435) AZERBAYCAN’DA SOYADLAR MİLLİLEŞTİRİLİYOR

Yayin Tarihi 27 Kasım, 2008 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, BASIN-YAYIN

AZERBAYCAN’DA SOYADLAR

MİLLİLEŞTİRİLİYOR

125px-flag_of_azerbaijan_svg.png

Azerbaycan Milli Meclisi’ndeki milletvekilleri soyadlarını millileştirerek, Rus ekleri olan –ov ve –ova‘ları atıyor. APA Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre meclisteki bir grup milletvekili daha mahkeme yolunda.APA’ya bir açıklama yapan milletvekili Lale Abbasova soyadının değiştirilmesi için önümüzdeki günlerde mahkemeye başvuruda bulunacağını ve soyadını Abbasbeyli olarak değiştireceğini söyledi.

Soyadı değişikliğine gidecek bir diğer milletvekili ise Fazıl Mustafayev. O da soyadını Mustafa olarak değiştirmek üzere girişimlere başladı. Milletvekili Havva Memmedova da soyadını Memmedli olarak tasdik ettirecek.

Milletvekili Baba Tağıyev de konuyla ilgili yaptığı açıklamada babasının adının Ali olması dolayısı ile Alibeyli soyadını alacağını belirtirken “Esas olan soyadının değiştirilmesi değil. Milli mefkureyi değiştirmek ve onu geliştirmektir.” dedi.

Bazı milletvekilleri ise bu konuda çekimser davranıyor. Milletvekili Bahışeliyeva APA’nın konuyla ilgili sorusuna verdiği cevapta soyadlarının millileştirilmesine olumlu baktığını ancak bunun belirli sorunlar yaratabileceğini düşündüğünü vurgulayarak şöyle dedi: “Benim bütün kitaplarım Bahışeliyeva soyadı ile yayınlandı. Şimdi soyadımı değiştirirsem sorun çıkabilir. Onun için bir çıkış yolu arıyorum.”

Azerbaycan Milli Meclisi‘nde soyadını değiştirerek millileştiren çok sayıda milletvekili bulunuyor.

TÜRK GÜNDEM HABER MERKEZİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“435) AZERBAYCAN’DA SOYADLAR MİLLİLEŞTİRİLİYOR” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Kasım, 2008 15:52

  Hayırlı uğurlu olsun.
  Zaten bir garabetti.
  “Yitik bulunanca emek zayi olmaz.”
  Az değil, çok sevindim.

 2. Oğuzhan OĞUZ yorum tarihi 27 Kasım, 2008 22:33

  AZERBAYCAN MECLİSİ, BİR SOYADI KANUNU ÇIKARIP TÜM ÜLKE VATANDAŞLARININ SOYADLARINI DEĞİŞTİRME İMKANI VE MECBURİYETİ GETİREMEZ Mİ? BURADA PREZİDAN SAYIN İLHAM ALİYEV’E DE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR.DAHA NEYİ BEKLİYORLAR?

 3. turan yorum tarihi 16 Aralık, 2008 13:54

  er ya da gec soy isimleri degistirilecekti
  ama biraz erken degilmi degistirmeyen azeriler rusya dan cekiniyo olabilirler
  rusya ne diyecek bu ise azerbaycanın da sonu gürcistan olmasın ALLAH KORUSUN
  türkiye gibi ülkeler de yardımcı olamaz cünkü gücsüzler.türklerin sonu bu gidisle vahim.
  okumayan cahil bir genclik geldi.nerde resat nuri güntekinler nerde ömer seyfettinler.
  tüm planlar ortadogu üzerine yogunlasmıs uyu türk milleti uyu bıcak kemige dayansın seni kessinle o zaman uyanırsın
  kanal d gibi kanallar ermeni propagandası yapsın hrant dinkle ermeni olsunlar mehmetcik icin mehmetcik olmasınlar,diger türk devletleriyle aramızı sogutacak nitelikte propaganda yapılsın,dünyanın en cirkin ikinci milleti ermeni milletidir
  ermenistan evrovisionda ermeni soykırımını tanıtma pesine düssün senin kanalların neymis efendim ermeniler aslında bizim dostumuzmuz hrant dink türk dostuymus türklerin kanı pistir diyenin kendisi pistir
  kara ve kıllı yaratıkların savunucusu basın kuruluslarına kim engel olabilir hiç kimse?hani bir türk dünyaya bedeldi?ermeniler dost degil abd demokratik ülke degil.tüm bu olaylara karsı sessiz kalmaya devam……

 4. Ali Qurbanli yorum tarihi 10 Mart, 2011 21:09

  Bu kanun yeni anadan olan insanlara gecerli o biriler pasaportani deyisdirince soyadlarinida Deyisir

 5. kübra uslu yorum tarihi 7 Şubat, 2012 02:54

  turan abi Türkiye güçsüz diyemezsin bizim milletimiz dünyanın en disiplinli askerlerine sahiptir.birçok yarışmada birinci olduklarını biliyor muydun?aynı zamanda milletimin en ufak bile aşağılanmasına dayanamıyorum. Türkiye’de bizim gibi kendini geliştirmeye çalışan ve milletine yararlı olmaya çalışan birçok genç var.Neyse ben buraya Turan abini Türkiye’de güçsüz demesine kızarak yorum attım.

 6. gürkan çelik yorum tarihi 15 Mart, 2013 12:34

  Türkiye devleti güçsüz değildir. gerektiğinde dünyayı karşısına alır. varsın yok olalım ama kardeşlerimizi koruruz. yıllarca ruslara uyup, azerbaycanı, Türk değil, azeri olarak gösterenler var bunlar, Azerbaycanda da var. Türk kelimesi sadece Türkiyeye mahsus değildir. Özbekistan, Türkmenistan vb. ülkelerde Türktür. Bulgaristan ve Macaristan gibi dönüşmenizi istiyolar. Soyadı kanunu çıkarıp kafa tutabilirsiniz ve kimse ses çıkaramaz.

Yorum yap