeten.com

ABD, TAK’ı terörist örgüt ilan etti

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, terörist PKK ile bağlantılı TAK örgütünü de küresel terör örgütü ilan etmeyi kararlaştırdığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, bu kararla birlikte, ABD çıkarlarına yönelik terörist bir tehdit olarak nitelendirilen TAK’ın ve bağlantılı kişilerin, varsa ABD’deki malvarlığı dondurulacak.

Konuyla ilgili resmi açıklamanın, kısa süre içinde ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılması bekleniyor. TAK’ın bağlantılı bulunduğu terörist PKK, uzun yıllardır ABD Dışişleri Bakanlığı’nın küresel terörist örgütler listesinde yer alıyor.

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap