430) DÜNYA’NIN EN TEHLİKELİ KENTİ

Yayin Tarihi 23 Kasım, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

DÜNYA’NIN EN TEHLİKELİ KENTİ:

Ciudad Juarez (Meksika)

image00142.jpg 

İşte en az Irak savaşı kadar korkunç bir savaş. Ama bu savaştan dünya pek haberdar değil. Oysa yıl başınan bu yana 4 bin 500 kişi hayatını kaybetti. “Diğer dünya” olarak anılan “yeraltı dünyasının” savaşlarına sahne olan Meksika’nın Ciudad Juarez kenti “dünyanın en tehlikeli kenti” sayılıyor. Hükümet ve federal güçler bölgede…

Meksika’nın ABD sınırı yakınlarında bulunan ve uyuşturucu kartellerinin “savaşına” sahne olduğu için “dünyanın en tehlikeli kenti” olarak anılan Ciudad Juarez’de önceki gün ve bugün çıkan çatışmalarda 30 kişi hayatını kaybetti.

ELLERİ ARKADAN BAĞLI ONLARCA CESET BULUNUYOR

Bu sabah saatlerinde kentte elleri arkalarından bağlı halde öldürülmüş 8 kadın ve erkek cesedi bulunduğunu açıklayan yetkililer dün yaptıkları açıklamalarda da “önceki gün çıkan olaylarda 22 ceset bulunduğunu” bildirmişlerdi. Yıl başından bu yana kentin dört bir yanında yüzlerce ceset bulundu.

KARTEL SAVAŞLARI TAM GAZ

Uyuşturucu ticaretinin kontrolü için yapılan, “kartel savaşları”nda en kanlı tabloya ülkenin kuzeydeinki Ciudad Juarez kentinde rastlanıyor. Hükümetin aldığı sert önlemlere karşın, kartel savaşları özellikle son aylarda bütün hızıyla devam ediyor.

İÇ HESAPLAŞMA VE POLİSLE ÇATIŞMALARDA 4 BİN 500 KİŞİ ÖLDÜ

Uyuşturucu şebekelerinin iç hesaplaşmalarında ve polisle çatışmalarında yıl başından bu yana 4 bin 500 dolayında kişi öldü. Hükümet, olaylar nedeniyle 36 binden fazla asker ve polis görevlendirdi. Ciudad Juarez’de yaşanan şiddet aslında Irak‘taki şiddetten fazla.

Başı kesik 12 ceset dehşeti

Meksika’da önceki gün başı kesik 12 erkek cesedi bulundu.
Yucatan Eyaleti’nin Merida kenti önceki gün büyük bir dehşetle sarsıldı. Kentin varoş kesimindeki Chichi Suarez mahallesinin sakinleri, ormanlık alanda üst üste yığılmış, başı kesik 11 erkek cesedi buldu. Yetkililer, ismi belirlenmeyen 11 erkeğin işkence edilerek öldürüldüğünü söyledi. Bir başsız cesedin de diğerlerinden 70 kilometre uzakta bulunduğunu açıklayan polis şimdi cesetlerin başlarını arıyor. Polise göre, 12 kişi uyuşturucu çeteleri arasındaki “hesaplaşmalara” kurban gitti. Merida kentinde uyuşturucu çetelerinin sık sık çatıştığı ve bu çatışmalarda yıl başından beri 2 bin 600 kişinin öldüğü kaydedildi.

HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap