4) TÜRKİYE ARAPLAŞIYOR !

Yayin Tarihi 24 Aralık, 2007 
Kategori BASIN-YAYIN

 

“Türkiye Araplaşıyor”

 

image00167.jpg

Mahalle baskısı kavramı yerine ortaya attığı “mikro faşizm” nitelemesiyle gündem yaratan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Filiz , Arap mikro milliyetçiliğinin ideolojisi olan Vahabiliğin ulus devleti parçalamayı amaçladığını belirterek Türkiye’yi bekleyen asıl tehlikenin dindarlaşma değil, “Araplaşma” olduğunu vurguladı. Vahabi anlayışının dini temele dayanan siyasete de temel oluşturduğunu anlatan Filiz, sanata ve felsefeye karşı düşmanlığa varan karşı duruşun da Vahabiliğin dünyayı siyah-beyaz gören anlayışının sonucu olduğunu dile getirdi. Cumhuriyet’e yaptığı mikro faşizm tanımıyla kamuoyunun dikkatini çeken Doç. Dr. Şahin Filiz ile, Vahabilik ve Türkiye’deki yansımalarını konuştuk…

– Vahabiliğin kökenleri hakkında bilgi verir misiniz?

– Vahabilik bireysel planda inançlı inançsız ayrımı yapan, bu ayrımı keskinleştiren 19. yüzyıldada Osmanlılara karşı çıkan, tamamen mikro milliyetçi bir Bedevi harekettir. Mısır’daki Müslüman Kardeşler hareketiyle ortaya çıkan hareket de, bu ayrımı toplamsal düzeyde yapmaktadır.

– Bu hareketin Türkiye’deki yansımaları neler?

– Bu iki anlayışın birleşmesiyle oluşan kombinasyon Türkiye’de siyasetin alternatif bir din haline gelmesini sağlamıştır. Kabileci ve Araplaşmış dindarlık tarzı Dinci kuruluşlar, partiler, cemaatler, bu kombinezonun en iyi örnekleridir.

Vahabilik, Türkiye’de kabileci ve Araplaşmış bir dindarlık tarzını perçinlemiştir.

Vicdan ve ahlak zenginliği olan dini biçimselleştirmiştir ve şekil, simge paganizmine boğmuştur. İslam medeniyetinin ahlak, sanat ve estetiğini öldürmüştür.

Atatürk ilke ve devrimleri ile Türk ulusunun laiklik ve demokrasi anlayışı sayesinde,
Vahabilik Ortadoğu ve Kafkaslar’da yaptığını Türkiye’de henüz gerçekleştirememiştir.

– Bu yansımalardan örnekler verebilir misiniz?

– Örneğin bölücü teröre karşı çok büyük bir mücadele var. Ancak askere gönderme törenlerinde geçmişte yaşanan heyecan gittikçe sönmekte, buna karşın hacca gidenler için daha coşkulu, kalabalık uğurlamalar yapılmaktadır. Şekillere tapan bir toplumsal yapının ortaya çıkmasında bu iyi bir örnektir. Bizim şehit verdiğimiz günlerde bile şekilci dincilik daha fazla öne çıkmakta, bu yönde gösteriler, yürüyüşler yapılmaktadır. Ramazan ayında her yerin kapalı olması bir başka örnektir. Hz. Muhammed döneminde bile rastlanmayan bir uygulama, büyük şehirlerde bile hızla yaygınlaşmaktadır. Hedef ulus devlet

– Bu anlayışın Türkiye’de temel hedefi nedir?

– Kesinlikle ulus devlettir… Vahabilik, Arap mikro milliyetçiliğinin ideolojisi olduğu için ulusal yapıyı, cemaat ve tarikatlara bölerek atomize etmektedir. Çünkü mikro milliyetçilikler ulus devletin en büyük düşmanıdır. Her cemaat ve grubun, tarikatın kendilerine göre bir türban, sarık, cüppe, cilbat gibi biçime yönelik simgeler taşıması da Vahabiliğin mikro düzeyde ne kadar böldüğünü, parçaladığını gösteriyor.

Vahabilik Türkiye’de din adına kabileci Arap kültürünün hegemonyasını kurmaya çalışmaktadır. Mevlana , Hacı Bektaş , Pir Sultan gibi Türk büyüklerinin, Türk ulusal kimliğini besleyen, ulusal din yorumu, Vahabiliğin en büyük hedefidir. Bugün için Türkiye’de bir dindarlaşma değil, Araplaşma sürecinin yaşandığını, kabileye dönüşme sürecinin hızlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Türkiye’nin karşısındaki en büyük tehdit de budur. İnananlar, Türkiyeli Müslümanlar, türbanlı hanımlar gibi ayırıcı kavramlar, vahabi dinciliğin Türkiye’deki izdüşümleridir. Çarşaf ve türban söylemi de Vahabiliğin dine biçtiği şekilci uygulamalardır.

Cumhuriyet 23.12.2007FIRAT KOZOK

Paylaş:

Yorumlar

“4) TÜRKİYE ARAPLAŞIYOR !” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Samet Acar yorum tarihi 24 Aralık, 2007 21:45

  bizler çoktan Araplaşmışız.Bunu şimdi mi anlıyorlar?iLAHİYATÇILARIMIZ.Bunlara günaydin diyelim.Türkçemizin tarimar olaması ,Arapça din öğretilerek sözcüklerin Arapça olarak dilimize girdiğini görüyoruz.Camilerde imam efendilerin gerek hutbe okurken ,gerekse kur’an dan açıklamalar yaparken,Örnek:’Allah müessir eyliya’bunun Türkçesi Allah günahlarımızı afetsin.E.neyapacaksın imam efendi Arapça bir söcüğü söylemesiyle kendini alim sanıyor.Neden Türkçeği telafüz etsin ki…Arap bu zavallıları çok iyi biliyor.Çünkü ,zavallılara taktik öğretmek,kendilerine benzetmek kolaydır.Benlğini kabetmiş toplumun neden Vahabi olmasın ki.Acaroğlu

 2. TARIK KONAL yorum tarihi 25 Aralık, 2007 01:17

  DOÇ.ŞAHİN FİLİZ BEYEFENDİ BİR GERÇEK BİLİMİNSANINA VE BİR GERÇEK YURTSEVERE YAKIŞIR BİÇEMDE KONUŞMUŞ…
  ÜLKEMİZ DİPSİZ BİR KUYUYA ÇEKİLMEKTE VE BEDEVİLEŞMEKTEDİR…
  BU TEHLİKEYİ ÇOK AZ SAYIDA İNSAN GÖREBİLMEKTE.
  İŞTE BU ÇOK ÜZÜCÜ…
  DİLERİM ULUSUMUZ DALDIĞI BU BÜYÜK DALGIDAN
  (Gafletten) ERKEN UYANIR…
  SAĞOLUN ŞAHİN VE YILMAZ BEYEFENDİLER…
  SAYGILARIMLA.
  TARIK KONAL

 3. birbilen yorum tarihi 28 Aralık, 2007 21:50

  olayları siyah – beyaz mantığı ile görenler adına yazılmış güzel bir yazı.eğer siz ihtiyaca cevap vermezseniz insan ihtaiyacı olan şeyleri aramaya ve ilk bulduğunda onun istediği şey olduğuna inanmaya başlar.bazı korkularla yaşayan elit tabaka dinden korktuğu için dini yasaklarla öğretömemeye çalışmış ve ittiyaç olan bu dini herkes kendi mantığı ile tarikantlardan cematlardan bilmem kimlerden öğrenmeye kalkarak şu yaşadığımız çıkmaza bulaşmışızdır.halbuki geçek dini devlet olarak öğretse dik bu saydığımız cemaatler tarikatlar çıkmaz dı ne dersiniz. aslında yazacaklarım çok ama neyse

 4. Silvan GÜNEŞ yorum tarihi 5 Ocak, 2008 02:46

  Siyah ve beyaz! Diğer renkleri rafa mı kaldırdık? Dilerim korkularımız yerni bulmaz ama ne yazık ki kötü bir yolculuk yapıyoruz….

Yorum yap