439) Türk Dünyasının Yetimleri Uygur Çocuklar

Yayin Tarihi 21 Kasım, 2018 
Kategori SİYASİ

Türk Dünyasının Yetimleri,

Uygur Çocuklar

 

Kadim Türk yurtlarından Doğu Türkistan 2. Endülüs olmak üzeredir.Çinlilerin Doğu Türkistanı tarihten silme projesine karşı ne Türk Dünyası ne de İslam dünyasından kınama ,Çinle ilişkileri kesme yönünde bir hareket gözlenmiyor.

5–6 Kasım tarihlerinde Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre’deki binasında Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi, Çin’de ve Çin işgalindeki Doğu Türkistanda insan hakları ihlallerinin konuşulduğu bu toplantıda Avustralya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, Japonya, Hollanda, Norveç, Kanada, İsveç, İsviçre, İngiltere ve ABD, Çin’in Doğu Türkistan’daki sözde “yeniden eğitim” kamplarındaki insan hakları ihlallerini ortaya koydu.

Toplantıda, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan ülke temsilcilerinin, Çin’in Doğu Türkistan’daki zulüm kampları hakkında hiçbir görüş belirtmemesi dikkat çekti. Suriyeli temsilcilerin Çin’in sözde “teröre karşı” daha sert tedbir alması gerektiğini ortaya koyması tepki toplarken, Filistin ise üye ülke sıfatıyla bu toplantıya katıldı ancak Doğu Türkistan’daki baskılara değinmedi. Halbuki Filistin davasına Türkiye’den büyük destek vardı. Ama Filistin temsilcisi susarak Çine destek vermeyi yeğlemişti.

Malezya haricindeki tüm Müslüman ülkeler Çin’in yanında olduğunu ifade ederek Çin’in yaptırımlarını takdir ettiler. Kırgızıstan, Üzbekistan, Türkmenistan gibi Batı Türkistan’daki Türk ülkeleri de Çin’i destekler beyanlarda bulundular.

Anne ve Babaları Çinli İşgalciler tarafından Doğu Türkistan’da açılan Nazıvarı kamplara koyulan Uygur Türk çocukları Çin sömürgeciliği tarafından Çinlileştirmek amacıyla çocuk yetiştirme merkezlerine yerleştiriliyor. Bu merkezlerde Çinli faşist idareciler tarafından Türk aile terbiyesi, örf adedi, dini, kültür medeniyeti, dil ve yazısından kopartılarak Çinlileştiriliyor. . Kendi ırkından dininden nefret eden, Türk olduğundan utanç duyan ve ebediyen kendi milletine kin güden bir topluluk olarak yetiştirilmeye çalışıyor.

Ey Müslümanlar! bunlar Müslüman Uygur Türk çocukları niye sesiz kalıyorsun? Uygur Türklerinin %99 Müslüman Sünni bunlar Ümmetin Çocukları, Ümmetin yetimleri değil mi? Bu Çocukların zulüm gördüğü topraklar Türklerin İslam’ı kabul ettiği topraklardır. Türk-İslam Medeniyetinin yeşerdiği topraklardır. İşgal altındaki topraklar İslam toprağı değil mi?

Bugün Doğu Türkistan’daki zulüm Filistin’le kıyaslanmayacak kadar çoktur. Doğu Türkistanlıların mücadele ettiği işgalci Çin 1.5 Milyarı geçen nüfusuyla Dünyanın en kalabalık ülkesidir.

İslam Dünyasının Müslüman Uygur çocukları konusundaki sessizliği çoğu diktatörlükle yönetilen bu ülkelerin Çinle ticarı ve askeri alanda yaptıkları işbirliğinden kaynaklanıyor. Ya İslam Birliği Teşkilatı Çinin Doğu Türkistan’daki zulmünü kınayan bir karar aldı mı? Hayır o zaman ne işe yarar.

Türk Dünyası kağıt üzerinde var. Türk Dünyasında demokratik seçimle iktidara gelen Azerbaycanın Cumhurbaşkanı tek lider Elçibeydi, onun da fazla iktidarda kalmasına müsade etmediler, Batı Türkistan cumhuriyetlerindeki liderlerin çoğu Rus ve Çin kuklası diktatörler, halkına zulüm ediyor.

Türk Dünyasının bilge lideri olarak lanse edilen Kazakistan cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayevin ülkesinin dışişleri bakanı Kayrat Abdrahmanov, Doğu Türkistan’daki Kazak,ve Uygur Türkler’inin meselesi, Çin’in içişleri biz bu meseleye karışamayız dedi!

Türk Dünyasının mankurt diktatör liderleri Çinin ve Rus’un ellinde bir oyuncaktan başka bir şey değildirler, sadece koltuklarını düşünürler. Türk birliği sevdalısı gerçek liderler ya bu diktatörlerin zindanına atılmış, ya ülkelerinden sürgün edilmiştir. Özbekistan Erk partisi lideri Muhammed Salih ve Sefer Bekcan gibi liderler.

Uygur Çocukları bizim çocuklarımızdır. Çinlileştirilmeye çalışılan bu çocuklara karşı sessiz kalanlar, öncelikle İnsanlığından utansın!

Yücel Tanay

https://www.huruygur.com

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap