439) AZERBAYCAN VE TÜRKMENİSTAN ANLAŞTI

Yayin Tarihi 30 Kasım, 2008 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, BASIN-YAYIN

AZERBAYCAN VE TÜRKMENİSTAN ANLAŞTI

image00155.jpg

İki kardeş ülke Azerbaycan ve Türkmenistan arasında Hazar’da bulunan yatakların paylaşımı dolayısıyla uzun yıllardır yaşanan mesafeli tutum süreci sona erdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkmenistan’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor.

İlham Aliyev, başkent Aşkabat’ta Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov tarafından resmi törenle karşılandı.

Aliyev’in ziyaretinde çok önemli anlaşmalar imzalandı.

Buna göre, Türkmenbaşı kenti ile Bakü arasına demiryolu döşenecek. Bu hat sonrasında Tiflis üzerinden Kars’a bağlanacak.

Türkmenistan ile Azerbaycan maden ve enerji konularında da işbirliği kararı aldı.

Berdimuhammedov, Hazar’ın statüsü konusunda iki ülkenin ortak düşünceleri olduğunu ifade eti.

Aliyev de kardeş ülke Türkmenistan ile kurulacak demiryolu hattıyla Orta Asya’nın Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlanacağını belirtti.Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un göreve gelmesiyle iki ülke arasındaki ilişkiler hız kazanmış, 1 Kasım 2008 tarihi itibariyle iki ülke arasında 36 anlaşma imzalanmıştı. İki kardeş ülke arasındaki dış ticaret hacmi de giderek artıyor. 2007 yılında ticaret hacmi 98,1 milyon dolar iken, 2008 yılının ilk dokuz ayında bu rakamın 489 milyon doları bulduğu kaydedildi. Böylece, Azerbaycan Türkmenistan’ın dış ticaretinde 6. sıraya yerleşti.

TÜRK GÜNDEM HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“439) AZERBAYCAN VE TÜRKMENİSTAN ANLAŞTI” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Necmiye Güneş yorum tarihi 30 Kasım, 2008 21:15

  Hayırlı ve uğurlu olsun.ALLAH daim etsin.Darısı diğer Türk Dünyasına olsun,İnşallah.AB birliği olur da, Türk birliği olmazmı? malesef bu birliğin olması onları rahatsız eder.Lütfen bu hainlere fırsat vermeyin.Anlaşmalarınızı hertürlü kötü emellerden koruyun.Güçlü bir mıknatıs olunda, diğer Türk Cumhuriyetlerini de etrafınıza çekin.ALLAH’a emanet olun.

 2. cahit yılmaz yorum tarihi 30 Kasım, 2008 23:27

  TÜRK DÜNYAMIZA HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN..YÜCE ALLAH MÜBAREK ETSİN…AMİN..DARISI BAŞTA TÜRKİYE OLMAK ÜZERE TÜM DİĞER TÜRK İLLERİNİN BAŞINA..SELAM VE SEVGİ İLE..

 3. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 1 Aralık, 2008 05:02

  İş bu kadar basit.
  Her şeyin çaresi, Türk Dünyası birliği.
  Bunu görmemek için kör olmak lazım.

 4. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 30 Ocak, 2016 16:43

  Türk birligi hayalinin cok daha gerisindeyiz. AKP iktidari Türk birligini istemiyorlar onlar Avrupa birligini istiyorlar… Bir elde iki karpuz tutduramaz.

Yorum yap