43) KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ

Yayin Tarihi 7 Haziran, 2008 
Kategori SOSYAL

 

KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

image00121.jpg 

Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken  tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, bu enfeksiyonlarda ölüm oranları hala yüksektir.

Keneler Nasıl Tanınır ve Nerelerde Bulunur?

  

Keneler otlaklar, çalılıklar ve kırsal alanlarda yaşayan küçük oval şekillidir.  6-8 bacaklı, uçamayan, sıçrayamayan    hayvanlardır. Hayvan ve insanların kanlarını emerek beslenirler ve bu sayede hastalıkları insanlara bulaştırabilirler.

Ülkemiz kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Türlere göre değişmekle beraber kenelerin, küçük kemiricilerden, yaban hayvanlarından evcil memeli hayvanlara ve kuşlara (özellikle devekuşları) kadar geniş bir konakçı spektrumları mevcuttur.

image0028.jpg

Kimler Risk Altındadır?

Hastalık genellikle meslek hastalığı şeklinde karşımıza çıkar.

 

image0046.jpg

Henüz ergin olmamış Hylomma soyuna ait keneler, küçük omurgalılardan kan emerken virüsleri alır, gelişme evrelerinde muhafaza eder; ergin kene olduğunda da hayvanlardan ve insanlardan kan emerken bulaştırır.

Kuluçka Süresi Ne Kadardır? 

Kene tarafından ısırılma ile virüsün alınmasını takiben kuluçka süresi genellikle 1-3 gündür; bu süre en fazla 9 gün olabilmektedir. Enfekte kan, ifrazat veya diğer dokulara doğrudan temas sonucu bulaşmalarda bu süre 5-6 gün, en fazla ise 13 gün olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

image0051.gif                image0061.gifAteş

                image0061.gifKırıklık

               image0061.gifBaş ağrısı

               image0061.gifHalsizlik 

               image0061.gifKanama pıhtılaşma mekanizmalarının bozulması sonucu;

– Yüz ve göğüste kırmızı döküntüler ve gözlerde kızarıklık,

– Gövde, kol ve bacaklarda morluklar 

– Burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülür

– Ölüm karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezlikleri nedeni ile olmaktadır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin Tanısı Nasıl Konulur?   

Kanda virüse karşı oluşan antikorların taranması tanı için en sık kullanılan yöntemdir. Bu göstergeler hastalığın başlangıcından sonra 6. günden itibaren belirlenebilir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Korunulur?

Hastalığın bulaşmasında keneler önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle kene mücadelesi önemlidir fakat oldukça da zordur.

1. İnsanlar kenelerden uzak tutulabilir ise bulaş önlenebilir. Bu nedenle de mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan kaçınmak gerekir.

2. Kenelerin yoğun olabileceği çalı, çırpı ve gür ot bulunan alanlardan uzak durulmalı, buimage0075.jpg gibi alanlara çıplak ayak yada kısa giysiler ile gidilmemelidir.

3. Bu alanlara av yada görev gereği gidenlerin lastik çizme giymeleri, pantolonlarının paçalarını çorap içine almaları,

4. Görevi nedeni ile risk grubunda yer alan kişilerin hayvan ve hasta insanların kan ve vücut sıvılarından korunmak için mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maske v.b. giymeleri gerekmektedir.

5. Gerek insanları gerekse hayvanları kenelerden korumak için haşere kovucu ilaçlar (repellent) olarak bilinen böcek kaçıranlar image008.gifdikkatli bir şekilde kullanılabilir. (Bunlar sıvı, losyon, krem, katı yağ veya aerosol şeklinde hazırlanan maddeler olup, cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek uygulanabilmektedir.)

6. Haşere kovucular hayvanların baş veya bacaklarına da uygulanabilir; ayrıca bu maddelerin emdirildiği plâstik şeritler, hayvanların kulaklarına veya boynuzlarına takılabilir.

7. Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiği zaman vücut belli aralıklarla kene için taranmalıdır.

image0094.jpg

image0101.jpg

image0111.jpg

8. Vücuda yapışmış keneler uygun bir şekilde  kene ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla sağa sola oynatarak alınmalıdır. Isırılan yer alkolle temizlenmelidir. Mümkünse kenenin tanı için alkolde saklanması uygun olur.

(detaylı bilgi için http:/kidshealth.org/parent/general/body/tick_removal.html)

image012.gif

image013.gif

image014.gif

 image015.gif

9. Diğer canlılara ve çevreye zarar vermeden, haşere ilacı (insektisit) ile uygulamanın uygun görüldüğü durumlarda  çevre ilaçlanması yapılabilinir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin Tedavisi Nedir?   

Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastaya destek tedavisi yapılmalıdır.

Konuyu Hazırlayan: Dr Alp Akay – Dr.Başak Soyluoğlu

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“43) KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. adnan erkut yorum tarihi 10 Haziran, 2008 09:13

    özellikle kenenin nasıl uzaklaştırılacağı resimle anlatılmış olması mükemmel. bakanlık bu cizimlerden milyonlarcasını sticker olarak bastırıp ülkeye dağıtsa çol iyi olur. kenenin ısırdıgı derinin kesilerek keneyle birlikte alınması en sağlam yol olmazmı? ısırığın derinliği ne kadar.kene konuda ilk defa eksiksiz bilgi edinebildik. sayfa için teşekkürler.
    adnan erkut
    05322865211

  2. Samet Acar yorum tarihi 13 Haziran, 2008 10:17

    SAYIN YILMAZ BEY,KENE HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER SUNMAK İSTİYORUM:BEN BİR KARADENİZLİ OLARAK ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ KENEĞİ İYİ TANIRIM.MERALARDA,HAYVAN OTLATIRKEN HAYVANLARA YAPIŞIR KANLARINI EMERLERDİ.ELİMİZLE HAYVANLARDAN KOPARIR ATARDIK.HAYVANLARA HERHANGİ BİRŞEY OLMAZDI.ARADAN YILLAR GEÇTİ.2007 YILININ TEMMUZ AYINDA ARTVİN BÖLGESİNDE UĞURBÖCEĞİNE BENZEYEN,KIRMIZI MERCİMEK TANESİ BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR KENE ÇİNSİ ORTAYA ÇIKTI.KÜÇÜK OLMASINA RAĞMEN GÖRDÜĞÜM BAZI İNSANLARDA ,HALSİZLİK,İŞTAHSIZLIK GİBİ DURUMLAR YAPTIĞI GÖRÜLDÜ.BÜYÜDÜĞÜ ZAMAN,OTLARIN İÇERİSİNDE OT OTLAYAN HAYVANLARI ÖLDÜDÜĞÜNÜDE GÖRDÜM.ŞİMDİ ANLATACAKLARIM KOPLO TEORİYE GİREBİLİR GÖZÜKSE DE ÖĞLE OLMADIĞI İNSANDA DÜŞÜNDÜRÜCÜ FAKTÖRLER ORTAYA KOYUYOR.1991 TARİHİNDEN SONRA YANİ RUSYA’NIN DAĞILMASINDAN SONRA ,GEREK ERMENİSTAN,GEREK TÜRK CUMHURİYETLERİ ,AZERBAYCAN UÇAKLARI VE ASKERİ ,ARTVİN BÖLGESİNİN HAVA SAHASINDAN GEÇMEKTEDİR.BU KENELERİN KÜÇÜK OLMASI NEDENYLE ONBİN METREDEN ATILMASINDA HERHANGİ BİR YOK OLMA OLAYI OLMAZ.SÖZÜN KISASI “BİYOLOJİK “KENE OLDUĞU KANAATİNDEĞİM.DEVLET TARAFINDAN BU AÇINDAN İNCELENMEMİŞTİR.UÇAKLAR,AYNI HAVA SAHASI İÇİNDE YOZGAT,TOKAT İLLERİNDEN DE GEÇMEKTEDİR.ARAŞTIRILIP İNCELENMESİ GEREKİR.SAYGILARIMLA

Yorum yap